UPISANO U ISTORIJU - FETISLAM U NOVOM RUHU: Kompanija Koto obnovom čuvene tvrđave na Dunavu u trci za Nacionalnu nagradu „Đorđe Vajfert“

Novosti online

07. 04. 2023. u 13:47

TVRĐAVA Fetislam u Kladovu dobila je zahvaljujući znanju i veštinama i dodatnom radu i zalaganju tima kompanije Koto, potpuno novi izgled, na zadovoljstvo turista, građana i struke, koji će u vremenima koja dolaze moći da uživaju u ovom veličanstveno obnovljenom spomeniku kulture na Dunavu.

УПИСАНО У ИСТОРИЈУ - ФЕТИСЛАМ У НОВОМ РУХУ: Компанија Кото обновом чувене тврђаве на Дунаву у трци за Националну награду „Ђорђе Вајферт“

Foto: PKS

Kompanija Koto je konkurisala za Nacionalnu nagradu za društveno odgovorno poslovanje „Đorđe Vajfert“ Privredne komore Srbije, projektom „Zaštita i revitalizacija dela tvrđave Fetislam u Kladovu“, ali i dodatnim angažovanjem i pregnućem koje su bezrezervno poklonili u sklopu projekta, a kako bi se „Fetislam“ sačuvao, obnovio i oživeo.

- Konkurisali smo za Nagradu projektom konzervatorsko restauratorskih radova na tvrđavi Fetislam u Kladovu. Ono u čemu se ogleda naš posao na rekonstrukciji Tvrđave jeste pristup restauratorsko konzervatorskim radovima kroz istraživačke radove, radove na projektovanju i izvođenju - objašnjava arhitekta-konzervator Slobodan Radovanović, izvršni direktor sektora konzervatorsko restauratorskih poslova iz kompanije Koto, koja se bavi izgradnjom stambenih i nestambenih zgrada, a specijalizovali su se za zaštitu i očuvanju nepokretnih kulturnih dobara, kulturno-istorijskih celina.

Radovanović dodaje da su arhitektonske elemente u okviru Tvrđave, koji su bili predmet projekta, tretirali u skladu sa pravilima struke i potrebama korisnika - opštine Kladovo, uz maksimalno poštovanje njihove spomeničke vrednosti.

Prilikom izvođenja i praćenja radova došlo se do brojnih novih podataka o pojedinim delovima utvrđenja pa je bilo potrebno raditi dodatna istraživanja i analize, a koje je ova kompanija bez naknade sprovela i izvela kao dodatne radove na terenu.

Rezultat je danas jasno vidljiv - restaurirana Varoš kapija i stražara, deset revitalizovanih kazamata, obezbeđen pristupu licima sa posebnim potrebama, statički sanirana kapija Malog grada, toalet za osobe sa posebnim potrebama i nova letnja scena.

- Osnovni cilj projekta je bio zaštita i revitalizacija spomenika kulture. Istovremeno smo prepoznali njegov značaj i višestruke mogućnosti uređenja prostora koji će doprineti kvalitetu životne sredine, kulturološkim potrebama lokalnog stanovništa, edukaciji mladih, kao i stvaranju mogućnosti zapošljavanja i boljoj turističkoj ponudi, kako lokalne sredine, tako i na nivou regiona, s obzirom da je tvrđava u okviru Nacionalnog parka Đerdap - kaže Radovanović.

Na obnovi tvrđave radili su brojni stručnjaci, od arhitekata i arheologa,  do kvalifikovanih majstora. Zahvaljujući podršci Evropske unije, Vlade Savezne Republike Nemačke, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, lokalne zajednice (opštine Kladovo i njenih stručnih i komunalnih službi), institucija kulture (Zavoda za zaštitu spomenika kulure Niš, Narodnog muzeja u Kladovu-ogranak Narodnog muzeja u Beogradu), kao i lokalnih firmi i samostalnih zanatskih radnji, obavljena su detaljna arheološka i arhitektonska istraživanja koja su bila neophodna da se spomenik prezentuje u autentičnom stanju i na autentičan način revitalizuje.

- Smatramo da smo ovim projektom potvrdili svoju stručnost i društvenu odgovornost kroz rad na zaštiti kulturne baštine. U ovako specifičnim poslovima važno je poštovati metodologiju rada, što podrazumeva učešće stručnjaka specijalizanata važnih za ovu oblast, ali i obrazovanu radnu snagu koja poznaje stare tehnike gradnje - rekao je Radovanović.

Kompanija Koto poseduje sve neophodne licence za projektovanje i izvođanje radova na kulturnim dobrima od izuzetnog značaja, a konzervatorsko restauratorski radovi su se vremenom izdvojili kao uža specijalnost ove firme i obuhvataju radove na tvrđavama, muzejima, narodnom graditeljstvu, fasadama, spomenicima, crkvama i manastirima.

Zahvaujući timu vrhunskih stručnjaka, predanom radu, profesionalnom odnosu i kvalitetno izvedenim radovima, ostvarili su uspešnu saradnju i sa investitorima kao što su UNESCO, GIZ, Evropska unija, verske zajednice ali i ništa manje značajnim gradskim i republičkim  institucijama i privatnim investitorima a sve u cilju obnavljanja, zaštite i očuvanja spomenika kulture.

Deveti konkurs za nagradu je bio otvoren do 10. januara ove godine, stiglo je 35 prijava (18 u kategoriji velikih, 10 u kategoriji malih i mikro privrednih društava i 7 u kategoriji srednjih), a proglašenje dobitnika će biti u maju ove godine.

Projekat „Zaštite i revitalizacije dela tvrđave Fetislam u Kladovu“ počeo je u martu 2021. i završen je 30. novembra prošle godine u dogovorenom roku.

Nacionalnu nagradu za društveno odgovorno poslovanje Đorđe Vajfert Privredna komora Srbije dodeljuje od 2007. godine. Nagrada je priznanje laureatima, ali i podsticaj ostalim organizacijama da osim poštovanja zakonske regulative, kao podrazumevanog minimuma, dodatnim aktivnostima društvu, lokalnoj zajednici i životnoj sredini, vraćaju više od onog što od njih uzimaju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

ITALIJA U NEVERICI: Janik Siner doživeo novi šok!