SVE O CENAMA ROMINGA: "Papren" poziv sa plaže
OPERATERI u Srbiji već zadovoljno trljaju ruke, jer se turistička sezona vraća na onu od pre pandemije.
Osim ako letuju na crnogorskom, albanskom ili primorju u Bosni i Hercegovini, gosti iz Srbije trebalo bi da se spreme za "paprene" cene mobilnih usluga, tokom boravka u omiljenim letovalištima širom sveta. U zemljama Zapadnog Balkana, usluge u romingu su "kao kod kuće", u Grčkoj od prošlog jula snižene, cene na ostalim destinacijama zavise od zone kojoj pripadaju, pa je minut od 60 do 360, a poruke od 30 do 50 dinara.
Prošlog leta mobilni operateri značajno su spustili cene rominga u Grčkoj - od 60 do 99 odsto. Pre nekoliko dana tokom razgovora ministara turizma Srbije i Grčke Tatjane Matić i Vasilisa Kikiljasa razmatrano je novo spuštanje cene rominga, ali zasada je odlazni minut od 19,06 do 49,9 dinara. Megabajt interneta u romingu košta oko dinar, a slanje poruke oko četiri dinara.
- Što se ostalih zemalja tiče, osim lokacije na cenu mobilnih usluga u romingu utiče i tip paketa i usluge - postpejd, pripejd, kontrola troškova - kažu mobilni operateri. - Najpopularnije destinacije za turiste iz Srbije su Crna Gora, BiH, Severna Makedonija i Albanija, koje pripadaju nultoj zoni.
Ljudi odavde odlaze i na plaže Hrvatske, Bugarske, Turske, Tinisa, Egipta, a sve češće Dubaija ili Tanzanije. Svojim korisnicima preporučujemo da se pre odlaska na put informišu i o povoljnim roming dodacima.
Poziv iz Hrvatske i Bugarske uglavnom košta oko 100, poruke 24 do 30, dok su iz Turske i Španije odlazni minuti oko 150 dinara. Za goste u Ujedinjenim Arapskim Emiratima minut razgovora košta od 200 do 360, SMS oko 50 dinara, slično kao i u Egiptu. U ostalim zemljama, osim Zapadnog Balkana i Grčkoj, jedan megabajt interneta u romingu košta od 600 do 2.500 dinara.
PAKETI
SVI provajderi nude i postpejd roming dodatke, koji se mnogo više isplate onima koji su sigurno da će koristiti usluge telefinije u inostranstvu. U zavisnosti od broja minuta, ponude koje obuhvata i lokacije, kreću se već od 400 do 4.000 dinara.
Preporučujemo
DA LI JE STRAH OD MAJMUNSKIH BOGINjA OPRAVDAN? Svetski stručnjaci rešili dilemu
25. 05. 2022. u 17:29
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (0)