PRIVREDNA KRETANJA U 2023. GODINI Nikola Ranković: A od Deda Mraza inflacija i kriza energenata
DOGAĐAJ koji je obeležio odlazeću 2022. godinu je svakako eskalacija ukrajinske krize sa svim svojim kratkoročnim i dugoročnim posledicama kako po privredu Evrope i sveta, tako i Srbije.
U odlazećoj godini privreda Srbije se suočila sa velikim brojem izazova, ne samo u spoljnotrgovinskom poslovanju, već i na domaćem tržištu. Iako je snabdevanje, pre svega energentima, ali i drugim sirovinama i repromaterijalima bilo otežano i iako su restriktivne mere monetarne politike na globalnom nivou značajno poskupele troškove zaduživanja, privrednici u Srbiji su uspeli da se adaptiraju na ovakve uslove poslovanja i da uspešno završe 2022. godinu, da podignu zaposlenost, uz poštovanje svih ostalih društvenih normi. Treba imati u vidu da je uprkos krizi, kreditni rejting Srbije ostao na jedan nivo ispod investicionog i da je priliv SDI nastavio trend započet prethodnih godina.
Privredu Srbije u 2023. godini očekuje nastavak snažnih inflatornih pritisaka koji su tek u novembru dali naznake usporavanja, pa se u narednoj godini očekuje prosečna godišnja inflacija od oko 8%. Ubrzanje inflacije primoralo je NBS da čak devet puta podigne referentnu kamatnu stopu tokom prethodne godine, a imajući u vidu najnovije signale koji nam stižu od američkog FED-a i ECB, može se pretpostaviti nastavak restriktivne monetarne politike i tokom prvih meseci naredne godine. Povećanje vrednosti ovog monetarnog indikatora usporava inflaciju ali i povećava troškove zaduživanja, što znači da će troškovi kredita biti znatno skuplji nego u vreme „jeftinog novca“. Iz ugla stanovništva, visoka inflacija smanjuje njihovu kupovnu moć zbog nemogućnosti da rast zarada u potpunosti prati rast cena velikog broja proizvoda.
Zbog pomenutih faktora, gotovo je izvesno da se u 2023. godini može očekivati usporavanje privredne aktivnosti u poređenju sa 2022. godinom, te da bi realni rast BDP mogao iznositi 2-3%. Javne finansije će prema projekciji Fiskalnog saveta ostati stabilne, uz blago povećanje fiskalnog deficita i udela javnog duga u BDP, koji će biti u granicama dozvoljenih intervala. Takođe, očekuje se i nastavak snažnog trenda u privlačenju SDI.
Iako je zbog geopolitičkih rizika zabeležena stagnacija na polju evropskih integracija, ekonomski odnosi između kompanija u regionu Zapadnog Balkana su napredovali, barijere se polako ali sigurno uklanjaju, te stoga u narednoj godini treba očekivati i ubrzanje regionalne ekonomske saradnje.
BONUS VIDEO: DONOSI BIZNIS I OBUZDAVA REKU: Trsteničani imaju velika očekivanja od Moravskog koridora
Preporučujemo
OGOLIO DUŠU: Oglasio se momak koji se poslednji slikao sa Ivanom pre tragedije
27. 12. 2022. u 12:12
UKRAJINA U RAT POSLALA ROBOTE BEZ IJEDNOG ČOVEKA: Bitka dobila neočekivani ishod (VIDEO)
BRIGADA Ukrajinske nacionalne garde izvestila je o uspešnom napadu u kome su učestvovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih mitraljezima do letelica borbenih dronova. Ovi roboti su napali ruske položaje u Harkovskoj oblasti, na severu Ukrajine, i - pobedili.
27. 12. 2024. u 09:04
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)