BEZ KRAĐE ŽITA! Uroš Kandić iz Ministarstva trgovine najavljuje bolje robne rezerve
DRŽAVA planira od jeseni da reorganizuje koncept rada Direkcije za robne rezerve.
Od kada su sedmorica skladištara pokrala žitarice koje su im bile poverene na čuvanje i napravili štetu od oko 1,8 milijardi dinara, nadležni su odlučili da naprave promene u samom čuvanju, kako bi povećali sigurnost robe koja se skladišti kod privatnika.
Kako nam je ispričao Uroš Kandić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, sedam skladištara je zloupotrebilo poverenje države i time urušilo ugled ostalih, poštenih, domaćina, koji to rade ispravno.
- Sad kada su se desile zloupotrebe, uvideli smo da ovaj način čuvanja i nije najbolji - objašnjava Kandić.
- Imamo neke modele i razmišljamo o određenim izmenama i dopunama pojedinih zakona, kada bude nova vlada. Pokušaćemo da delom sačuvamo "zdravo tkivo" skladištara, koji nisu zloupotrebljavali poverenje države. Ali i da vidimo iz državnih oblika svojine, šta imamo od slobodnih kapaciteta da usmerimo ka robnim rezervama. Zasada imamo samo jedno veliko skladište u Novom Pazaru, gde može da stane 18.000 tona. Ali bismo mogli neke objekte čije su firme u stečaju da uzmemo ili da od Republičke direkcije za imovinu, nešto prebacimo na robne rezerve, čime bismo povećali kapacitete, što se tiče količina. Da se osiguramo, kako bismo imali više u državnim, nego u privatnim rukama.
Prema rečima Kandića, postoji objekat u Nišu, koji je u stečaju, i ima kapacitet od 50.000 tona za merkantilnu robu. Cilj je da se dođe do nekih 100.000 tona kapaciteta koji bi bili u državnim rukama.
- Deo štete koja je napravljena je nadoknađena a deo nije - ističe Kandić.
- Država plaća i ima ugovore sa skladištarima koji su privatne firme i kompanije, njih je 70. Oni čuvaju merkantilnu robu, dobijaju novac za odlaganje i funkcionisanje. Kada bi deo te robe prešao na čuvanje u državne objekte, uštedeli bismo novac. Osavremenili bismo silose, stavili senzore i zaštita bi bila na visokom nivou. Do sada su bile dva puta godišnje kontrole privatnika i opet su pojedini našli kako da prevare državu.
ČESTE ZLOUPOTREBE SA ŽITARICAMA
OVO nije prvi slučaj zloupotrebe sa pšenicom i kukuruzom iz robnih rezervi, a duplo dno je odavno uobičajena praksa. Krajem 2013. krenula je akcija hapšenja zbog malverzacija sa žitom, nakon provera policije i Tužilaštva za organizovani kriminal, koje su trajale pola godine.
Tada je ustanovljeno da nedostaje velika količina proizvoda i da je naneta velika šteta državi. Hapšenja su se nastavila i naredne godine. Od 77 ovlašećnih skladištara, kod 18 je utvrđen manjak od 50.000 tona pšenice i 30.000 tona kukuruza. Kako je tada saopšteno, pojedini su tada uzimali od države i do 10.000 evra mesečno za zakup skladišta iako su robu koja im je bila poverena na čuvanje - prodavali.
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
"JA SAM TE PLATIO, MORAŠ DA PEVAŠ!" Konjević doživeo incident na romskom veselju
PEVAČ Šerif Konjević imao je incident o kojem se naširoko pisalo, kada je na jednoj romskoj svadbi navodno došlo do neprijatne situacije u kojoj su on i njegova koleginica Nadica Ademov napadnuti.
12. 01. 2025. u 10:49
Komentari (0)