MINISTAR MILATOVIĆ: „Dva oka u glavi“ kao zajedničko tržište
BUDUĆNOST naših privreda, ne samo Crne Gore i Srbije, već svih zemalja Zapadnog Balkana jeste integracija u jedinstveno tržište - slobodan protok robe i usluga bez poslovnih barijera, a koje će kao takvo biti konkurentnije u okviru zajedničkog evropskog tržišta, poručuje u intervjuu za "Preduzetnik" Jakov Milatović, ministar ekonomskog razvoja Crne Gore:
-Naše države i naša tržišta su mala, zbog čega treba da stvorimo jedinstveno tržište i jedinstveni investicioni prostor. Pandemija virusa korona nas je naučila da privrede i predstavnici vlada moraju tesno da sarađuju, kako bi se postigli najbolji rezultati.
Srbija je za Crnu Goru više od ekonomije i obrnuto, kaže Milatović.
- Dve zemlje vezuju zajednička istorija i dobri odnosi, prijateljski, rodbinski ali i ekonomski, i njihova međuzavisnost je prirodna.
Očekuje se otvaranje predstavništva Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana u Podgorici.
ZA LUKU BAR SRBIJA VAŽNO TRŽIŠTE
- Na ovaj način će se kompletirati proces intenziviranja saradnje između privrednika u regionu, a na jesen planiramo organizaciju velikog privrednog foruma gde bi nova Vlada Crne Gore predstavila viziju srpskim privrednicima jer smatramo da je Srbija najznačajniji spoljnotrgovinski partner Crne Gore.
Sektori u kojima ima najviše mogućnosti za saradnju su trgovina, turizam, inovacije i tehnološki razvoj, ističe ministar i ukazuje da Luka Bar predstavlja jedan od najvažnijih privrednih resursa Crne Gore i ima ogroman potencijal za uspostavljanje privrednih veza kako sa zemljama u okruženju, tako i širom sveta.
- Jedno od najvažnijih tržišta za Luku Bar predstavlja tržište Srbije, zbog blizine kao i saobraćajne povezanosti koja će, verujemo, u budućnosti biti još i bolja. Ovome u prilog govori i najnoviji dogovor Luke Bar i kompanije MonteKargo sa kompanijom "Zi Đin" iz Bora. Verujemo da će mnoge kompanije iz Srbije u narednom periodu proširiti ili započeti saradnju sa Lukom Bar, rekao je Milatović.
Bolja saobraćajna povezanost obe države, po rečima crnogorskog ministra, unapređenje putne i železničke infrastrukture, ostaje glavni preduslov za ostvarivanje punog kapaciteta Luke Bar za servisiranje potreba njenih klijenata kako u Srbiji tako i na tržištima Srednje Evrope.
Ministar je takođe ukazao na mnoge prednosti poslovanja i ulaganja u Crnoj Gori koja ima veliki poljoprivredni, turistički, hidroenergetski potencijal. Poslovanje u Crnoj Gori podrazumeva i brojne pogodnosti i olakšice. Poreski sistem za strane investitore isti je kao za domaće firme.
ZAJEDNIČKI GRANIČNI PRELAZ U ŠTO KRAĆEM ROKU
Otvaranje zajedničkog graničnog prelaza Gostun-Dobrakovo bi definitivno doprinelo boljem i bržem poslovanju. Naša delovanja moraju biti promptna kako bismo ga uspostavili u što kraćem roku, poručuje Milatović.
Mladen Đorić iz Centra za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije ističe da osim robne razmene, između Srbije i Crne Gore postoje realne mogućnosti za veće međusobne investicije, uspostavljanje viših oblika privredne saradnje i uključivanje srpskih i crnogorskih kompanija u kapitalne infrastrukturne radove kao što je izgradnja auto puta Bar – Boljare i deonica auto-puta Miloš Veliki od Požege do Boljara, koji će dati nov zamajac u boljoj povezanosti ne samo naše dve zemlje, već čitavog regiona Zapadnog Balkana sa Evropom.
CRNA GORA ŠANSA ZA SRPSKU INDUSTRIJU MESA
Kompanija “Zlatiborac” prisutna je na crnogorskom i tržištima regiona skoro dve decenije. Crna Gora najviše mesa uvozi iz Srbije što predstavlja ozbiljan potencijal i šansu za srpsku mesnu industriju posebno kada se uzme u obzir buduća tendencija postkoronarne stabilnosti tržišta, rasta potrošnje i oživljavanja turizma, rekao je Dušan Knežević, generalni direktor “Zlatiborca”.
- Sa crnogorskim partnerima imamo veoma dobru saradnju, visok nivo poverenja, poštovanja i razumevanja i to je osnova zajedničkog strateškog nastupa na tržištu i ostvarenja rezultata. "Zlatiborac" na crnogorsko tržište izvozi kompletan asortiman iz svog proizvodnog portfolija, dominiraju naši tradicionalni fermentisani proizvodi, ali sve je veći i rast prodaje naših polutrajnih proizvoda, objašnjava Knežević.
Za srpske kompanije prednosti crnogorskog tržišta su ogromne, a to su kompatibilnost privreda, blizina tržišta, saobraćajna infrastruktura i njen uticaj na organizaciju i cenu transporta, logistiku, distribuciju, brzu, efikasnu i sigurnu isporuku proizvoda, dok će buduća izgradnja auto-puta još više pospešiti i unaprediti privredne veze.
ROBNA RAZMENA
UKUPNA robna razmena između Srbije i Crne Gore u 2020. vredela je 751,6 miliona evra, 12,3 procenta manje u odnosu na 2019. godinu. Suficit u robnoj razmeni je 622,7 miliona evra.
Preporučujemo
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)