"DOBILI STE STAN U BUDVI": Ako vam stigne ova poruka, na meti ste prevare

Е.Б.Т.

19. 08. 2024. u 11:09

KRIMINALCI na internetu i društvenim mrežama postaju sve kreativniji u osmišljavanju načina da namame lakoverne. U novoj vrsti prevare na udaru su korisnici aplikacije "Mesindžer", i to uglavnom građani iz Srbije. Ovoga puta ne traže se podaci sa platne kartice, već potencijalnim žrtvama stiže obaveštenje da su dobitnici automobila ili stana u Budvi. Poklonodavac je nepostojeća firma iz Podgorice. Lakoverni na kraju papreno plate prazan koverat koji im stigne na kućnu adresu, i do 55 evra, što je skoro 6.500 dinara, a u kojem je trebalo da bude ugovor o poklonu kako bi ga potpisali.

ДОБИЛИ СТЕ СТАН У БУДВИ: Ако вам стигне ова порука, на мети сте преваре

Foto: M. Sekulović/Profimedia/Ilustracija

- Oni potencijalne žrtve obaveste putem "Mesindžera" da su navodno izvučeni u nekoj nagradnoj igri i da su dobili automobil ili čak stan u Budvi i, nažalost, građani opet nasedaju i poveruju da je to moguće - objašnjava Dejan Gavrilović iz udruženja potrošača "Efektiva". - Onda im kažu da je potrebno da se potpiše ugovor o poklonu kako bi se formalno potvrdio dobitak, a kojim se oslobađaju od plaćanja poreze i svih troškova prema državi Srbiji, kao i da će posle da ih pozovu i da zakažu svečanu dodelu nagrade.

Zatim im, kako dodaje, ponude dve mogućnosti - da potpišu ugovor lično u Podgorici ili, ukoliko nisu u mogućnosti, da će im dokumentaciju poslati putem pošte na kućnu adresu.

- Zato su potencijalne žrtve građani iz Srbije, jer se njima ne isplati da putuju u Crnu Goru, već se odlučuju da im dokumenta stignu poštom - navodi Gavrilović. - Naravno, stigne im prazan koverat. To je klasičan otkup pošiljke za koji prevaranti u obaveštenju navedu da košta oko 30 evra, ali u praksi tu cenu podignu na 50 ili 55 evra. Onaj koji je poverovao da će dobit auto ili stan, pristaje da plati i taj veći iznos, a kada otvori koverat vide da je prazan.

On ističe da građani treba da budu oprezni, da ne nasedaju, jer niko ne deli automobile i stanove na džabe.

- Ako misle da je tako nešto moguće, treba bar da izguglaju i provere da li firma uopšte postoji - ističe Gavrilović. - Videće da ne postoji nikakav trag o tom preduzeću na internetu. Potpuno je jasno da se radi o prevari, a onaj ko želi da proba i misli da će nešto dobiti platiće tu svoju naivnost.

Sve je više manipulacija na internetu, a nedavno se pojavila još jedna na "Vatsapu" u kojoj prevaranti pokušavaju da privuku lakoverne da ulože novac obećavajući im brzu i veliku zaradu, koja funkcioniše po principu Ponzijeve šeme. U realnosti, tu se ne stvara nikakav profit, već organizator šeme početnim ulagačima isplaćuje novac koristeći sredstva novih investitora. Taj sistem puca kada nema novog priliva, tako da zaradu dobijaju početni ulagači, a ostali izgube sve. Jednostavnije rečno, da bi prvi investitori zaradili, ostali će biti opljačkani.

NAJVIŠE POKUŠAJA DA UKRADU PODATKE

NAJČEŠĆI vid prevare na internetu je fišing u kojem prevaranti zloupotrebljavaju ime i logo poznatih institucija, ustanova i organizacija sa ciljem da dođu do podataka sa platne kartice korisnika kako bi neovlašćeno pristupili njegovom bankovnom računu i ispraznili ga. Nedavno je jedna poznata platforma za rezervaciju smeštaja objavila da su prevare skočile do 900 odsto u poslednjih godinu i po dana. Kako objašnjava Marko Dragić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), prevaranti često "pecaju" korisnike predstavljajući se kao institucija ili organizacija od poverenja, poput banaka ili pošte.

- Često koriste mamac hitnosti - objašnjava Dragić. - Pošalju imejl ili SMS poruku sa linkom i insistiraju da nešto mora hitno da se uradi. Kada se otvori link, onda traže da se upišu osetljivi podaci sa platnih kartica. Građani ne treba da ostavljaju podatke na internet lokacijama do kojih dolaze preko linka, jer to mogu da budu lažne stranice, koje je teško razlikovati od originalnih. Nikada ne treba slediti uputstva poput "verifikujte detalje naloga" ili "ažurirajte nalog".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BAJA MALI KNINDŽA NAPRAVIO SPEKTAKL U ARENI: Čak 20.000 Delija pevalo uglas čuvenu pesmu (VIDEO)