NI BESPLATNE AKCIJE NEĆE MOĆI ZA DŽABE: Građani do kraja godine mogu da trguju dobijenim vrednosnim papirima bez troškova
OD obećanih 1.000 evra za besplatne akcije javnih preduzeća za 14 godina od kako su podeljene, građanima Srbije uplaćeno je desetostruko manje - ukupno oko 100 evra.
Procenjuje se da je polovina od 4,8 miliona stanovnika naše zemlje, u međuvremenu prodala ove vrednosne papire državnih firmi, a u toj trgovini nisu imali nikakve dodatne izdatke.
Besplatne akcije se i dalje mogu prodati besplatno, ali samo do kraja godine. Posle 31. decembra ove godine, međutim, klijent će sam snositi troškove brokera, Berze, Centralnog registra i banke. Berzanski stručnjaci, ipak, veruju da će i ovaj rok biti prolongiran, baš kao što je bio nekoliko puta do sada. Procene su, naime, da će prodaja i posle ovog datuma, biti oslobođena pratećih izdataka.
- S obzirom na prirodu ovog populističkog projekta, verovatno će biti omogućeno trgovanje bez troškova i dalje - kaže za "Novosti" Nenad Gujaničić, glavni broker društva "Momentum sekjuritas".
- Inače je ovaj rok do kada je prodaja besplatna nekoliko puta prolongiran. Građani su po zakonu o besplatnim akcijama dobili pet akcija Naftne industrije Srbije, jednu akciju Aerodroma i 31 akciju "Telekoma".
- Građani mogu da prodaju akcije NIS-a i Aerodroma jer su kotirane na berzi, a ne mogu akcije "Telekoma" jer voljom države ova kompanija već skoro 12 godina izbegava berzansku kotaciju - kaže Gujaničić.
- Akcionarski fond takođe nije kotiran na tržištu, ali je tu više sporna činjenica da bi te akcije slabo ko kupovao jer u strukturi njegove imovine ima veoma malo kvalitetnih akcija. S obzirom na to da nisu kotirane, akcije Akcionarskog fonda nemaju tržišnu cenu.
Podela uoči Božića
PRAVO na besplatne akcije imalo je 4,8 miliona državljana Srbije do januara 2008. godine. Uslov je bio punoletstvo na dan 31. decembra 2007, kao i da su na dan 30. juna 2007. imali prebivalište na teritoriji Srbije, odnosno status privremeno raseljenog lica sa Kosova i Metohije. Uslov je bio i da u dotadašnjem procesu privatizacije nisu ostvarili pravo na besplatne akcije. Podela besplatnih akcija javnih preduzeća, kao i novca od privatizovanih društvenih firmi počela je uoči Božića 2010. godine. Prvog dana podele do podneva tu mogućnost na šalterima pošta iskoristilo je 150.000 ljudi. Oni su podigli po 1.700 dinara od prodaje društvenih preduzeća.
- Ova imovina je prilično skromna sa aspekta pojedinačnog akcionara, pa su se građani tako i odnosili prema toj imovini. Oni koji su iskoristili ovaj projekat da nešto nauče o berzi, pa i kupe dodatne količine akcija, svakako brižnije vode računa o ovoj imovini. Oni već znaju šta treba da rade, dok je većini građana prilično svejedno šta da učine. Na berzi se jedino trguje akcijama NIS, a građani vlasnici ovih papira svake godine dobijaju dividendu. Godišnje ona iznosi od 100 do 300 dinara, jedino je 2022. kada je NIS imao značajniju dobit, isplaćeno po 600 dinara.
Prve dividende NIS legle su na račune građana 2012. godine i od tada su građani dobili po 2.325 dinara. Znatno skromnije dividende do maksimalno 50 dinara građani su godišnje dobijali od Aerodroma. Isplaćivane su do 2019. godine, kada ga je država dala u koncesiju francuskom "Vansiju".
Tada je za taj ugovor kao prva naknada građanima isplaćeno po 1.300 dinara, a sa prethodnim uplatama to je ukupno iznosilo 1.536 dinara. Akcijama "Telekoma" se ne trguje na berzi, ali se iz dobiti isplaćuju dividende čija je vrednost za 11 godina dostigla ukupno po 2.054 dinara.
Kada je reč o EPS-u, to preduzeće je trebalo da se transformiše iz javnog u akcionarsko društvo još 2016. godine, ali je to učinjeno tek ove godine, pri čemu se država upisala kao jedini vlasnik. Ukoliko bi ta kompanija krenula u privatizaciju makar i dela kapitala, građanima bi pripalo 15 odsto akcija. Za sada nema najava da će do toga doći.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"TRAGEDIJA, POČIVAJ U MIRU" Anđušića pogodila vest - našli ga mrtvog: "Nikad ne znate kroz šta ljudi prolaze"
"TRAGEDIJA, počivaj u miru..."
17. 12. 2024. u 18:26
Komentari (0)