ČADEŽ IZ TIRANE: Zbog političkih ograničenja kompanije sve teže posluju
PREDSTAVNICI poslovnih zajednica svih ekonomija Zapadnog Balkana proteklih osam godina jasno poručuju da EU i SAD treba da ulože više napora za stabilizaciju i normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, traže region bez barijera u poslovanju i novi brži model uključivanja regiona u ekonomsku strukturu Evropske unije, poručio je danas Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije.
U suprotnom, ni region ni Evropska unija neće opstati, rekao je Čadež na Poslovnom forumu “Približavanje jedinstvenom tržištu kao potencijal za rast Zapadnog Balkana”, koji se održava u okviru Berlinskog procesa u Tirani.
U kontekstu aktuelnih događaja na KiM, Čadež je upozorio da je kompanijama sve teže da opstanu i posluju.
- Više se ne nadamo da li će između dve konferencije biti nešto bolje, nego se nadamo samo da ne bude nešto gore kada je politika u pitanju. A vidimo da situacija može da bude i te kako komplikovanija, kompleksnija i teža za privredu. Iako naše kompanije, bile one iz Prištine, Peći, Kragujevca, Beograda, Banja Luke, Sarajeva, rade zajedno dugo, sve je teže i teže opstati, ukoliko imate sva ta ograničenja koja politika nameće. Ne možemo više da budemo deo nekog događaja ukoliko ne čujemo zaista nešto što će da se promeni, a to je sve ređe i ređe - rekao je Čadež.
Čadež je kao primer nekonkurentnosti poslovanja kompanija u regionu naveo destileriju iz Srbije koja ima 20 odsto veći trošak izvoza jer nije iz EU.
- Dakle, u samom startu više ne možemo da budemo konkurentni sa našim proizvodima ukoliko Evropa to ne shvati. A Evropa ima razloga da shvati jer je cela njena industrija ovde, proizvodi se u regionu, njene fabrike su ovde, koje imaju isti taj problem zbog političkih okolnosti, pre svega, nesnalaženja njenih članica, šta hoće sa ovim regionom i šta hoće sa Evropom uopšte - objašnjava predsednik PKS.
Čadež podseća da je proteklih godina na konferencijama u okviru Berlinskog procesa govorio o komercijalnim razlozima za regionalnu saradnju, potrebom za drugačijim odnosom sa Evropskom unijom, da je iznosio i političku argumentaciju, a da je ovaj put koristio „medicinsku argumentaciju“ i učesnicima foruma govorio o značaju prevazilaženja događaja iz prošlosti i traumatičnih iskustava u regionu.
Ukazuje da je važno da političari u EU shvate gde vide evropsku industrijsku budućnost i sigurnost u pristupu retkim metalima koje Evropa uvozi 98 odsto iz Kine, umesto da integrišu Zapadni Balkan koji raspolaže svim potrebnim resursima.
- Zamolio sam da Berlinski proces ne bude još jedna propala terapeutska seansa, nego da sednu i pregovaraju o rešenjima - brzi ulazak regiona u evropsku ekonomsku zajednicu i korišćenje svih benefita jedinstvenog tržišta - poručio je Čadež.
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)