KAKO SU MIKA ALAS I BRAŠOVAN ZADIVILI SVET: U susret “EkspoDubai“ - paviljoni Srbije koja se već 121 godinu pojavljuje na najvećim sajmovima
U TRENUCIMA dok se domaća privreda ubrzano sprema za nastup na prestižnom skupu ExpoDubai 2020, podsećamo se i prvog nastupa Srbije ikada na jednoj Svetskoj izložbi - u Parizu 1900. godine.
Bio je to presedan: mlada kraljevina je prvi put nakon dobijanja nezavisnosti bila pozvana da učestvuje na tadašnjoj najvećoj globalnoj smotri.
Svoje proizvode, pamet i umeće, Srbija je prikazala u impresivnom paviljonu kojim je istaknuta srednjevekovna tradicija i visok umetnički domet crkava iz zlatnog doba Nemanjića. Paviljon koji je impresionirao posetioce pariske izložbe projektovali su arhitekte Kapetanović i Ruvidić. Ipak, najvažniji su bili rezultati: Srbija je nagrađena sa čak 7 Gran pri nagrada, 35 zlatne i 53 srebrne medalje za svoje proizvode, od toga najviše za vina.
Najzanimljivije je bilo da je Srbija, upravo kao što je to slučaj i danas, pored tradicionalnih proizvoda, prikazala da se odlikuje inovativnošću sa naprednim rezultatima.
Šta je uopšte EXPO?
SVETSKA izložba ili EXPO, su manifestacije koje se u formi sajma održavaju još od sredine 19. veka, kao lokacija gde se prikazuju najnovija dostignuća država učesnica, njihovi privredni kapaciteti i potencijali, ili specijalizovane oblasti. Sedište Kancelarije EXPO je u Parizu.
Najsvetliji momenat ovog prvog nastupa Srbije na svetskoj sceni bila je dodela plakete EXPO za pronalazak analognog hidrauličnog računala za rešavanje diferencijalnih jednačina – hidrointegratora - koje je konstruisao naš čuveni matematičar Mihajlo Petrović Alas. Ovaj izum se smatra pretečom savremene kibernetike.
Zanimljivo je da su neke od najvećih turističkih atrakcija i zaštitnih znakova svetskih gradova nasleđe proteklih svetskih izložbi, poput Ajfelovog tornja u Parizu ili Atomijuma u Briselu.
Najbolje srpske arhitekte projektovale su domaće paviljone
Nastup Kraljevine Srbije na međunarodnoj izložbi u Torinu 1911. bio je poveren jednom od najpoznatijih srpskih arhitekata secesije i srpskog vizantijskog stila Branku Tanazoviću, dok je projekat nacionalnog paviljona na međunarodnoj izložbi u Barseloni 1929. godine pripao pioniru srpske moderne arhitekture Dragiši Brašovanu, kao i na izložbi u Milanu dve godine kasnije.
Zapaženi nastupi
Jugoslavije – od Brisela
do Vankuvera
Nakon Drugog svetskog rata, Jugoslavija učestvuje na svim svetskim izložbama. Na prvom velikom posleratnom expo 1958. godine u Briselu ostvaruje veoma zapažen nastup sa spektakularnim paviljonom koji je projektovao zagrebački arhitekta Venceslav Rihter.
U drugoj polovini prošlog veka nastup jugoslovenske privrede bio je čak dva puta primećen na expo u Kanadi: 1967. godine u Montrealu i 1986. godine u Vankuveru, za koji je logo radio naš najpoznatiji slikar, član umetničke grupe Mediala Vladimir Veličković.
Ponovo kao Srbija:
od Šangaja do Dubaija
Po raspadu Jugoslavije, Srbija je prvi samostalni nastup imala na expo 2010. u Šangaju gde je na posetioce poseban utisak ostavio domaći paviljon koji je veštim arhitektonskim zahvatom imao fasadu u stilu tradicionalnog pirotskog ćilima.
Nakon toga, Srbija je imala veoma zapažen nastup na expo 2015. u Milanu gde je predstavljeno mnoštvo domaćih kompanija. Zbog prethodnog stradanja u katastrofalnim poplavama, Italija je oslobodila Srbiju plaćanja zakupa izložbenog paviljona. Usledio je zatim i izuzetno dobro ispraćen nastup Srbije na expo 2017 u glavnom gradu Kazahstana, Astani: između ostalog, deo prikaza Srbije bio je posvećen naučnim dostignućima Nikole Tesle.
* * * * * * *
"ExpoDubai", idemo!
SRBIJA će predstaviti svoju privredu, nauku, kulturu i umetnost na najznačajnijoj planetarnoj izložbi „ExpoDubai 2020“ – „Povezivanje umova, stvaranje budućnosti“. Vlada Srbije omogućiće povoljne uslove boravka i besplatan avio-prevoz svim domaćim privrednicima tokom trajanja Svetske izložbe u Dubaiju, od oktobra do marta naredne godine.
„To je velika stvar za naše kompanije koje danas, u ovim kriznim vremenima, i te kako vode računa o svim troškovima“, izjavio je Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije, nakon nedavnog obilaska izgradnje nacionalnog paviljona Srbije u Dubaiju i sastanka sa Khalidom Sharafom, direktorom biznis programa „Ekspo Dubai“. Pozvao je domaće kompanije da uzmu učešće i predstave svoje poslovanje, proizvode i usluge.
Zlatne vize za privrednike regiona
Privrednicima Zapadnog Balkana koji posluju i investiraju u Ujedinjenim Arapskim Emiratima privredne komore Dubaija i Srbije, partnerski i na predlog Privredne komore Srbije, pomoći će u dobijanju zlatnih dugoročnih viza, dogovoreno je nedavno na sastanku Marka Čadeža, predsednika PKS i Komorskog investicionog foruma (KIF ZB6) i Hamada Buamima, predsednika Privredne komore Dubaija.
U Emirate bez karantina
Prema sporazumu koji je na snazi od 15. maja, ukinut je karantin za sve građane koji putuju iz jedne zemlje u drugu, a prošli su kompletan proces vakcinacije. Građani koji su proces vakcinacije završili u Srbiji, na portalu e-Uprava mogu da preuzmu svoje digitalne zelene sertifikate.
„Potpisivanje memoranduma između Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata o neometanom i slobodnom putovanju za vakcinisane građane je značajna olakšica i ohrabrujući signal za poslovne ljude i investitore, kako iz Srbije tako i iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, jer omogućuje dalji razvoj poslovnih veza, bez obzira na pandemiju“, ističe Marko Selaković, rukovodilac Kancelarije Privredne komore Srbije u Dubaiju.
Srpska IT kompanija
osvaja Emirate
Braineering IT solutions je prva domaća kompanija koja je počela da posluje u UAE, nakon sporazuma PKS i Saveta slobodnih zona Dubai South i Lukom Abu Dabi. Danas, više od 20 naših kompanija širi svoje poslovanje u Emiratima.
„UAE su centar poslovanja mnogim kompanijama na Bliskom istoku i u Africi. Kao takve, one su naši idealni potencijalni korisnici usluga. Takođe, iz UAE je jednostavan pristup kompanijama u regionu. U poslednjih nekoliko godina, pravila i propisi u Dubaiju se ubrzano prilagođavaju potrebama privrednika i investitora, olakšavajući poslovanje i povezanost“, kaže Goran Simić, generalni direktor „Breiniringa“.
Uveliko realizuju brojne projekte i ostvaruju strateška partnerstva sa kompanijama u UAE.
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)