SEĆANJA NA KAMENI PRESTO: Objavljena knjiga memoarske proze Manojla Manja Vukotića

M. A. K.

31. 10. 2022. u 11:23

IZ DUBOKE potrebe da priče o svom rodnom gradu izvuče iz virova dnevnopolitičkih previranja, Manojlo Manjo Vukotić objavio je memoarsku prozu "Cetinje kameni presto", koja se pojavila u izdanju "Vukotić medije".

СЕЋАЊА НА КАМЕНИ ПРЕСТО: Објављена књига мемоарске прозе Манојла Мања Вукотића

Foto Privatna arhiva

Ovaj novinarski vuk i dugogodišnji glavni urednik "Novosti", "Borbe", "Blica", "Glasa javnosti", u uvodu već tvrdi da zna, da "Cetinje nisu identiteti i nekoliko događaja koji jesu obrukali cetinjsku istoriju, cetinjsko dostojanstvo i cetinjsko poštenje". I nešto potom, dodaje:

- Cetinje svoje dostojanstvo brani slavnom istorijom, kulturom, prosvetom, verom, vojevanjem, nepokornošću, slobodom, nezavisnošću, stvaralaštvom...

Autor koji je do sada objavio osam knjiga, među kojima je i autobiografija "Olovne reči", podseća i šta je prestonica Crne Gore kroz pet vekova sve imala prva, od "Oktoiha", prve ćirilične knjige kod Južnih Slovena (jedan njen list našao se i na naslovnoj stranici ovog izdanja), preko škole, pozorišta, čitaonice, pevačkog društva, bolnice, orkestra, pijace, do političke stranke i fudbalskog kluba Lovćen.

Uz evociranje mirisa lipa i cetinjskih kiša, otvara Vukotić svoju "galeriju snoviđenja", slikajći grad kroz njegov "dim u dim" humor, ali i heroje i ulice, Njegoševu slavu i sahranu, atentat na mladog knjaza Danila, crnogorsku Orleanku - Vasiliju, ćerku serdara Janka Vukotića, pisce koji su ga pohodili, ali i na Cetinju iznedrene neprevaziđene slikare (Lubarda, Milunović, Dado Đurić...).

- Cetinje je kameni presto jedne države. Cetinje je spomenik istorije i svega najboljeg ljudskog i stvaralačkog i tu se valja pomoliti slobodi, istini i lepoti - tvrdi Manjo Vukotić.

ŠO I ĆIRILICA

GOST Cetinja 1929, slavni Bernard Šo, procenio je kakvo je pismo ćirilica: "Ćirilica je najsavršenije pismo na svetu i jedini zaokružen i logičan sistem", podseća Vukotić, napominjući kako je slavni pisac zaveštao 367.000 funti za nagradu Englezu koji bi sa njihovim jezik učinio ono što je Vuk Karadžić uradio sa srpskim.

BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ECOMONDO: Centralno mesto za dijaloge o održivim praksama, tehnološkim rešenjima i inovacijama