TRŽIŠTE PLINA PRED KOLAPSOM: Porezi na izvoz gasa u Italiji i Nemačkoj - Kako će uticati na grejnu sezonu širom sveta?

Novosti online

01. 12. 2024. u 16:11

NAJAVA novog italijanskog poreza na izvoz gasa od 2,19 evra po megavat-satu mogla bi da sruši evropsko tržište gasa, upozorio je Bernhard Painz, član uprave austrijske kompanije AGGM koja se bavi gasnom infrastrukturom.

ТРЖИШТЕ ПЛИНА ПРЕД КОЛАПСОМ: Порези на извоз гаса у Италији и Немачкој - Како ће утицати  на грејну сезону широм света?

Foto: Profimedia

- Nadamo se da će ovaj italijanski predlog probuditi Evropsku komisiju da se konačno pozabavi nemačkim porezom na skladištenje gasa – rekao je Painz, misleći na odluku nemačke vlade da uvede taksu od 0,59 evra po megavat-satu na izvoz gasa iz njihovih skladišta.

Ove odluke, ako Italija stvarno sprovede svoju nameru, stavljaju u problem Austriju, koja gas nabavlja sa nemačkog i italijanskog tržišta, jer je odbila uvoz ruskog gasa. Ipak, ovaj porez na trgovinu gasom uticaće i na druge zemlje, uključujući Hrvatsku.

Predsednik Hrvatske stručne asocijacije za gas, Dalibor Pudić, smatra da porezi Italije i Nemačke na transport gasa mogu da podignu cene gasa koje trgovci plasiraju na naše tržište, ali, kako kaže, to nije verovatno u sledećim nedeljama i mesecima, jer potrošnja gasa neće biti nešto neobično.

Na potezu nadležni organ

- Naše jedino skladište gasa je puno, a cene gasa na berzama trenutno ne pokazuju ništa što bi trebalo da nas brine. Šta će se dešavati na proleće, teško je predvideti. Što se tiče novih poreza na trgovinu gasom, cenu transporta gasa u Hrvatskoj, uključujući i cene na međusobnim povezivanjima, određuje firma ,,Plinacro" prema pravilima koja donosi Hrvatska energetska regulatorna agencija.

- Međutim, ta pravila moraju biti usklađena sa zakonima EU o zajedničkoj energetskoj politici. Ove zakone proverava ACER, regulatorna agencija Evropske unije. Očekujem da će nadležne institucije EU proučiti sve ove poreze na transport gasa koji su do sada uvedeni, kao i one koji bi mogli da se uvedu, i donesu odgovarajuće odluke. Pre nego što se donesu te odluke, teško je bilo šta komentarisati – rekao je Pudić.

U pozadini spornih poteza Nemačke i Italije stoje pokušaji tamošnje nadležne vlasti da pomognu firmama koje su nakon napada Rusije na Ukrajinu u februaru 2022. nabavljale gas po mnogo višim cenama nego što su bile prethodnih godina, kako bi smanjili njihove gubitke.

Prema proračunima italijanskih medija, na primer, tamošnja državna agencija GSE napunila je u leto 2022. skladišta gasa kupujući ga po ceni od 224 evra za megavat-sat, potrošivši ukupno oko četiri milijarde evra. Za poređenje, u sredu se na holandskoj berzi gas trgovao po ceni od 32 evra za megavat-sat.

Pošto se GSE, prema italijanskim medijima, nije zaštitila od pada cena gasa na tržištu, koji se kasnije i dogodio, sada tamošnja nadležna agencija ,,Arera" pokušava pomoći uvođenjem poreza na izvoz gasa koji bi trebao da stupi na snagu 1. aprila sledeće godine.

Pokriće gubitaka U Nemačkoj ne samo da ne razmatraju ukidanje dodatnog oporezivanja na izvoz gasa, već žele i da ga povećaju za 28 procenata sledeće godine, na 1,86 evra po megavat-satu, što takođe opravdavaju potrebom da se smanje gubici onima koji su punili skladišta po visokim cenama. S druge strane, neki evropski trgovci gasom, poput OMV-a i slovačkog SPP-a, već su se žalili Evropskoj komisiji na nemačko oporezivanje izvoza gasa.

Neosporno je da su u lancu snabdevanja gasom u svim članicama EU zbog velikih poremećaja na tržištu koji su nastali 2022. nastali dodatni troškovi koji su se pretvorili u gubitke.

Vlade nastoje da ti gubici ne padnu na teret građana, ili ako padnu, da ih pokrije neko drugi. U tom kontekstu treba posmatrati i najavljeni porez u Italiji – komentariše Dalibor Pudić.

U Hrvatskoj je, podsećamo, nalog za punjenje skladišta za grejnu sezonu 2022. i 2023. dala Vlada HEP-u, čiji su se povećani troškovi u nabavci gasa odrazili kroz gubitak u poslovanju za prethodnu godinu od 5,7 milijardi kuna.

(Jutarnji.hr)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

IMAMO PROBLEM Sramno objašnjenje direktora Svetske antidoping agencije zbog slučaja Janik Siner