BUGARSKI PREMIJER: Geopolitika ne treba da se meša u ekonomske interese
BUGARSKA planira da obezbedi gas za grejnu sezonu i pokušaće da do kraja ispuni ugovor sa „Gaspromom“, izjavio je u emisiji bTV šef tehničke vlade Galab Donev, komentarišući namere vlade da obnovi pregovore o isporukama gasa.
Foto Tanjug
Tekući ugovor je aktivan do kraja godine, mada će nova vlada pokušati da se dogovori o tome da se količine gasa, koje Bugarska nije uspela da dobije ove godine, prenesu na 2023. godinu, objasnio je Donev.
- Ministar energetike očekuje odgovor od ‘Gasproma’, mi radimo na tome kako bi sve one obaveze koje ‘Gasprom’ ima po ugovoru bile ispoštovane - izjavio je premijer.
Donev je pojasnio da je reč o tekućem ugovoru, kao i da se ne vode pregovori o drugim kratkoročnim i dugoročnim pregovorima. Prema njegovim rečima, pregovore će voditi regularna vlada (parlamentarni izbori su zakazani za 2. oktobar), ali nije pojasnio da li će se pregovori voditi sa „Gaspromom“.
Foto EPA
Novi premijer je opovrgao tvrdnje o tome da Bugarska vrši neki geopolitički zaokret.
- To nikako nije geopolitički zaokret. Zemlja ima jasnu orijentaciju, ona je deo evropskog saveza i verni i pouzdan NATO saveznik. Geopolitika ne bi trebalo da se meša na takvom nivou kada je reč o ekonomskim pregovorima i ekonomskim interesima - naveo je on.
Premijer je komentarisao i proces u arbitražnom sudu između Bugarske i „Gasproma“. On nije saglasan sa izjavama da se Bugarska ne bori i da sebe krivi za gasni spor.
Ranije je ministar energetike Rosen Hristov nekoliko puta upozoravao na veliku nestabilnost koja bi mogla ugroziti Bugarsku ugovorom zbog tačke „uzmi ili plati“. Pitao se da li bi zemlja trebalo da rizikuje, obraćajući se sudu.
Prema rečima premijera, njegove kolege su uradile sve što je u njihovoj moći, pre nego što je postalo jasno da su pregovori sa „Gaspromom“ neizbežni. On je naveo da bi cena gasa trebalo da bude podnošljiva i za biznis i za stanovništvo.
- Neophodne su ne samo slobodne količine gasa - sirovina ili gasa u tankerima, nego i odgovarajuća infrastruktura, kako bi mogli da taj gas transportuju do gasnog sistema. Ako govorimo o tečnom prirodnom gasu, potrebni su terminali, a zatim se taj gas transportuje gasovodom određenih zemalja kako bi te kapacitete transportovali u naš gasovod - objasnio je on.
Donev je dodao, da prethodna vlada Kirila Petkova, koja se dogovorila o isporukama tečnog prirodnog gasa, nije obezbedila terminale za njegov istovar. Nova vlada je mogla da se dogovori o istovaru bar jednog tankera od sedam, to je količina koja je planirana za oktobar.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
DEJSTVO RAKETNOG SISTEMA TOS-1: Snimci ispaljivanja termobaričnih raketa
Preporučujemo
POSLE RUSKOG NAPUŠTANjA: Nemačka priprema nacionalizaciju Gasprom Germanije
28. 08. 2022. u 08:02
TAJNA SEVERNOG TOKA: Koja je njegova uloga i može li se bez njega pregurati zima
22. 08. 2022. u 16:53
PET NAJLEPŠIH SRPSKIH ŽENSKIH IMENA: Vezuju nas za veru i tradiciju, a nose snažnu simboliku
28. 08. 2022. u 18:23 >> 18:29
KAKO UŠTEDETI STRUJU: Pet jednostavnih trikova - važna je samo disciplina
29. 08. 2022. u 08:13
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.
29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (3)