ĐEDOVIĆ HANDANOVIĆ GOST "JUTARNJIH NOVOSTI": Energetska sigurnost je jednaka nacionalnoj bezbednosti (VIDEO)
MINISTARKA rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović bila je gost "Jutarnjih Novosti". Đedović Handanović govorila je o svim važnim temama iz sektora energetike.
O poseti Mađarskoj
Ministarka Đedović Handanović govorila je o poseti Mađarskoj.
- Imali smo veoma produktivan i rad dan u Mađarskoj. Veliki broj ministara je bio prisutan. Energetika je svakako u fokusu naše saradnje. Jedna od tema je bila i da Mađarska razmotri mogućnost da Srbija uđe u deo vlasništva kada je u pitanju buduća nuklearna elektrana Pakš 2. Mađari imaju pristup nuklearnoj energiji već nekoliko desetina godina i decenija i grade i novu elektranu. Oni to grade sa ruskim partnerima i narednih 4,5 godina ona bi trebalo da bude završena. Svakako je to bazna energija, mi gledamo da dođemo do svakog mogućeg proizvodnog kapaciteta, to je od nas od izuzetne važnosti zbog očekivanja da će biti sve veća potrošnja električne energije, ali i našeg planiranog industrijskog rasta. Sve iziskuje puno električne energije. Mi ćemo ove godine, posle skoro 35 godina, završiti prvi novi proizvodni pogon EPS, to je novi termoblok u Kostolcu. Započinjeno izgradnju jednog gigavata solarnih elektarna na šest lokacija širom Srbije sa 200 megavata baterijskih skladišta. Sledeće godine završiće se i prvi vetropark EPS. Tu je i mogućnost izgradnje gasnih elektrana, o tome je nedavno predsednik Srbije pričao sa predsednikom Azerbejdžana. Kada je u pitanju nuklearna energija, ili pak energija iz gasnih elektrana, ili termoelektarna, to je bazna energija, koja se dobija nezavisno od vremenskih uslova i zato je toliko bitna. Imamo nameru da razvijamo nuklerani program u našoj zemlji, od 1989. imamo moratorijum na izgradnju nuklearnih elektrana, mi ćemo uskoro ukinuti taj moratorijum. Za razvoj nukleranog programa, potreban je obrazovni kadar i razvoj naših istraživačkih institucija, programa. Pre svega da imamo znanje u našoj zeljmi, možda da ljude iz naše dijaspore vratimo, da pokrenemo taj jedan ambiciozan program, za koji je potrebno vreme, a i velika finansijska sredstva - rekla je ministarka.
Đedović Handanović je potom istakla kako je "energetska sigurnost jednaka nacionalnoj bezbednosti".
- To smo već videli u toku energetske krize pre 2,3 godine. Mi smo svi navikli da imamo neograničen pristup električnoj energiji, to su neke stečene navike, kod nas je decenijama cena struje bila veoma povoljna. Nismo mnogo navikli da vodimo računa i da budemo racionalni. Mislim da treba da menjamo svoje navike i da budemo ekonomični i racionalni. Najjeftinija je ona energija koja se ne potroši, jer to ne morate da platite. Država daje subvencije i za energetsku efikasnost, 30.000 domaćinstava je unapredilo svoje domove energetski, zamenilo krovove, fasadu, prozore, ugradilo solarne panele... Međutim, i zbog povećanja konfora života i rasta industrije, očekujemo značajnu veću potrošnju u narednih 10-15 godina i moramo da obezbedimo te resurse. A u energetici nema ništa brzo i preko noći. Ogromna finansijska sredstva su neophodna za ulaganja u energetski sektor. Mi smo projektovali nekih 10 milijardi evra neophodnih ulaganja samo u narednih 7,8 godina do 10 godina. Imamo puno posla, ali odlučni smo da diversifikujemo, odnosno da imao više mogućnosti snabdevanja iz različitih pravaca. Što se gasa tiče, mi se i dalje oslanjamo 100 posto na ruski gas, ali ukoliko dođe do poremećaja na tržištu, bitno je da imamo više izvora. Zato smo završili gasnu interkonekciju sa Bugarskom, pa možemo da dobijemo gas iz drugih izvora, iz Azerbejdžana i Grčke. Kada je nafta u pitanju, mi za sada imamo samo jedan pravac snabdevanja, naftovodom Janaf, koji dolazi iz Hrvatske. Izgradnjom novog naftovoda između Mađarske i Srbije, omogućiće da se povežemo sa naftovodom Družba. Važno je da imate više mogućnosti, više izvora, a to znači dodatnu sigurnost - ističe ministarka.
O energentima
Đedović Handanović ističe da imamo dovoljno energenata.
