MOMIROVIĆ: Zahvalni Mađarskoj na podršci i pomoći u realizaciji ekoloških projekata
SPORAZUM o ekonomskoj i tehničkoj saradnji je još jedan vid dobrih i čvrstih ekonomskih i političkih odnosa Mađarske i Srbije, a na osnovu njega sa prijateljima iz Mađarske krećemo sa projektovanjem i izgradnjom novih 10 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i 351 kilometrom kanalizacione mreže na 12 lokacija u Srbiji, izjavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović nakon prezentacije i najave početka realizacije Projekta čišćenja Jezera „Bubanj“ u Kragujevcu.
Foto: Ministarstvo građevinarstva saobraćaja i infrastrukture
- Pre svega želeo bih da se zahvalim podršci koju Vlada Mađarske pruža Republici Srbiji ne samo u političkom smislu. Svi smo svesni i zahvalni koliku je podršku našoj zemlji Mađarska dala u prethodnom periodu. Kada Vlada Mađarske nastupa, kao da nastupa Srbija - uvek su bili tu za nas. Ovaj Sporazum o ekonomskoj i tehničkoj saradnji je još jedan vid naših dobrih i čvrstih ekonomskih i političkih odnosa. Ovde pričamo o 4,3 miliona evra bespovratnih sredstava koji će biti korišćeni za izradu projektne dokumentacije nakon čega će doći investicije koje će biti oko 80 miliona evra i koji su rezultat kredita koji će Mađarska obezbediti Republici Srbiji. Projekti o kojima smo pričali su prvoklasni ekološki projekti i zaista moram da zahvalim gradonačelniku Dašiću na sjajnoj saradnji koju smo imali na realizaciji ovog projekta - izjavio je ministar Momirović.
U okviru projekta radi se čišćenje i rekonstrukcija jezera Bubanj i Međuvršje. Jezero Bubanj nalazi se u samom centru grada Kragujevca na površini od oko 3,5 hektara.
Foto: Ministarstvo građevinarstva saobraćaja i infrastrukture
- Naša misija je da očistimo jezero Bubanj u Kragujevcu. Od kada je ono napravljeno 50-ih godina prošlog veka nijednom nije očišćeno. Zbog toga je ugrožen biodiverzitet jezera i uz podršku Vlade Mađarske mi ćemo ovo jezero očistiti. Očekujem da projekat krene sa građavinskim radovima u narednih 6 do 8 meseci, a do tada nas čeka puno posla pre svega kada je reč o uzimanju analize vode i izrade Studije opravdanosti. U samom gradu trenutno gradimo 46 kilometara kanalizacione infrastrukture, a plan nam je da naredne godine izgradimo 360 kilometara kanalizacione mreže. Kada završimo sve ove projekte očekujem da će Kragujevac imati ekološku infrastrukturu kao i moderni gradovi u Zapadnoj Evropi - dodao je Momirović.
- Došlo je vreme da možemo da se bavimo ekološkim pitanjima. Čišćenje jezera Bubanj nije jedini ekološki projekat, a jedan od projekata ministarstva na čijem je čelu ministar Momirović podrazumeva to da će Kragujevac dobiti 360 kilometara kanalizacione mreže, tri postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i novu deponiju - izjavio je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić.
Mađarska firma Naturaaqua zajedno sa srpskim ekspertima otpočela projektovanje za čišćenje jezera Bubanj u Kragujevcu i Međuvršje kraj Čačka. Finansiranje projektovanja ide iz nepovratnih sredstava koje finansira Mađarska agencija za promociju izvoza (HEPA).
BONUS VIDEO - BANjALUKA SLAVI SPASOVDAN: Veličanstvena litija u centru grada
Preporučujemo
SUTRA U OSAM ČASOVA: Vučić se sastaje sa grčkim ministrom spoljnih poslova
02. 06. 2022. u 16:17
VUČIĆ SE OBRATIO IZ BRATISLAVE: "Jedini smo koji su se razlikovali od drugih"
02. 06. 2022. u 16:10
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)