KREDIT SKUPLJI, ŠTEDNJA RASTE: Povećanje kamatne stope podiglo cene pozajmica, ali i vrednost čuvanja para
POVEĆANjE referentne kamatne stope u četiri navrata poskupelo je sve pozajmice sa varijabilnom kamatnom stopom, kakvih je većina.
Osim toga, Evropska centralna banka će, gotovo izvesno, podići kamatnu stopu na sednici 20. jula, pa će i stambeni krediti koji su mahom u evrima, poskupeti. Skok kamata, međutim, jedino pogoduje štedišama.
NBS podigla je prošle nedelje referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena, na 2,75 odsto, a pre toga još tri puta po 50 baznih poena. Učešće dinarskih kredita u ukupnim pozajmicama stanovništvu je iznosilo 54 procenta, dok je indeksiranih u evro bilo na nivou od 46 odsto, poslednji su podaci.
Štednja u dinarima poslednjih devet godina povećana je gotovo šest puta. Na kraju 2021. iznosila je 104,2 milijarde dinara, što je njen novi najviši nivo. Devizna štednja u istom periodu beleži rast, iako relativno nešto umereniji u odnosu na dinarsku štednju, i to sa 8,3 milijarde evra krajem 2012. na 12,7 milijardi evra do kraja 2021.
Oni koji dinare čuvaju na štednim knjižicama u bankama, sada će na kraju godine moći da računaju na veći dobitak. Prema rečima Vladimira Vasića, generalnog sekretara Udruženja banaka Srbije, poskupljenje kredita se ne dešava linearno i jednako sa podizanjem referentne kamatne stope, već to banke odlučuju pojedinačno. Banke formiraju cene svojih usluga u zavisnosti od poslovnih politika i svaka pojedinačna banka će formirati kamatne stope saglasno strukturi izvora sredstava. Osim toga, on naglašava da su pozajmice u bankama vezane za belibor i euribor, sa kojim se kamate usklađuju na tri ili šest meseci.
- To svakako neće biti dramatično povećanje, ali će ga više osetiti klijenti koji su skorije uzeli kredit i imaju veći deo glavnice da otplate, od onih koji su pri kraju otplate pozajmice - objašnjava Vasić.
- To je jedan deo priče, dok je druga strana da veće kamate pogoduju štedišama i štednja već iz godine u godinu raste, naročito dinarska koja je isplativija, a u narednom periodu možemo očekivati još veće interesovanje.
Knjižice
Primetno je povećano otvaranje nerezidentnih računa, koje uzimaju uglavnom naši ljudi koji žive u inostranstvu, a upravo zbog isplativije štednje. Deo novca iz banaka matičnih zemalja stavljaju na štedne knjižice u Srbiji.
Preporučujemo
SVE SMO ZADUŽENIJI: Poslednji izveštaj - bankama dugujemo više od 27 milijardi evra
29. 06. 2022. u 11:00
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)