OPREZNI OPTIMIZAM: Ekonomska analiza i projekcije za 2022.
POSMATRANO sa makroekonomskog stanovišta, naša privreda je u 2021. zabeležila snažan oporavak uz očuvanje stabilnog ekonomskog okruženja.
Ovogodišnji realan rast BDP-a se procenjuje na 7,0 odsto, je odličan rezultat imajući u vidu kontrakciju privrede od 1,0% u 2020. Sa aktuelnom projekcijom se u načelu slažu i međunarodne finansijske institucije (MMF i SB), uz očekivanje da se u narednom srednjoročnom periodu prosečna stopa rasta kreće oko 4,5% na godišnjem nivou.
Atraktivna zona za investicije
Zahvaljujući strukturi domaće privrede, oporavku globalne tražnje, merama ekonomske podrške države, ali uzimajući u obzir i sam karakter krize, očuvan je proizvodni potencijal, koji nastavlja da podržava izvozno orijentisani model rasta. Robni izvoz je ostvario dvocifrenu stopu rasta (stopa rasta 27% u periodu januar-oktobar), dok je suficit u razmeni usluga nastavio da se uvećava primarno zahvaljujući kontinuiranoj ekspanziji sektora informacionih tehnologija (suficit od oko milijardu evra u periodu januar-septembar).
Iako je sektor turizma zabeležio relativno uspešnu godinu, imajući u vidu nagli pad tokom 2020, neophodno je da se završi pandemija kako bi se putnički saobraćaj, sektor ugostiteljstva i organizacije manifestacija u potpunosti oporavili.
Posebno se ističe odluka agencije Standard and Poor’s da poboljša izgled za unapređenje kreditnog rejtinga Srbije čime se povećavaju šanse da u narednoj godini domaća privreda, kao prva na prostoru Zapadnog Balkana, uđe u grupu zemalja koje imaju investicioni nivo.
Priliv stranih direktnih investicija od oko 3,5 milijardi evra u 2021. predstavlja vrlo značajan rezultat i potvrdu najatraktivnije investicione destinacije u regionu koja se zasniva na korišćenju prednosti geografske lokacije, strukture privrede, sistema sporazuma o slobodnoj trgovini i mera podrške investitorima. Osim EU ističe se i značaj investicija iz Kine, SAD, Velike Britanije, Rusije i UAE.
Ipak, privredu Srbije u 2022. očekuju brojni rizici, kao što su: nastavak inflatornih pritisaka, uz moguće povećanje kamatnih stopa na međunarodnom tržištu kapitala, protekcionizam kao mere ekonomske politike vodećih privreda, energetska kriza, kao i geopolitički rizici.
Poteškoće na putu "Zelene agende"
Inflacija u Srbiji je relativno visoka, ali većina ekonomskih analitičara očekuje da bi ovaj pritrisak trebalo da splasne do sredine 2022. Ima i stručnjaka koji govore da inflatorni pristisci nisu uzrokovani samo ekonomskim kretanjima pod uticajem pandemije, već je to posledica kontinuirane ekspanzivne monetarne politike vodećih centralnih banaka.
U skladu sa "Zelenom agendom" Srbija pred sobom ima obavezu usklađivanja energetske strukture kako bi sredinom ovog veka postigla karbonsku neutralnostu u pogledu uticaja na životnu sredinu. Ali na tom dugom putu će se susretati sa brojnim poteškoćama izazvanim politikom EU, raspoloživošću sredstava za finansiranje infrastrukture za tretman otpada, cirkularnu ekonomiju i korišćenje OIE.
Regionalna ekonomska integracija kroz inicijativu ”Otvoreni Balkan”, koja za sada okuplja Srbiju, Albaniju i S. Makedoniju, je u procesu realizacije sa ciljem da se do 2024. uspostavi zajedničko tržište zasnovano na četiri ekonomske slobode. Očekuje se da u ovom procesu direktnije uzmu učešće i ostale privrede regiona, kako bi se zaokružila privredna saradnja vlada, koje ističu evropske integracije kao osnovni političko-ekonomski cilj.
Preporučujemo
SERIJAL - ZAPOČNI BIZNIS (8): Šta je potrebno za pokretanje fitnes studija?
28. 11. 2021. u 14:19
TRGOVINA RASTE - PRIVREDE SE ZBLIŽAVAJU: Saradnja Belgije i Srbije
28. 11. 2021. u 10:13
KLjUČNA REČ JE RAVNOTEŽA: Stanje privrede i očekivanja u 2021. godini
03. 04. 2021. u 10:46
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)