KOMPONUJE VOĐENA VIŠOM ENERGIJOM: Mlada novosađanka Hristina Šušak (24) izuzetnim talentom za muziku uveliko zadivljuje Evropu
MEĐU onim uspešnim mladim ljudima koji našu zemlju širom sveta predstavljaju u najboljem svetlu i svojim dostignućima čine nas posebno ponosnima, sigurno je i Hristina Šušak (24) iz Novog Sada, kompozitorka čije kompozicije iz specifičnog i vrlo složenog muzičkog opusa izvode značajni evropski orkestri i ansambli već skoro punu deceniju.
Hristina je sa sedam godina počela da svira na violini, u osmoj je napisala svoju prvu kompoziciju, a u petnaestoj je komponovala "Preludijum i fugu" za gudački orkestar, delo koje je izvedeno na završnom koncertu takmičenja mladih kompozitora u Cirihu 2013. Te godine ona počinje studije kompozicije i muzičke teorije na Univerzitetu za muziku i izvođačku umetnost u Beču, u klasi profesora Herberta Lauermana, a 2019. ih završava i stiče zvanje magistra umetnosti.
Od tada ova mlada umetnica izlazi iz tradicionalnih okvira tonalne muzike i okreće se novim muzičkim pravcima i strukturama, u potrazi za svojim ličnim izrazom. Piše solo, kamerne i orkestarske kompozicije, kao i multimedijalnu, pop i teatarsku muziku.
- Moj muzički opus zasniva se na neprestanom razvoju i istraživanju novih muzičkih, kao i konceptualnih, filozofskih dimenzija. Na takav razvojni tok su me usmerile i navele moje ideje i afiniteti, kao i sjajni profesori, u prvom redu moja profesorka kompozicije Iris ter Šiphorst - kaže Hristina.
SARADNjA SA MARINOM ABRAMOVIĆ
HRISTINA se bavi i konceptualnom umetnošću, što joj dozvoljava da poveže sva polja svojih interesovanja - kompoziciju, matematiku, filozofiju, ples, binu... Naša najpoznatija savremena umetnica Marina Abramović lično je izabrala Hristinu 2019. godine da učestvuje na njenom masterklasu, održanom u Beogradu tokom izložbe "Čistač". Tu je pred kamerama Bi-Bi-Sija izvela svoj performans Dies Irae.
Ona je jedna od niza pedagoga i drugih uglednih ličnosti iz sveta muzike koji mladoj kompozitorki pružaju veliku podršku.
- Dela Hristine Šušak svedoče o njenoj izvanrednoj muzikalnosti, dubokoj intuiciji, jasnim idejama i temeljnom kompozitorskom zanatu. Ona se bave osnovnim antropološkim pitanjima i traže nove načine izražavanja i odgovora u mediju muzike - rekla je profesorka Šiphorst o svojoj učenici.
A šta je za Hristinu najvažnije u procesu stvaranja nekog muzičkog dela i koliko joj u tom kreiranju pomaže matematika, nauka za koju takođe od malih nogu pokazuje veliki talenat, pa je u želji da produbi svoja saznanja i te studije upisala na Bečkom univerzitetu?
- Mislim da je u komponovanju najbitnija inspiracija ili nadahnuće, kada kompozitor do svog dela ne dolazi racionalnim načinom razmišljanja nego biva vođen nekom višom energijom. Matematika tu može da posluži u nekim kasnijim koracima, u izradi materijala ili same strukture kompozicije - kaže Hristina.
IZVOĐENjE U PARISKOJ FILHARMONIJI
ZA Ansambl "Interkontemporan", jedan od najznačajnijih svetskih ansambala za modernu muziku, Hristina je napisala kompoziciju "Infans", koja je izvedena u martu 2020. u Pariskoj filharmoniji.
- Saradnja je ostvarena na preporuku Matijasa Pinčera, jednog od vodećih svetskih kompozitora i dirigenata, koji je njen rad okarakterisao kao vanserijski i kao otkriće - napominje, za "Novosti", Hristinin otac prof. dr Stamenko Šušak, poznati novosadski kardiohirurg.
Ona napominje da je najbolji primer za to savremena ruska kompozitorka Sofija Gibajdulina, koja u svojim delima često koristi proporcije Fibonačijevog niza i tvrdi da najbolja dela nastaju kada se spoje fantazija i jaka struktura.
Dodaje da u muzici i ostalim oblastima kojima se bavi ne planira mnogo, već pušta da je nose "unutrašnji impulsi i sled događaja".
- Situacija s kojom se globalno suočavamo uči nas, između ostalog, da se život ne može isplanirati. Želim da se i ubuduće bavim umetnošću, da komponujem nova dela, izvodim nove performanse a sve ostalo će doći po promislu i onako kako treba - poručuje Hristina.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)