KNJIŽEVNA KRITIKA: Bolja strana naše prirode
ZBIRKU Igora Marojevića "Sve za lepotu", objavljenu nedavno u "Dereti", čine konačne i znatno izmenjene verzije priča ranije objavljenih u zbirkama "Tragači" (2001), "Mediterani" (2006. i 2008. godine) i "Beograđanke" 2014.
Priča "Znaci iz Tragača" u novoj knjizi dobila je konačno uobličenje i nov naslov - "Prsten", pa se može čitati kao posve nova, kao i u velikoj meri modifikovana priča "Lovina". U okviru ove knjige u ciklusu "Beograđanke" premijerno je objavljena ranije napisana, a sada i konačno sazrela priča "Karneval".
Poslednji ciklus "Smrti poznatih" čine četiri najnovije priče Igora Marojevića, od kojih smo u prilici da prve dve čitamo premijerno.
Ono što je, ukoliko u dovoljnoj meri poznajemo prozu ovog pisca, očigledno, a što eksplicite ističe i sam autor, jeste da se on zanima za junake ekstreme i za u različitim prilikama manifestovanu dvojnost svakog čoveka.
Koje su prilike u kojima se navedene karakteristike pokazuju?
Dok čitamo i ovu njegovu knjigu uviđamo da se pokazuju kada jedinka zbog različitih životnih okolnosti menja mesto življenja. Ona osluškuje ritam tog mesta, uviđa određene zakonitosti, nastoji da se u meri u kojoj je to moguće prilagodi, čak i srodi, ali, u konkretnim situacijama, često i graničnim, kulturološka razlika, ali i psihološka koja je u vezi sa drugim/drugačijim identitetom, ipak se podvlači i kroz iskustva junaka pokazuje da je, u stvari, nepremostiva. Te činjenice, koje stičemo ili nosimo čitajući prozu Igora Marojevića osobito su nam zanimljive jer zapravo relativizuju moderne, prilično neutemeljene, teorije ili pak tvrdnje, o modernom građaninu, onom koji postoji, takoreći sam od sebe, ne kao pripadnik određene kulture, njenih osobenosti, nosećih identitetskih stubova, kulturnog obrasca i ključnih tačaka istorije koje su se, upravo zbog ekstremnih okolnosti, upisale u kulturni kod jednog naroda. To postaje sasvim jasno na primerima junaka priča Igora Marojevića koji iskoračuju iz svoje primarne sredine i kulture, a koji joj se potom i vraćaju.
Ekstremi i dvojnost čoveka pokazuju se i kao posledice vanrednih, takođe ekstremnih, i necivilizovanih, ljudskih činjenja, a podstiču ih pozitivne tekovine savremene civilizacije koje se, po pravilu, preobraćaju u negativne, zbog krhkog čovekovog mentalnog sklopa.
Vanredno necivilizovano ljudsko činjenje u jednoj od priča je NATO bombardovanje kojim je glavna junakinja traumatizovana u toj meri da odlučuje da više nikada ne zakorači u spoljni svet, a pozitivna tekovina civilizacije koja se pretvara u sopstvenu suprotnost jeste internet, odnosno sajber svet koji takvoj osobi ipak omogućava održavanje i kreiranje veza sa drugima. Taj svet na prvi pogled je štiti, a zapravo je dehumanizuje. Osim što je u priči "Unutra" pisac sve navedeno doveo do ekstrema, u najvećoj meri podstakao nas je na razmišljanja o zlu i njegovoj ontološkoj prirodi, kao i o naličju čoveka koji, ipak, kazali bismo nakon čitanja celokupne proze Igora Marojevića, pre jeste biće prirode nego kulture. Knjige ovog pisca u tom smislu, osim tumačima književnosti, osobito bi mogle biti zanimljive antropolozima, sociolozima i psiholozima.
Ekstremnost i dvojnost ogledaju se u još jednom segmentu ljudske prirode kojim se Igor Marojević bavi u kontinuitetu. Reč je o seksualnosti, svim njenim vidovima, varijacijama i kombinacijama. Osim što je u tom smislu već razotkrio mnoge čovekove slojeve, ovaj pisac u svojim pričama nam pokazuje na koji način savremeni svet, mehanizmi po kojima funkcioniše i zakoni profita, kao i nasušna potreba da se preživi, čovekovu seksualnost transformišu u proizvod za različite potrošače, za različita tržišta, i kako se i seksualnost, baš zbog toga, pretvara u sopstvenu suprotnost.
No, proza Igora Marojevića ostavlja mogućnost da se čovek vrati sebi, boljoj strani svoje prirode. Kao čitalac, tu uviđamo put ka mogućoj lepoti, bez silikona, pornografije, dekonstrukcije društva i porodice.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (0)