DOGOVOR NA VIDIKU? Održan sastanak frilensera u Vladi, zakon će razdvojiti kladioničare i one koji daju onlajn časove
ČINI se da će doći do dogovora između predstavnika Udruženja radnika na internetu i države Srbije.
Posle današnjeg sastanka, sa premijerkom Srbije Anom Brnabić i ministrom finansija Sinišom Malim, koji je trajao više od dva sata, dogovoreno je da će se pregovori oko plaćanja poreza preseliti tokom sledeće nedelje u Poresku upravu, gde će nadležni pokušati da reše slučajeve, od pojedinačnog do opšteg. Krajnji cilj će biti izrada novog zakona, koji će regulisati ovu oblast. To će biti posebno pravno rešenje, i radnicima na internetu je ponuđeno mesto u radnoj grupi za pisanje tog zakona o nestandardnim oblicima rada.
Kako su "Novosti" nezvanično saznale, postoji mnogo različitih kategorija frilensera, koje treba razdvojiti, kako se ne bi ugrozile "socijalne" kategorije. Da se definišu kategorije, kako bi se održao poreski sistem, ali i pomoglo onima koji su stvarno u problemu. Rezultat sastanka je taj da su svi otvoreni za razgovore, jer ne treba u istom "košu" da budu oni koji se klade preko interneta i oni koji možda daju časove jezika. A, kako bi se problem sistemski rešio, u načelu postoji ideja da se uradi novi zakon, koji će regulisati rad frilensera u Srbiji.
Do razgovora između Udruženja i predstavnika države došlo je posle protesta, koji je bio održan u subotu. Kako je tada izjavio predsednik Udruženja Miran Pogačar, radnici na internetu su saglasni sa stavom države da porez treba da se plaća, ali i da ta naplata treba da krene od novog zakona, a ne retroaktivno.
- Kada se budu definisala pravila, tada treba da počne i naplata - izjavio je Pogačar. - To nije urađeno poslednjih 20 godina, samim tim ne treba ni država da traži od nas ono što nije uspela da organizuje i uradi.
Inače, frilenseri u Srbiji već dva meseca vode bitku sa Poreskom upravom i Ministarstvom finansija oko primene Zakona o porezu na dohodak građana i tvrde da nije u redu da budu oporezovani retroaktivno. Mnogi su prethodnih nedelja dobili i po nekoliko hiljada evra poreza na naplatu što oni, kako kažu, ne mogu i ne žele da plate.
RAZLIČITA ZANIMANjA
U Srbiji ima više od 100.000 frilensera. Naša zemlja je u decembru 2018. godine bila na 10. mestu u svetu, a na četvrtom u Evropi po broju radnika na internetu, navodi se na sajtu Udruženja.
Kako kažu, bave se najzrazličitijim zanimanjima - programiranjem, pisanjem, prevođenjem, podučavanjem, dizajnom, administracijom, istraživanjem.
Preporučujemo
ZAVRŠEN SASTANAK Frilenseri: Nastavljaju se pregovori, problem je kompleksan!
18. 01. 2021. u 18:25
FRILENSERI UPUTILI ZAHTEV MINISTARSTVU ZA RAD: Traže da učestvuju u izmeni Zakona o radu
16. 12. 2020. u 14:13
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
ENDIJU MARIJU LICE U MODRICAMA, OGLASIO SE: "Muka mi je od svega, ja sam ljudsko biće! Molim vas - ostavite me na miru" (VIDEO)
"JA SAM ljudsko biće! U redu? Prestanite da me jurite! Muka mi je šta svakog dana moram da nosim na ramenima. Molim vas, ostavite me na miru."
22. 01. 2025. u 14:15
Komentari (0)