TUĐE MALINE GUŠE SRPSKE : Uvozna roba "ugušila" domaću
PROCENjUJE se da u Srbiji ima nekoliko hiljada tona malina na zalihama u malim hladnjačama.
Otkup od njih je prestao, veliki "igrači" uvezli su samo prošle godine oko 10.000 tona ovog voća, čime je drastično poremećeno tržište u Srbiji. Uz to, nevolja malinara sada je neisplaćena roba i velika dugovanja prema njima, a prolećni radovi oko maline tek treba da počnu.
I dok vlasnici malih hladnjača kažu da imaju još najviše tri meseca da se pronađe rešenje i da se isprazne zalihe, malinari upozoravaju da su im pare neophodne kako bi se pripremili za ovu sezonu.
- Nemamo podatak koliko se duguje malinarima, to su ogromne pare - kazao nam je Božo Joković, direktor zemljoradničke zadruge "Naši voćari". - Otkupna cena maline prošle godine zabeležila je rekord. Ali mnogo je proizvođača koji nisu uspeli da naplate potraživanja. U manjim hladnjačama prošlogodišnje maline su zamrznute i taj lager nikako da se smanji.
Prema rečima Jokovića, država bi mogla da im pomogne odobravanjem povoljnijih kredita, jer su se poslovne banke uglavnom povukle iz ove oblasti.
- Našu malinu nismo mogli da prodamo jer su prošle godine uvezene ogromne količine, po mnogo većoj ceni od one koja je bila ponuđena nama u prodaji - naglasio je Joković. Rešili smo da uđemo u kreditni aranžman sa državom, da nam omoguće kredite, da bi smo isplatili poljoprivredne proizvođače, jer smo ušli pošteno u ovo sve, proizveli i moramo ovo i prodati.
Prošlogodišnja malina prodaje se za nekih 300 dinara za kilogram, negde čak i manje, na domaćem tržištu. U otkupu je malina bila i do 600 dinara, ali na otpremnicama.
Naša zemlja, poslednjih meseci, sve manje izvozi maline, pa se čini, objašnjavaju stručnjaci, da polako gubi "svetsku" trku. Naročito ako se uzme u obzir da vrhunska domaća malina "čeka" u hladnjačama, a po trgovinskim lancima, često prodaju uvozno i razmrvljeno "crveno zlato".
Odlaganje kredita
VLADA Srbije donela je zaključak u cilju ublažavanja posledica nastalih u sektoru malinarstva, usled pada potražnje za malinom. Kako se navodi u obrazloženju, određene količine voća nisu prodate, ostale su uskladištene u hladnjačama, a proizvođači nisu isplaćeni za voće koje su predali otkupljivačima. Ovom odlukom, Vlada Srbije pomaće hladnjačarima u odlaganju obaveža isplate kredita na 12 meseci, kako bi izmirili dug iz prethodnog otkpa prema primarnim proizvođačima malina.
NACIONALNI PROIZVOD
- Malinu treba proglasiti nacionalnim proizvodom - smatra Joković.
ILON MASK PODELIO SNIMAK ISTINE: "NATO je bombardovao Beograd kako bi rasparčao Srbiju" (VIDEO)
MILIJARDER Ilon Mask, vlasnik Tesle, "Spejs Iksa", društvene platforme Iks, podelio je na svom profilu govor u kojem Džefri Saks priča o nelegalnom bombardovanju Srbije od strane NATO-a.
12. 11. 2024. u 15:47
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
NAJVEĆI JATAK "ZEMUNACA" Ona je bila poslednja linije odbrane klana - u kući krila kilograme kokaina, a onda im presudila
POSLE ubistva Đinđića, ona se predstavljala kao Zorica Vesić i kupila je salaš u mestu Putinci, gde se jedno vreme skrivao vrh zemunskog klana.
13. 11. 2024. u 10:23
Komentari (0)