TONE AUTOMOBILSKI GIGANT: Gubitak od milijardu dolara, slede masovna otpuštanja
NEMAČKI automobilski dobavljač ZF Friedrichshafen suočava se s ozbiljnim finansijskim teškoćama, nakon što je 2024. godinu završio s gubitkom od preko jedne milijarde evra. Prihodi su opali za oko 11 odsto, što znači da je kompanija izgubila 5,2 milijarde evra u odnosu na 2023.
Posledice već oseća automobilska industrija, Foto AP
Generalni direktor Holger Klajn istakao je da su ključni problemi visoki troškovi restrukturiranja od 600 miliona evra, kao i slaba potražnja za električnim vozilima. Uz to, kompanija se suočava s ogromnim dugom od preko deset milijardi evra, zbog čega planira značajne promene kako bi postala profitabilnija.
ZF je već najavio otpuštanje 4.000 radnika, dok će do 2028. godine u Nemačkoj biti ukinuto čak 14.000 radnih mesta. Na kraju 2024, kompanija je zapošljavala 161.631 radnika, što je pad od 4 odsto, dok je u Nemačkoj broj zaposlenih smanjen na 52.000.
Iako je u teškoj situaciji, ZF planira isplatu dividende od 40 miliona evra gradu Fridrihshafenu, koji poseduje 93,8 odsto firme preko fondacije Cepelin. Ova odluka izazvala je kritike, s obzirom na velike gubitke i otpuštanja.
Budućnost ZF-a je neizvesna, posebno za fabriku u Zarbrihenu, gde je 2024. otpušteno 1.300 radnika, a dalja smanjenja su moguća. Istovremeno, kompanija traži strateške partnere u sektoru pogonskih sistema, ali ne razmatra potpunu prodaju.
ZF se nada da će kroz restrukturiranje postati lider u novim tehnologijama, ali s obzirom na trenutne finansijske probleme, oporavak će biti dug i neizvestan.
(Evrimagaci)
Preporučujemo
OVO SU NOVE CENE GORIVA: Evo koliko ćemo plaćati dizel i benzin u narednih 7 dana
03. 07. 2026. u 12:23
AFRIČKA KUGA SVINjA PRAZNI TOROVE: Farmeri odustaju od uzgoja svinja
03. 07. 2026. u 12:17
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SRBIJA JE POČASNI GOST U PARIZU" Milanović pobesneo: Oni nisu ni u EU, ni u NATO, ni u Koaliciji voljnih
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović izjavio je danas da Srbija ima ulogu počasnog gosta na vojnom defileu u Parizu povodom Dana Bastilje, a da je Hrvatska počašćena što su je tamo pozvali.
03. 07. 2026. u 15:08
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
STRAŠNO: Predozirao se unuk Ere Ojdanića - drama u Resniku
UNUK Ere Ojdanića, Andrija Ojdanić danas se predozirao narkoticima, zbog čega je morala da reaguje hitna pomoć.
03. 07. 2026. u 18:30
Komentari (1)