SRBIJA BRISELU DOSTAVILA PROGRAM EKONOMSKIH REFORMI: Najvažniji strateški dokument u ekonomskom dijalogu
SRBIJA je danas Evropskoj komisiji dostavila Program ekonomskih reformi za period 2021-2023. godine, kao najvažniji strateški dokument u ekonomskom dijalogu sa Evropskom komisijom i državama članicama EU, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu finansija.
U cilju priprema za učešće u procesu ekonomskog i fiskalnog nadzora država članica EU, Vlada Srbije je usvojila taj Program, kao država kandidat za prijem u članstvo u EU.
Taj dokument, kažu u Ministarstvu finansija, biće razmotren sa predstavnicima EU odnosno sa ministrima finansija i privrede, predstavnicima centralnih banaka država članica EU i nadležnim evropskim institucijama tokom aprila i maja 2021. godine, u okviru ekonomskog dijaloga.
Na sastanku Saveta EU za ekonomska i finansijska pitanja u maju 2021. godine biće usvojene i nove zajedničke preporuke učesnicima u procesu (Zapadni Balkan i Turska).
U Ministarstvu finansija kažu Tanjugu da Program, koji je u četvrtak usvojila Vlada Srbije, sadrži srednjoročni okvir makroekonomske i fiskalne politike, kao i detaljan prikaz strukturnih reformi.
Te reforme, koje su organizovane u osam ključnih oblasti, treba da doprinesu povećanju konkurentnosti nacionalne ekonomije, stvaranju privrednog rasta i razvoja, kreiranju novih radnih mesta i uslova za bolji život građana Srbije.
Osam ključnih oblasti reformi su: tržište energije i transporta, poljoprivreda, industrija i usluge; poslovni ambijent i borba protiv sive ekonomije; istraživanje, razvoj i inovacije i digitalna transformacija.
Takođe, ključne oblasti su i reforme u oblasti ekonomskih integracija; obrazovanje i veštine; zapošljavanje i tržište rada i socijalna zaštita i uključivanje, uključujući zdravstvenu zaštitu.
U Ministarstvu kažu da je izrada ovog dokumenta na godišnjem nivou značajna za Srbiju, kao državu kandidata za članstvo u EU, jer predstavlja pripremu za učešće u procesu ekonomskog i fiskalnog nadzora država članica EU.
Preciziraju da izrada Programa predstavlja uključenje u proces evropskog semestra koordinacije ekonomskih politika u EU, o čemu se sa Evropskom komisijom razgovara u okviru pregovarackog poglavlja 17 - Ekonomska i monetarna politika, koje je otvoreno u decembru 2018. godine.
Program ekonomskih reformi predstavlja rezultat intenzivne međuresorne saradnje, kažu u ministarstvu i navode da su u izradi tog dokumenta bili uključeni i predstavnici civilnog društva, stručne javnosti i poslovne zajednice, koji su imali mogućnost da utiču na izradu dokumenta i daju predloge za njegovo unapređenje.
Deo dokumenta koji se odnosi na makroekonomski i fiskalni okvir, pripremilo je Ministarstvo finansija u saradnji sa Narodom bankom Srbije, uz oslanjanje u velikoj meri na dokument Fiskalna strategija za 2021. godinu sa projekcijama za 2022. i 2023. godinu.
Preporučujemo
ODLIČNE VESTI ZA SRBIJU: Devizne rezerve naše zemlje porasle za 648 miliona evra
13. 01. 2021. u 11:30
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)