ZABORAVLJENI MAJSTOR REČI: Prvi tom "Sabranih priča" Jovana Popovića promovisan u njegovoj Kikindi (FOTO)
TEKSTOVI Jovana Popovića su u čitankama, ali nije bilo knjige. Shvatili smo da ga nema već 40 godina ni kao književnika ni kao istorijske ličnosti.
Nikada nije bilo organizovanih napora da njegova zaostavština bude sabrana. Preživljavalo je samo ono čega je bilo u školskoj lektiri. Od nečegaa smo morali da krenemo, a najjednostavnije je bilo doći do priča - kazao je književnik i kritičar Srđan Srdić, književnik i kritičar Srđan Srdić, književnik i kritičar Srđan Srdić, na promociji prvog toma Popovićevih "Sabranih priča" u kikindskoj Narodnoj biblioteci koja nosi njegovo ime.
Knjiga donosi nove detalje o životu ovog nesumnjivo velikog srpskog pisaca i znamenitog Kikinđanina.
- Jovan Popović (1905.-1952.), bio je pesnik i prozni pisac, urednik časopisa, pozorišni i književni kritičar, jedan od osnivača beogradskog nedeljnika NIN i predsednik Udruženja književnika Srbije. Od početka ustanka u Srbiji učestvovao je u NOB-u, a 1950. izabran je za dopisnog člana SANU. Tokom Drugog svetskog rata, Tito ga je imenovao za neku vrstu ministra kulture. Bio je šef delegacije Jugoslavije na osnivanju UNESC-a u Njujorku, jedini je Kikinđanin koji se sahranjen u Aleji velikana, njegov kovčeg nosio je Ivo Andrić. On je , dakle, bio neko čiji je uticaj bio skoro neograničen. Sada možemo dase pitamo šta bi to značilo za grad veličine Kikinde da je poživeo duže kao što, nažalost, nije – rekao je Srdić, koji je napisao i pogovor za knjigu.
„Sabrane priče“ Jovana Popovića izdala je izdavačka kuća „Partizanska knjiga“ , u ediciji „Stari majstori“ u kojoj su već štampana sabrana dela Dušana Vasiljeva i Đure Đukanova. Prvi put u jednoj knjizi nalaze se sve tri Popovićeve prozne zbirke: „Reda mora da bude“(1932.),“Lica u prolazu“(1941.) i“Istinite legende“(1944.).
SVE JOVINE ŠKOLE
Ime Jovana Popovića u Kikindi nose osnovna škola, Narodna biblioteka, jedna ulica, kao i još desetak osnovnih škola u Srbiji. Godinu dana nakon njegove smrti, 1953. godine, u centru Kikinde, na današnjem Trgu srpskih dobrovoljaca, ispred Pravoslavne crkve i Hotela „Narvik“, podignut je monumentalni spomenik ovom piscu i revolucionaru, izrađen u bronzi, delo akademskog vajara Aleksandra Zarina.
Po Srdićevom mišljenju, Popovićeve knjige izraz su njegovog ekspresionizma i podsećaju na Dušana Vasiljeva. Iz njegovih priča može dosta da se nauči o životu u Kikindi između Prvog i Drugog svetskog rata.
- To je neveseo prikaz sa svim političkim, staleškim i ostalim raslojavanjima u tadašnjoj lokalnoj zajednici. Jasniji trag o tome nemamo ni u delima Dušana Vasiljeva, koja su preživela – uporedio je Srdić i najavio da će „Partizanska knjiga“ objaviti i Popovićeve sabrane pesme. - Teško će biti sakupiti ih, jer nedostaju tekstovi. U pogovoru za svoj jedini izbor poezije, objavljen 1951. godine, a koji je sam napisao, on navodi da nema tekstove koje je objavljivao u toku rata. Od 1930. živeo je u Beogradu, a direktnih naslednika nema.
Milana Bajkin, sa Zavičajnog odeljenja Narodne biblioteke „Jovan Popović“ rekla je da do sada nisu imali promociju Popovićevih knjiga, priča i pesama. Knjiga „Sabranih priča“ sada omogućava da ovog autora bolje upoznaju sadašnje generacije osnovaca, srednjoškolaca, studenata i svi drugi Kikinđani.
- Poslednja knjiga o Jovanu Popoviću izašla je 1990. Bila je to monografija koju je izdala zajednica svih deset škola u zemlji koje nose njegovo ime. Odmah nakon toga, ljudi poput njega postali su krajnje nepopularni. Kontaktitali smo neke posredne naslednike, jer on nije imao potomke i bili su srećni zbog toga. Kikindskoj biblioteci ostavili su veliki broj fotografija koje su posedovali i preneli nam neke informacije o zloglasnom suđenju 1929. godine u zgradi tadašnje Kurije - naveo je Srdić.
NIJE UPOZNAO VASILjEVA
- Iako su obojica Kikinđani i gotovo vršnjaci Dušan Vasiljev i Jovan Popović nikada se nisu sreli, verovatno zbog toga što su pripadali različitim socijalnim staležima. Popović je bio iz ugledne građanske porodice, a Vasiljev puka sirotinja. Vasiljev je rođen 1900., a Popović pet godina kasnije. Popović je kasnije upoznao i sretao brata Dušana Vasiljeva, ali dvojica književnika nikada se nisu videli niti postoji informacija da je Popović bila što znao o Vasiljevu – izneo je Srdić.
Preporučujemo
OBELEŽEN DAN UDRUŽENjA KOMPOZITORA SRBIJE: U slavu muzike dodeljene i nagrade
18. 02. 2023. u 14:37
ŽENAMA S LjUBAVLjU, Za Osmi mart Kikinđankama poklon koncert „Osvajača“
17. 02. 2023. u 10:36
VUČIĆ UPUTIO NAJHRABRIJE PITANjE LIDERIMA 46 ZEMALjA: Da li vam je uvek bio važniji formalni birokratski pristup ili suština?!
PREDSEDNIK Vučić u svom govoru na samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti postavio je hrabro pitanje pred 46 evropskih lidera.
07. 11. 2024. u 16:03
NAJJAČA SILA EVROPE NA UDARU: Tramp već zapretio - "Platićete visoku cenu!"
DONALD Tramp izjavio je prošle nedelje kako će Evropska unija morati da plati "visoku cenu" jer nije kupovala dovoljno američkih izvoznih proizvoda. Deo evropskih ekonomista i bankara upozorava kako bi pobeda Donalda Trampa mogla izazvati trgovinski rat koji bi zatim "gurnuo ekonomiju evrozone iz sporog rasta u potpunu recesiju".
06. 11. 2024. u 20:03 >> 20:04
NA VENČANjU SAM BILA NAJTUŽNIJA ŽENA: Ivana je otkrila neverovatne tajne porodice Tramp
U SVOJOJ knjizi "Raising Trump", Ivana Tramp, prva supruga Donalda Trampa, podelila je fascinantne priče o porodici Tramp koje će vas zasigurno iznenaditi – jer kada Ivana odluči da ispriča sve, ona zaista ispriča sve.
07. 11. 2024. u 13:21
Komentari (1)