POMPEJA NIJE JEDINI GRAD KOJI JE SAHRANIO VEZUV: Mini serija "Izgubljeno blago Rima" stiže na kanal Nacionalna geografija
NAKON što smo otkrili sve misterije Egipta, vreme je da zakoračimo u izgubljeni svet drevnog Rima.
Dokumentarna šestodelna mini-serija "Izgubljeno blago Rima", koju od 22. maja gledamo na kanalu "Nacionalna geografija" (nedeljom u 22.00), otkriće nam neke od misterija kojih nisu svesni ni oni koji danas žive u Rimu i drugim gradovima širom Italije. Serijal prati međunarodne ekipe arheologa koji kreću u novu sezonu iskopavanja, da bi otkrili tajne o životu u rimskom carstvu. Zahvaljujući najmodernijoj tehnologiji uklanjamo sloj po sloj zemlje nataložene tokom vekova preko nekadašnjih ulica, hramova, fontana i drugih znamenitosti antičke Rimske imperije. Gledaoci će puzati ispod Pompeja, a sasvim slučajno ćemo u Rimu naići na izgubljeni koloseum, i ući u jedinu rimsku piramidu kojoj je nedavnom rekonstrukcijom vraćen stari sjaj. Međutim, nećemo se zadržati samo na kopnu. Odlazimo i ispod površine mora, sa čijeg ćemo dna iz unutrašnjosti bojnog broda, potopljenog pre dve hiljade godina, spasti tovar neprocenjive vrednosti, koji svetlo dana nije video bar dva milenijuma.
Iako je nastao zahvaljujući velikoj tragediji, erupciji vulkana Vezuv pre skoro dve hiljade godina, Pompeja je danas najveći muzej antičkog života. Nova istraživanja arheologa zabeležena u dokumentarcu "Izgubljeno blago Rima" otkriće nam kakve tajne kriju grobovi ovog drevnog grada. Okom kamere spustićemo se i u mračne tunele ispod gradskog kupatila...
U narednoj epizodi otkrivamo kako se Rim uzdigao vodeći ratove na frontovima od Sicilije, preko centralne Italije sve do udaljene Kartagine i Tunisa. Spustićemo se ispod površine mora tragajući za potopljenim bojnim galijama, ali ćemo za ostacima prošlosti tragati i u podnožju Apenina otkrivajući prvobitne rimske hramove.
Putovanje kroz istoriju dalje nas vodi do Koloseuma, saznaćemo kako je izgledala Neronova izgubljena palata nestala u velikom požaru koji je umalo progutao Rim. Prateći ostatke Hadrijanovog zida videćemo kako su Rimljani prepolovili Veliku Britaniju, a na kraju ćemo otići i do grada blizanca čuvene Pompeje, drevnog Herkulanuma koji je nestao u istoj erupciji Vezuva, ali je u istoriji ostao zanemaren zbog slavnije "sestre".
Preporučujemo
OTKRIVANjE SVETA MOĆNIH MAŠINA: Novi ciklus TV sage o najvećim inženjerskim čudima
05. 03. 2022. u 17:26
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)