KNJIŽEVNICA LAURA BARNA: Zbog straha zanemarujemo prošlost
BURAN životni put i bogato delo Rastka Petrovića 1898-1949, jednog od najvećih srpskih pisaca prve polovine 20. veka, na izuzetan način, veoma pitko i čitljivo predstavila je Laura Barna (1964) u novom romanu "Sve moje sestre", u izdanju "Derete".
Pred čitaocima su oživljeni svi najznačajniji momenti iz života književnog velikana. Od prelaska Albanije 1915, školovanja u Parizu i učestvovanja u osnivanju novog umetničkog pokreta preko diplomatske službe i mnogobrojnih putovanja do poslednjih godina provedenih u Vašingtonu.
Sa posebnom toplinom dat je Rastkov odnos prema sestrama, bilo ih je sedam od kojih je najbliži bio sa Nadeždom, velikom srpskom slikarkom.
Šta vas je motivisalo da ispišete život i delo velikog pesnika, romanopisca, esejiste?
- Zanemarujemo prošlost iz straha da nam ne promakne sadašnjost i bojazni da ne dočekamo budućnost. A time nismo naudili samo sebi nego i korifejima novog vremena i njihovom kreativnom učinku, na kojem se baštini identitet jedne nacije, ali i mogućnost da sagledamo sopstveni identitet. Stoga mi je Rastko Petrović poslužio kao paradigma za plejadu značajnih ličnosti koje sam uvela u roman kako bih što vernije predstavila jedan izuzetno važan period u srpskoj kulturi i umetnosti: prvu polovinu 20. veka.
Kao što naslov romana nagoveštava, Rastkov život su obeležile njegove sestre.
- Jedan od slojeva romana je i porodica, subjektivni doživljaj sveta i onoga što taj svet u mikroplanu predstavlja. Iako je kao bolničarka, dobrovoljac u Prvom svetskom ratu, stradala od trbušnog tifusa 1915, kroz ceo roman, sve do Rastkove smrti 1949, pojavljuje se u vidu Anime slikarka Nadežda Petrović, zajedno sa ostalih šest sestara što senkama štite jedinu preostalu mušku glavu u Petrovića. Premda razdvojeni, oni su zajedno, kao zalog za dobro, lepo i korisno, nešto što je najteže uništiti - porodicu.
Prelomne godine družio se sa Savom Šumanovićem...
- Sve su to uglavnom geniji, inovatori, eksperimentatori koji svojom smelošću i kreativnošću pomeraju granice i uvode u nove prostore, beskompromisno, pa i po cenu života idu napred. Oni jedno doba čine zlatnim i ugrađuju ga trajno u civilizacijski korpus. Pariz je u to vreme bio žarište umetničkih dešavanja, ali i sabirno mesto umetnika iz cele Evrope, naročito sa Istoka, pa i Balkana. I svaki od njih, pojedinaca, uspeo je da očuva korene, ali i da ih obogati novim, drugačijim sokovima, vrati ih i zasadi u svojoj postojbini.
Posle Pariza piše "Otkrovenja", zbirku pesama koja je slabo prihvaćena?
- Moglo bi se reći da je ta zbirka pesama imala sličnu sudbinu kao i njen stvaralac - tragičnu. Po objavljivanju 1922. dočekana je na nož, kako od kritičara koje je predvodio Bogdan Popović, čija je estetička teorija počivala na klasičnom redu i harmoniji, tako i šire javnosti koja nije bez podsmeha i osporavanja prihvatala novotarije. Ono što je Rastka teralo na neodustajanje, bilo je saučesništvo i razumevanje prijatelja umetnika, naročito pisaca, a što je ponukalo Svetislava Cvijanovića da zbirku objavi u 400 numerisanih primeraka. "Otkrovenja" bi svojom avangardnošću i modernizmom i danas odbila mnoge izdavače.
Posebno poglavlje posvećeno je Grupi umetnika, osnovanoj 1919. u hotelu "Moskva". Bio je to nesvakidašnji skup budućih klasika?
- Grupa mladih u književnosti, likovnim umetnostima, muzici, okupljaju se u kafani "Moskva" s ciljem da združe sve umetnosti kako bi se oduprli pustoši i pohari koje je za sobom ostavio Veliki rat, prestroje se i stanu u korak sa evropskim kretanjima. Iako različiti po temperamentu i izrazu, Ivo Andrić, Danica Marković, Crnjanski, Rastko Petrović, Sibe Miličić, Moša Pijade, Isidora Sekulić združeni su u veri i nameri da ostvare sintezu umetnosti, ubeđeni da stoje na prekretnici između starog i novog, i da za svoje nazore treba da pronađu nova sredstva izražavanja. Uprkos otporu tradicionalista i akademista, oni u tome i uspevaju, ali ne nauštrb tradicije već nju inkorporiraju u moderne tokove.
Rakić - najbolji prijatelj
U Beogradu se vaš junak družio sa mnogima, ali mu je Milan Rakić ostao najbolji prijatelj?
- Od poziva u državnu službu u Rim 1928, na zahtev novopostavljenog poslanika, pesnika Milana Rakića, bračni par, Milica i Milan, postaju i ostaju do kraja Rastkovi ne samo prijatelji nego i mecene i pokrovitelji, kako ih on odmila naziva "šefovi". I ta naklonost i odnos prepun obostranog razumevanja doneće srpskoj kulturi veliko delo, putopis "Afrika", ali i niz putopisa po Italiji i Mediteranu koje je Rastko protkao kroz svoje radove.
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)