- Sada nas očekuju niske temperature. Očekuju se i padavine. Imamo dovoljno energenata. Na deponijama imamo 2,3 miliona tona uglja. I da stane potpuno proizvodnja uglja, mi smo obezbeđeni oko 20-ak dana. Imamo dobro popunjene akomulacije vode. Ova godina je bila sušna, 30 posto je bilo manje dotoka vode. Imamo završetak rehabilitacije jednog agregata u Bajinoj Bašti. To je naša reverzibilna hidroelaktrana. Kada ona uđe u pogon, a to se očekuje sredinom decembra, svakako će nam to doneti dodatnu sigurnost. Međutim, kažem, akomulacije su dobro popunjene, deponije uglja isto, remonti termoblokova su završeni. Mi očekujemo stabilnu proizvodnju i snabdevanje građana. Ono što zabrinjava je pritisak na cene, koji postoji pre svega u Evropi. Moramo da ostanemo oprezni. Imamo u skladištima 500 miliona metara kubnih gasa. Te rezerve držimo u Banatskom Dvoru, ali i u Mađarskoj. Dobrom saradnjom sa susedima, kada je energetika u pitanju, svakako se osećamo bezbednije. Pre dva dana imali smo izrazito veliku potrošnju električne energije. Još jedna molba građanima, da budu odgovorni. Nastavićemo da obezbeđujemo dovoljno energenata, a moja molba građanima je da budu racionalni - navodi Đedović Handanović.
Popust za električnu energiju
- Više kategorija naših građana mogu da ostvare popust za električnu energiju i do 50 odsto. Mogu da podnesu zahtev u lokalnoj samoupravi i dobiće odgovor brzo, u roku od mesec dana. Do sada imamo 75.000 građana koji ostvaruju popuste. Najbolja adresa je opština, odnosno jedinica lokalne samouprave, tamo se građani mogu raspitati. Sredstava i subvencija ima - kazala je ministarka.
O izvozu struje
- EPS je pre svega proizvođač električne energije, ali i trgovac. Kad ima višak, ili kad su cene povoljne, onda radi tu optimizaciju svog portfolia. Ova godina je bila izazovna upravo zbog rehabilitacije Bajine Bašte, reverzibilne hidroelektrane, koja je prirodna baterija, ona prirodno skladišti energiju i zato je bitna jer može da se brzo uključi ili isključi kada je to neophodno. To je posle 20 godina kapitalni remont, taj remont se odlagao od 2019. To je moralo ove godine da se pokrene, on dosta utiče na to da se osećamo manje sigurni. Ove godine smo imali i dva kapitalna remonta termoblokova, jedan u Obrenovcu, jedan u Kostolcu. Oni se rade na svakih 10 godina. Godina je bila sušna, kada je hidrosektor u pitanju, imali smo izazove tokom leta. EPS je završila svoj prvi novi proizvodni pogon, a to je novo postrojenje u Kostolcu, novi termoblok izgrađen po najvišim standardima, bazna energija koja je izuzetno značajna. Revitalizacija naših hidropostrojenja je jako bitna, zato što njima produžavamo vek za 25-30 godina. Prošle godine smo završili revitalizaciju Đerdapa 1, svih šest agregata. Ono što jeste ključ je da je Bajina Bašta od izuzetnog značaja, jer ona skladišti energiju. Ona može brzo da reaguje i da bude kao jedna zlatna rezerva. Upravo ona može da pomogne da te nivoe regulišemo, ili da prodamo električnu energiju ili da u naš sistem unesemo dodatne količine. Kapitalne remonti su pokrenuti i završeni - istakla je.
O saradnji sa Azerbejdžanom
Ministarka je govorila i o saradnji sa Azerbejdžanom.
- Oni su naša partnerska zemlja kada je u pitanju energetski sektor. Pokrenuli smo puno inicijativa. Potpisali smo sporazum o snabdevanju gasom sa tom zemljom, oko 400 miliona metara kubnih na godišnjem nivou, koji mogu da se povećaju. Zemlja sa kojom planiramo i nove projekte. Razgovarali smo o gasnoj elektrani u okolini Niša, koja može biti kapaciteta i do 1000 megavata. Jednostavno da tim zajedničkim projektom dođemo do nove bazne energije. To bi nam omogućilo i snabdevanje gasom za jug, jugoistok Srbije, ali i dodatnu proizvodnju električne energije. Gasne elektrane su veoma moderne, emituju 50 posto manje ugljen dioksida. Evropa se snabdeva oko 20 posto struje dolazi iz gasnih elektrana. Razvijamo projekat i sa Severnom Makedonijom, kako bi se snabdevali gasom iz Grčke - navela je ministarka.
Ona je rekla da Srbija nastavlja da unapređuje regulatorni okvir.
O pobedi Donalda Trampa
Đedović Handanović je rekla da će pobeda Donalda Trampa uticati na tržište energenata.
- Tramp je pre svega jednu stvar obećao Amerikancima, da će uticati na smanjenje cene energenata. Mislim da je on poprilično realan. Mi vodimo sličnu politiku, da pre svega štitimo interese naših građana, a onda da pratimo globalne trendove. Očekujem da od januara situacija bude manje napeta. Bar postoji nada da će se stvoriti uslovi za pronalaženje mira. Naznaka mira, veća ekonomska sigurnost. Mi ćemo nastaviti da pratimo. Mi imamo dobre odnose sa SAD, verujem da će oni ojačati. Svakako su SAD zainteresovane da rade sa nama. Radićemo i na izgrdanji solarnih panela, a potencijalo i na Đeradpu 3 - kazala je ministarka.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)