O GASU KA BUGARSKOJ ODLUČUJU POSLANICI: Finansijski ugovor sa EIB za izgradnju konekcije Niš - Dimitrovgrad u parlamentu
DRŽAVA ubrzava aktivnosti na gasifikaciji zemlje. Jedan od prioritenih projekata je izgradnja interkonektora Niš - Dimitrovgrad - Bugarska, koji je predviđen nacionalnim investicionim planom "Srbija 2025".
Vlada je prethodne sedmice usvojila Predlog zakona o potvrđivanju finansijskog ugovora za njegovu realizaciju između Srbije i Evropske investicione banke (EIB). Parlament bi uskoro trebalo da ratifikuje taj ugovor.
Početak gradnje interkonektora očekuje se krajem ove godine, a u planu je da bude operativan 2023. Kako se navodi u obrazloženju Predloga zakona, ovim cevovodom obezbeđuje se povezivanje gasovodnog sistema Srbije sa susednim državama i omogućava dopremanje plavog energenta na naše tržište i iz drugih pravaca.
- Njegova izgradnja omogućiće dalji razvoj distributivne mreže centralne, istočne i južne Srbije - navodi se u obrazloženju. - Deonica na teritoriji naše zemlje, od Niša do Dimitrovgrada biće duga 109 kilometara, a planirani kapacitet cevovoda je 1,8 milijardi kubika ka Srbiji. Ta količina moći će da zadovolji oko 80 odsto trenutnih potreba za prirodnim gasom.
Ukupna vrednost projekta, prema proceni EIB, iznosi 85,5 miliona evra, a od toga je njihova pozajmica 25 miliona evra. Iz IPA fondova, Evropska unija bespovratno sufinansira 49,6 miliona evra, dok će se ostatak troškova pokrivati iz državnog budžeta i sopstvenih sredstava javnog preduzeća "Srbijagas".
Ministar finansija Siniša Mali i potpredsednica EIB Liliana Pavlova potpisali su finansijski ugovor za izgradnju gasovoda 20. maja. Tom prilikom je Mali ocenio da je ovaj projekat izuzetno važan za građane Srbije.
- Obezbediće se ne samo sigurno snabdevanje gasom i dovoljne količine ovog energenta neophodnog za privredu i domaćinstva već i diverzifikacija pravaca, što doprinosi dodatnoj, većoj energetskoj nezavisnosti - istakao je Mali. - Ovaj projekat je od izuzetnog značaja i zato što treba da doprinese rastu naše ekonomije i BDP-a. Važan je i u borbi za čistiju životnu sredinu. Prirodni gas je uvek bolji izvor energije, nego što su kotlarnice i mazut.
Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas ističe da korišćenje plavog energenta ima ekonomske, ekološke i sve ostale pokazatelje najpovoljnije za jednu zemlju.
- Gasifikacija je veoma značajna za državu, građane i industriju - ocenjuje Vuletić. - Za razliku od uglja i nafte, prirodni gas ne zagađuje i jeftinije je gorivo. Izuzetno je važno da se izgradi mreža i da se gasifikuju individualna domaćinstva, jer su veliki zagađivači. Mi smo energetski siromašna zemlja, nemamo dovoljne količine ni gasa, niti nafte za naše potrebe, već moramo da uvozimo. Zato treba da napravimo što racionalniju potrošnju energije.
IDEJA STARA TRI DECENIJE
MINISTARSTVO finansija raspisalo je u martu tender za poslove na izgradnji gasovoda Srbija - Bugarska. Kako se navodi u javnom pozivu, radovi uključuju izgradnju dvosmernog magistralnog interkonektora Niš - Dimitrovgrad na teritoriji Srbije, kao i četiri merno-regulacione i pratećih objekata. Cev za gas biće dugačka oko 109 kilometara i imaće radni pritisak od 55 bara. Ideja o izgradnji interkonekcije postoji već gotovo tri decenije. Međudržavni sporazum za gasovod Niš - Dimitrovgrad, Srbija i Bugarska potpisale su još 2010. godine.
Preporučujemo
PROPADA LAŽNA DRŽAVA: Svetska banka upozorava Prištinu - Imate najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi
TAKOZVANO Kosovo ima najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi, upozorila je zamenica direktora Svetske banke za Kosovo Džejn Sprouster ističući da Priština što pre mora da pređe na model konkurentnog ekonomskog rasta koji obezbeđuje više radnih mesta i bolji kvalitet života, prenosi Telegrafi.
05. 01. 2025. u 16:19
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (0)