KAKO JE HAPŠEN MOMČILO PERIŠIĆ: Bio je to politički skandal međunarodnih razmera - sve se desilo u jednom restoranu na Ibarskoj
PRVOSTEPENA presuda od tri godine zatvora, na koliko je danas u Višem sudu u Beogradu osuđen Momčilo Perišić doneta je jednoglasno.
Predsednik veća je u kratkom, usmenom obrazloženju navela da je tokom dokaznog postupka utvrđena krivica nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije, kao i dvojice bivših pripadnika VJ Miodraga Sekulića i Vladana Vlajkovića, koji su zbog odavanja vojne tajne osuđeni na po godinu i po dana zatvora. Njima se na teret stavlja da su Perišiđu dostavljali poverljiva dokumenta, koja je on, kako se tvrdi, predao američkom diplomati Dejvidu Nejboru.
Njih dvojica su uhapšeni 14. marta 2002. godine u restoranu "Šarić" na Ibarskoj magistrali. Policija je pretresom američkog diplomate kod njega pronašla zapisnik sa kolegijuma načelnika Generalštaba iz oktobra 2001. godine koji se vodio pod oznakom "strogo poverljivo" i u kome su bili tajni vojni podaci. Nedugo posle hapšenja, mediji su objavili da je reč o vojnim podacima i dokumentima o bezbednosti SRJ.
Pretresom Perišićevog stana i kabineta, pronađene su diskete sa zapisnika kolegijuma načelnika koji su se održavali tokom 1999., 2000., i 2001. godine.
Hapšenje Momčila Perišića bio je politički skandal međunarodnih razmera.
Penzionisani general Perišić je tada bio potpredsednik Vlade Srbije i predsednik Odbora za bezbednost Skupštine Savezne Republike Jugoslavije, a od 1993. do 1998. godine bio je načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije.
Perišić je u motel "Šarić" stigao oko 20 časova, u trenerci, sa mobilnim telefonom, malim telefonskim imenikom i olovkom u rukama - preneli su tada mediji. Pošto su pripadnici vojne policije u civilu ušli u restoran sa zadnje strane, opkolili su osumnjičene, prislonili ih uza zid i stavili lisice na ruke.Ubrzo je stiglo naređenje da se osumnjičeni odvedu, a automobili vojne službe bezbednosti čekali su kod motela. Zaposlenima u motelu je rečeno da o događaju ne govore ništa. Nejbor se tada pozvao na diplomatski imunitet.
Perišić je posle dva dana pušten iz pritvora. Tokom čitavog postupka, koji je započeo pred vojnim pravosuđem, negirao je delo koje mu se stavlja na teret. Tokom 2005. godine zbog njegovog odlaska u Hag, postupak je privremeno prekinut, a u međuvremenu je gonjenje preuzeo Viši sud. Aktiviran je pre dve godine i sve vreme j bio zatvoren za javnost.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (2)