VREME JE ZA PALAČINKE: Tradicionalana proslava Maslenice u Rusiji
U RUSIJI je počela Maslenica — višednevni narodni praznik ispraćaja zime i dočekivanja proleća, uz koji se vezuje običaj pečenja palačinki.
Nedelja Maslenice je poslednja nedelja uoči Velikog posta. Obeležavanje ovog praznika počinje 56 dana pre Uskrsa. Ove godine Maslenica će trajati od 8. do 14. marta.
Istorija nastanka Maslenice ima duboke korene. Radi se o starom slovenskom prazniku koji je došao iz mnogobožačke kulture i očuvao se i nakon prihvatanja hrišćanstva.
Veruje se da je Maslenica nastala od paganskog praznika Komojedice, posvećenog danu prolećne ravnodnevice. Komojedica je povezana sa kultom medveda koji se budi na proleće, a delimično je sačuvana u Belorusiji kao deo proslave Maslenice.
Nakon usvajanja hrišćanstva se ispostavilo da tradicionalno vreme održavanja praznika pada na Veliki post. S obzirom da je praznično veselje protivrečilo duhu posta, Maslenica je pomerena na poslednju nedelju pre posta.
Što se tiče palačinki – simbola Sunca i života, postale su glavna poslastica. Glavni atributi narodnog praznika su gozbe i veselja. Tokom sedam masleničnih dana ljudi jedu jaja, ribu, mlečne proizvode i glavno jelo – palačinke.
Svaki dan Maslenice ima svoj naziv i svrhu. Ponedeljak je „dan susreta“, utorak je „dan razigravanja“, sreda je „dan gurmana“, četvrtak — „razbibrige i lumpovanja“, petak — „taštine večeri“, subota — „zaovinog posela“, a nedelja je „dan praštanja“.
Vrhunac praznika bilo je ispraćanje Maslenice. Ono je praćeno spaljivanjem strašila od slame na lomači, vožnjom saonicama sa upregnutim konjima, kao i kostimiranjem.
Maslenična veselja, kao i Svjatki (12 dana između Božića i Bogojavljenja) bila su najmasovnija.
Prvi znak Maslenice bilo je jahanje. Obeležje svakog veselja bio je vašar na kojem su se nalazili šatori, paviljoni, prodavnice pića, kao i posebni šatori gde je moglo da se prezalogaji i popije. Na ulici su palačinke tradicionalno posipane šećerom, a kod kuće su se služile palačinke sa pavlakom, ribom, kavijarom, kao i slatke palačinke.
U danima Maslenice su slabile klasne, imovinske i službene razlike. Za sto su mogli da budu pozvani siromašni i obični ljudi. Odlazak na palačinke kod rođaka zbližavalo je ljude, davalo im razlog da zaborave nesuglasice i nezadovoljstva koja su se nakupljala tokom godine.
Iako je do 19. veka i početka 20. veka većina obreda izgubila svoj ritualni značaj i postala zabavnog karaktera, Maslenica i dalje simbolizuje kraj zime i početak proleća, veseo život punog stomaka tokom maslenične nedelje, kao i asketizam, gladovanje i pokajanje Velikog posta.
rs.sputniknews.com
Preporučujemo
ISTORIJSKI DOGAĐAJ: Italijani će praviti “Sputnjik ve” vakcinu, do kraja godine proizvešće 10 miliona doza
08. 03. 2021. u 16:23 >> 17:12
INCIDENT U SIBIRU: Požar na naftovodu koji prolazi koritom reke Ob (VIDEO)
07. 03. 2021. u 01:00
PROTIVOTROV ZA KORONU: Ruski naučnici razvili nova sredstva u borbi protiv virusa
03. 03. 2021. u 15:35
ZAHAROVA BRUTALNO ODGOVORILA ANALENI BERBOK: Šta je sa američkim vojnim bazama u Nemačkoj?
ZVANIČNA predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova odgovorila je na izjavu nemačke šefice diplomatije Analene Berbok o ruskim bazama u Siriji, podsetivši je na američke vojne baze u Nemačkoj.
03. 01. 2025. u 19:49
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (1)