NAJPRE SU SPALJIVALI KNJIGE, POTOM I LJUDE: Odavanjem počasti stradalima, u Beogradu obeleženo 80 godina od bombardovanja (FOTO)
POLAGANjEM venaca na spomen-obeležja, izložbama na Trgu republike i u Domu Vojske i pomenom u Vaznesenjskoj crkvi, u utorak je u Beogradu obeleženo 80 godina od stravičnog nemačkog bombardovanja prestonice i početka Drugog svetskog rata u Jugoslaviji.
Mesto na Kosančićevom vencu, na kojem je 6. aprila 1941, do temelja srušena Narodna biblioteka Srbije, obišli su predsednik Aleksandar Vučić, potpredsednica Vlade i ministarka kulture Maja Gojković i v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije Vladimir Pištalo, i simbolično položili cveće i knjige.
Predsednik Vučić je podsetio da je, osim stradanja ljudi i materijalnih dobara, prve sate Drugog svetskog rata na tlu Srbije obeležilo uništenje najznačajnije zbirke pokretne kulturne baštine u ovom delu Evrope.
- Na ovom mestu nacisti su 6. aprila 1941. pokušali da u plamenu unište neke od najdragocenijih materijalnih svedočanstava istorijskog trajanja srpskog naroda. Najpre su spaljivali knjige, a potom i nedužne ljude. Srbija pamti i ne zaboravlja tragediju koja ju je zadesila na ovom mestu pre 80 godina i stoga smo odlučni da očuvamo i obogatimo naše kulturno i identitetsko nasleđe - zapisao je Vučić u posveti jedne od poklonjenih knjiga.
Ministarka Maja Gojković složila se da je razaranje Narodne biblioteke među najvećim zločinima nad kulturom koje su nacisti počinili u Evropi.
- Uništene su i lične biblioteke Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića, Đure Daničića, Janka Šafarika... O tome koliko je veliko kulturno blago Srbija tog dana izgubila, slikovito govori podatak da su od bombi stradale knjige koje su pokrivale period od gotovo hiljadu godina - podsetila je Gojkovićeva.
Vladimir Pištalo, v. d. upravnika Narodne biblioteke, podsetio je da su nacisti tog dana tri puta bombardovali biblioteku, a treći put sa zapaljivim bombama. Zgrada je gorela dva dana!
Crno jutro koje je osvanulo nad Beogradom zabeleženo je i na potresnim fotografijama, koje su predstavljene na izložbi "Zločin ne zastareva", na Trgu republike. Ona podseća na urušen grad i stradanje, a neke fotografije su prvi put predstavljene javnosti. Izložbu koja će moći da se vidi do 19. aprila, pripremio je Ruski dom uz podršku Grada Beograda, Fondacije "Besmrtni puk Srbija" i Omladinskog pozorišta "DADOV".
- U bombardovanju život je izgubilo više od 2.500 ljudi, mada se ni danas ne zna tačan broj, kao što nažalost ne znamo ni imena svih žrtava. U potpunosti je uništeno 700 zgrada, dok je više hiljada razoreno toliko da u njima nije moglo da se živi - rekao je Goran Vesić, zamenik gradonačelnika Beograda.
KORAKOM PREDAKA, KORAKOM POBEDE
POVODOM 80. godišnjice bombardovanja Beograda, održana je i onlajn konferencija "Korakom predaka, korakom pobede" koju su organizovali Fondacija "Besmrtni puk Srbija" i Ruski dom u Beogradu. Predsednik Fondacije i ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović rekao je:
- Duga je i teška srpska i ruska borba za istinu i pravdu, za slobodu koja je najveća vrednost naših naroda. U toj borbi stradali smo mnogo. Stradali smo zajedno, rame uz rame, oslobađajući i naše zemlje, ali i celu Evropu.
Uz zlokobni zvuk aviona "štuka" u obrušavanju i odlomak iz govora vođe Trećeg rajha Adolfa Hitlera, u utorak je ispred Doma Vojske u Beogradu otvorena izložba "6. april '41". Priredili su je Muzej vazduhoplovstva, Vojni muzej i Vojni arhiv. Prateći deo izložbe bila su i vozila, stražarske kućice i vojni mobilijar iz okupacije, dok se na izložbi, do 16. maja, mogu videti i autentični delovi aviona, uniforme i oprema, lične stvari naših pilota.
- Dug prema našim herojima je da ne zaboravimo njihove živote, niti dela koja su učinili da bi odbranili svoju zemlju. Ne smemo dozvoliti prekrajanje naše antifašističke istorije, a pogotovu ne njen zaborav - rekao je, otvarajući izložbu, ministar odbrane Nebojša Stefanović.
U Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju na Novom groblju položeni su venci nevinim žrtvama. Počast stradalima odali su i Darija Kisić Tepavčević, ministarka za rad, Goran Vesić, zamenik gradonačelnika, pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović, kao i predstavnici ambasada i udruženja koji neguju tradiciju i sećanje na žrtve bombardovanja i heroje Drugog svetskog rata.
* * * * * * * * *
PREDSTAVLjENI REZULTATI ISTRAŽIVANjA O STRADANjIMA CIVILA U DRUGOM SVETSKOM RATU
JOŠ 3.280 ŽRTAVA NACISTA U SREMU
OKUPATORI i njihovi pomagači tokom Drugog svetskog rata pobili su u Sremu 39.580 civila i boraca za slobodu, što je oko 3.280 više imena žrtava nego u ranijim popisima. To je pokazalo istraživanje Komisije za prikupljanje podataka o žrtvama na teritoriji Srema, koju je formirala Pokrajinska vlada na inicijativu njenog predsednika Igora Mirovića.
Istoričar Milan Koljanin napomenuo je da je cilj da postojeći popisi budu usaglašeni i dopunjeni, kako bi se dobio konačan pregled žrtava u Sremu tokom Drugog rata.Z. G.
Preporučujemo
PILOTI KOJI SU JURIŠALI U SMRT: Jedan jugoslovenski na 10 nemačkih aviona
06. 04. 2021. u 17:17
DA LI ZNATE KOLIKO PUTA JE BOMBARDOVAN BEOGRAD? Malo građana ima tačan odgovor, mladi nemaju predstavu o Vaskrsu 1944.
06. 04. 2021. u 16:34 >> 16:37
NEMAČKI AMBASADOR PRIZNAO: Bombardovanje Beograda bio je samo početak zločina
06. 04. 2021. u 11:32
POČAST NEVINIM ŽRTVAMA: U Kraljevu obeležen dan civilnih invalida rata
06. 04. 2021. u 11:30
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)