ČETIRI STUBA STABILNOSTI RUSKE EKONOMIJE Američki časopis: Rublja ne propada, vrhunski proizvodi i dalje dostupni širom tržišta u Rusiji
RUSKA ekonomija se pokazala otpornom na uticaj sankcija koje su uvele zapadne zemlje, što nas tera da razmišljamo o efikasnosti restriktivnih mera, izjavio je kolumnista Mark Episkopos u časopisu "Nešnal Interest".
Prema rečima autora članka, uspeh ruskog ekonomskog sistema zasniva se na četiri važna faktora. Prvo je nazvao neverovatne korake Centralne banke.
- Ruska centralna banka je preduzela brze mere da zaštiti rublju od naleta finansijskih ograničenja SAD i EU. Rublja nije propala, kao što je predsednik Džo Bajden obećao u martu, a ove godine je postala jedna od najjačih svetskih valuta - rekao je Episkopos.
Sistem „paralelnog uvoza“ takođe je igrao važnu ulogu u slabljenju uticaja sankcija, smatra posmatrač.
- Od Levi's farmerki do iPhone-a, mnoštvo opštih i vrhunskih proizvoda je i dalje dostupno za kupovinu u tržnim centrima, iako ovi proizvođači više ne isporučuju direktno na rusko tržište - podsetio je on.
Posmatrač smatra da je jedan od najozbiljnijih izazova zapadnim sankcijama bilo odbijanje mnogih država, uključujući supersile, da pristanu na uslove Vašingtona i Brisela i da odbiju ekonomske kontakte sa Rusijom.
- Velike svetske ekonomske sile ne samo da su odbile da se pridruže režimu sankcija predvođenih Vašingtonom, već nastavljaju da produbljuju svoje trgovinske i finansijske veze sa Moskvom. I Indija i Kina su povećale tempo uvoza energenata iz Rusije u poslednjih šest meseci - rekao je autor.
Episkopos je četvrti razlog neuspeha sistema sankcija nazvao lošom promišljenošću: prema njegovim rečima, restriktivne mere mnogo više utiču na evropske zemlje nego na samu Rusiju, što može dovesti do rascepa u antiruskoj koaliciji.
U međuvremenu, evropskim potrošačima se vrti u glavi, pošto vrtoglavo rastući računi za grejanje i struju prave ogromne probleme dok se zvaničnici bore da obuzdaju energetsku krizu izazvanu loše osmišljenim planom EU da smanji uvoz energije iz Rusije.
S obzirom da je Nemačka navodno na ivici recesije, rastući ekonomski problemi Evrope ponovo su izazvali bojazan da bi zemlje EU mogle početi da napuštaju zapadni režim sankcija.
BONUS VIDEO:
"URAGAN" PONOVO DEJSTVUJE: Najnoviji snimci Ministarstva odbrane Rusije
Preporučujemo
PILOTI ZASPALI: Propustili sletanje u Adis Abebu - "duboko zabrinjavajući incident"
20. 08. 2022. u 09:47
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (1)