NEMA POTPISA NA NEUSTAVNOM AKTU: Zašto je predsednik Vučić vratio sporni Zakon o vodama u Skupštinu
SPORNI Zakon o vodama, koji je prošle nedelje digao ekološke organizacije i javnost na noge, ipak neće dobiti potpis predsednika Aleksandra Vućića. On je u petak, naime Skupštini vratio Zakon o vodama na ponovno odlučivanje, jer nije usklađen sa ustavnopravnim poretkom naše zemlje.
Kada je nedavno nova verzija Zakona o vodama, koja predviđa da se vodno zemljište daje u zakup direktnom pogodbom, glatko prošla Skupštinu i dobila potvrdu poslanika, nevladine ekološke organizacije i aktivisti zatražili su da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne potpiše izmene Zakona o vodama. Da bi izglasane izmene bile važeće, po Ustavu Srbije, predsednik mora da stavi svoj potpis na njih.
Ekološka udruženja su se pobunila jer bi, kako kažu, Zakon o vodama imao katastrofalne posledice, podrazumevao bi zakup vodnog zemljišta po principu "neposredne pogodbe", koja isključuje proceduru javnih konkursa. Odnosio bi se i na slučajeve postavljanja plutajućih objekata - splavova, i u slučaju korišćenja rečnih nanosa - odnosno, eksploatacije šljunka koji se koristi kao građevinski materijal. Kritike ističu i da se njime eliminiše princip transparentnosti, konkurentnosti i tržišta.
Vučić je pre nedelju dana obećao da će novi propis pročitati i potpisati ga jedino ako je u skladu sa Ustavom, da je posao države da radi na zelenoj agendi ozbiljno i odgovorno. Zakon je od petka ponovo u Skupštini, ali udruženja za zaštitu prirode strahuju da to ipak nije spasonosno rešenje.
- Poslanici mogu ponovo da izglasaju isti zakon, a tad on prema Ustavu počinje da važi i nije mu potreban potpis - kaže Jovan Rajić, osnivač Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI). - Pokrenuli smo sa Svetskom organizacijom za prirodu peticiju za raspisivanje referenduma o neustavnim i nezakonitim izmena Zakona o vodama. I pozivamo sve građane Srbije da je svojim potpisima podrže. Već smo sakupili 70.000 potpisa kojim tražimo da se Zakon stavi na javnu raspravu, da o izmenama mogu sud da daju stručnjaci.
HAOS NA REKAMA
PREMA Rajićevim rečima, nema dileme da je ovaj zakon u interesu Beograda koji ga je predložio, vlasnika splavova i firmi koje eksploatišu šljunak.
- Iako iz Grada izjavljuju da su ovim zakonom hteli da reše haos na rekama, on je zapravo prilagođen gradskoj odluci o splavovima. Smatramo da je neophodno da se haos sredi, ali ustavno, i da se ispoštuju sve procedure - kaže Rajić. - Zakon je neustavan, jer se pre svega ne slaže sa Zakonom o javnoj svojini.
Preporučujemo
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)