GURAJU MLEKO U PUTER: Na policama u radnjama širom zemlje sve je manje i uvoznog, poljskog i češkog mleka
PROIZVODNjA mleka u Srbiji je u krizi, a stočari i primarni proizvođači su u problemima!
Razlog je kako tvrde upućeni što su naši glavni mlekari motivisani velikom zaradom na izvozu potpuno zanemarili domaće potrošače, prodali sve preko granica i ostali smo kratki za neophodnu namirnicu. Dodatnu, laku i brzu zaradu, naravno, nisu podelili sa farmerima, koji već godinama traže veću otkupnu cenu. Ali, nažalost, dobijaju samo mrvice. Zato su i smanjili broj mlečnih goveda. A, pojedini mali proizvođači su odustali od prodaje mleka.
Kao posledicu tog, smatraju stručnjaci, neodgovornog ponašanja imamo prazne police, ili po koje, raštrkano mleko iz uvoza. Proizvođači iz Poljske, Hrvatske, Slovenije, Češke ili Mađarske zauzeli su mesto našim, domaćim. Mlekare u Srbiji dugo godina plaćale su mleko ne više od 35 do 40 dinara po litri. I to za premijum i najkvalitetnije. Manje mlekare su davale i 25 dinara. Sve to bilo je nedovoljno za preživljavanje srpskih stočara. S druge strane, domaće mlekare su se okrenule izvozu, naročito velike, pa ne čudi što se srpsko mleko nalazi u radnjama po regionu ili Evropi. Njima lepo, a za farmere ne haju.
- Mlekare sada nude veće cene ali je to trebalo da se dogodi pre pet godina - kazao nam je primarni proizvođač mleka iz okoline Subotice.
- Broj goveda sam prepolovio i uskoro ću i ovo zatvoriti. Odavno mi se ne isplati da držim krave.
Da bi ublažili nestašicu, ali i činjenicu koju nadležni objašnjavaju, da narod kupuje enormne količine mleka, država je donela odluku da uveze određene količine iz Poljske i Češke. Tako je iz Poljske stiglo 3.000 tona, a oko 6.000 litara iz Češke. Država će, kako saznajemo, nastaviti da ga uvozi, sve dok se ne sredi situacija.
Nije dugo ni ovo mleko opstalo na policama, već ovih dana mnoge su prazne ili su zaposleni pakovanja "raštrkali" po rafovima, da deluje manje prazno. Pojedini agroekonomisti smatraju i da mleka nema jer više ide u preradu, zato što cene tih proizvoda nisu ograničene. To je dalo vetar u leđa prerađivačima, pa su cene putera, jogurta, sira povećane i za više od 80 odsto.
OTKUP POKRIVA POLOVINU TROŠKOVA
OTKUPNE cene mleka ne porkivaju ni 50 odsto proizvodnje. Stočari kažu da subvencije koje dobiju za razvoj i genetsko unapređenje daju za hranu ili podmire određene naknade državi. Nadležni su nekoliko puta do sada pokušali da iskontrolišu ovu nestašicu tako što su ograničili marže trgovcima, ali i cenu UHT mleka od 2,8 odsto mlečne masti. Ono sada ne sme da košta više od 128,99 dinara. Ipak, u radnjama ga maltene i nema, iako su proizvođači u obavezi da ga isporuče. Inače, najavljeno je i da bi ovo ograničenje moglo da bude ukinuto već od 1. oktobra.
Preporučujemo
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)