RATNIM ROMANOM "VASKRSAO" SVOG HRABROG ČUKUNDEDU SOLUNCA: Mihajlo Antić (17) svoj književni prvenac posvetio pretku koji je prešao Albaniju
KAD je iz svog Dragovca kretao na Solunski front, zemljoradnik Svetozar Antić nije ni slutio da će 105 godina kasnije postati glavni lik jednog književnog dela, i to romana svog čukununuka Mihajla (17).
Književni prvenac mladog pisca, pod naslovom "Dogovor hladne noći - Za kralja i otadžbinu", nastao je na osnovu dnevničkih zapisa polupismenog Svetozara, učesnika Prvog svetskog, a prethodno i balkanskih ratova. Mihajla, učenika trećeg razreda Ekonomsko-
- Među ličnim stvarima mog čukundede, osim štapa i vojničkog sanduka s kojima je prešao Albaniju i kasnije ih vratio kući, našao sam i njegov dnevnik. U njemu je opisivao šta je sve doživeo tokom ratne golgote, sa grupom saboraca, pa sam to iskoristio kao okosnicu svog romana - priča nam Mihajlo.
Zanimljivo je, kako kaže, da je njegov čukundeda bio potpuno nepismen, ali ga je tokom balkanskih ratova jedan saborac naučio da čita i piše pa je tada počeo da vodi dnevnik.
- Čukundeda Svetozar, ili Toša, kako su ga zvali, nije imao jedno oko, jer je, prilikom gađanja iz puške, metak rikošetirao i povredio ga. To ga, međutim, nije sprečilo da se hrabro bori u oslobodilačkim ratovima. Zbog toga sam veoma ponosan na njega i srećan sam što sam ga na ovaj način "vaskrsnuo", jer sada u našem selu svi pričaju o njemu. Time se potvrđuje ona stara izreka da ljudi koje volimo ne umiru sve dok živi sećanje na njih - govori nam Mihajlo.
Ne zna se tačno kad je Svetozar rođen, ni kada je preminuo. Jedino se zna da je u vreme Solunskog fronta već imao suprugu, ćerku Milicu i sina Milutina, od koga potiču naredni muški potomci - Novica, Boban i Mihajlo. Iz Grčke se vratio živ, a umro negde oko Drugog svetskog rata. Kao što je on bio vičan ratovanju, tako je njegov čukunuk vičan pisanju i već radi na drugom romanu, čija je tematika vezana za njegovo rodno selo. Piše i poeziju, a ima ideju i za jednu pozorišnu predstavu...
Inače, među Mihajlovim precima nije samo čukundeda Svetozar bio hrabri vojnik. I njegov otac Boban borio se u ratovima devedesetih. Imao je sa samo 19 godina, kada ga je na odsluženju vojnog roka rat zatekao u Zadru. Bio je u zarobljeništvu 40 dana, a za svoje ratne zasluge dobio je i medalju za hrabrost.
Preporučujemo
POSETA ČIKA ĐORĐU: Igor Mirović razgovarao sa legendarnim čuvarom groblja Zejtinlik
14. 05. 2021. u 12:26
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BIĆE MALA GROBLjA: Švedska u strahu od rata, užurbano spremaju nova grobna mesta - plan za ukopavanje POLA MILIONA ljudi
VIŠE od pet miliona švedskih domova primilo je u novembru brošuru pod naslovom „Ako dođe do krize ili rata” (na švedskom: Om krisen eller kriget kommer) u kojoj se građanima nude detaljni saveti kako sopstveno domaćinstvo da pripreme za ratno stanje, pandemiju, ekstremne vremenske prilike i sveobuhvatni kibernetički napad koji bi poremetio temeljne funkcije društva.
17. 12. 2024. u 08:56 >> 09:29
Komentari (0)