ŠANGAJSKA ORGANIZACIJA ZA SARADNJU: Kamen temeljac multipolarnog sveta
U NASTAJUĆEM multipolarnom svetu, Šangajska organizacija za saradnju (ŠOS) postaje sve važnija platforma za evroazijske i druge zemlje koje se zalažu za "pravičan i racionalan međunarodni politički i ekonomski međunarodni poredak", navodi se među zvaničnim ciljevima ove organizacije.
Pored zalaganja za taj "pravičan i racionalan međunarodni poredak", na ŠOS-a se kao ciljevi te organizacije navode i "jačanje međusobnog poverenja, prijateljstva i dobrosusedskih odnosa između zemalja članica", ohrabrivanje njihove efikasne saradnje u oblastima kao što su politika, ekonomija, tehnologija, kultura, obrazovanje, energetika i zaštita životne sredine, kao i združeni napori u održavanju mira, sigurnosti i stabilnosti u regionu.
ŠOS predstavlja najveću svetsku organizaciju po geografskom obimu i broju stanovnika, čije članice pokrivaju približno 60 odsto Evroazije, čine 40 odsto svetske populacije i čiji kombinovani BDP iznosi oko petinu svetskog, a zainteresovanost za članstvo ili status partnera ove organizacije vidno je porasla poslednjig godina.
Na današnjem sastanku šefova država ŠOS-a organizacija je poželela dobrodošlicu najnovijem punopravnom članu - Iranu. Proces pristupanja Irana započet je 2021. godine, a prošle je usvojen dokument o otpočinjanju procedure koja ima za cilj i članstvo Belorusije u organizaciju.
Tokom obraćanja na današnjem samitu lidera zemalja ŠOS-a, predsednik Rusije Vladimir Putin istakao je da je uloga koja ta organizacija igra u kontekstu međunarodne stabilnosti, održivog ekonomskog rasta i jačanja veza među različitim narodima posebno značajna u sadašnjim uslovima, kada geopolitičke protivrečnosti postaju sve akutnije."
"Nastavlja se degradacija međunarodnog bezbednosnog sistema. Rizici nove globalne ekonomske i finansijske krize rastu zbog nekontrolisanog gomilanja dugova u razvijenim zemljama, zbog socijalnog raslojavanja i rastućeg siromaštva širom sveta kao i zbog pogoršanja bezbednosti hrane i životne sredine", rekao je Putin.
Slična poruka se šalje i današnjom Deklaracijom iz Nju Delhija.
U dokumentu se navodi da se zemlje članice ŠOS-a zalažu za poštovanje prava naroda na nezavisan i demokratski izbor političkog i društveno-ekonomskog razvoja. Osnova održivog razvoja međunarodnih odnosa su principi međusobnog poštovanja suvereniteta, nezavisnosti i teritorijalnog integriteta država, navodi se u deklaraciji.
Deklaracija iz Nju Delhija takođe poziva zainteresovane države članice da implementiraju mapu puta za postepeno povećanje učešća nacionalnih valuta u međusobnim obračunima. Time bi ŠOS takođe mogao doprineti globalnom trendu postepenog napuštanja dolara u međunarodnoj trgovini, a samim tim i ograničavanju sposobnosti SAD da dominaciju svoje valute koristi u političke svrhe, odnosno putem sankcija.
ALTERNATIVA ZAPADU
Organizacija je osnovana 2001. u Šangaju. Najpre je uključivala pet zemalja Šangajske petorke – Rusiju, Kazahstan, Kirgiziju, Kinu, Tadžikistan – i Uzbekistan, a 2017. pridružili su im se Indija i Pakistan.
Na rastući značaj ŠOS-a ukazala je i odluka Saudijske Arabije da se priključi organizaciji kao partner u dijalogu, i to svega nekoliko nedelja nakon što je nekadašnji ključni saveznik SAD na Bliskom Istoku postigao istorijski sporazum o obnavljanju diplomatskih odnosa sa Teheranom, uz posredstvo Pekinga.
General u penziji i direktor Evroazijskog bezbednosnog foruma Mitar Kovač je tom prilikom za RT Balkan rekao da se odluka Rijada treba tumačiti kao izraz slobodne volje i oslobađanja od zapadnog jarma, pre svega Amerike i Velike Britanije.
-Arapski svet polako pokušava da se oslobađa tog teškog zagrljaja Zapada, posebno poslednjih godina, smatra Kovač.
Status partnera u dijalogu nedavno je odobren i Bahreinu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kuvajtu, Maldivima i Mjanmaru, dok ovaj vid članstva takođe uključuje i Katar, Tursku, Egipat, Azerbejdžan, Kambodžu, Nepal i Jermeniju.
Status posmatrača trenutno uživaju Belorusija i Mongolija, dok je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin danas zatražio od ostalih članica da se Minsku što pre obezbedi punopravno članstvo.
Ideja da određeni međunarodni akteri vide ŠOS kao alternativu Zapadu i zapadnim organizacijama ogleda se i u tome što je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan u više navrata uporedio pogodnosti članstva u ovoj organizaciji sa članstvom u Evropskoj uniji.
Naime, turski predsednik je još novembra 2016. izjavio da je Turska u situaciji gde ne mora da pristupi EU po svaku cenu, te da bi punopravno članstvo u ŠOS-u omogućilo Ankari da mnogo "lagodnije" dela na međunarodnoj sceni.
Nekoliko dana kasnije, Evropski parlament pozvao je na privremeno zamrzavanje pregovora o pristupu Turske zbog "nesrazmernog i represivnog odgovora" na neuspeli državni udar iz jula te godine, dok je Ankari dodeljeno predsedavanje energetskim klubom ŠOS-a za 2017. godinu. Erdogan je ponovio da razmišlja o podnošenju zahteva za punopravno članstvo u ŠOS-u krajem prošle godine.
(rt.rs)
Preporučujemo
OŠTRA REAKCIJA SI ĐINPINGA: "ŠOS mora da se suprotstavi obojenim revolucijama"
04. 07. 2023. u 10:33
TRAMP OTKRIO SVOJIM SAVETNICIMA: Ovu zemlju će prvu posetiti kada preuzme dužnost predsednika SAD
NOVOIZABRANI američki predsednik Donald Tramp rekao je savetnicima da želi da otputuje u Kinu nakon preuzimanja dužnosti, objavio je juče Volstrit džurnal, pozivajući se na izvore bliske razgovorima.
19. 01. 2025. u 08:22
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)