VAZDUH U SRBIJI 20 PUTA ZAGAĐENIJI NEGO U EU: Analiza uspešnosti naplaćivanja naknada u zaštiti životne sredine
09. 02. 2021. u 20:09
ZAGAĐENjE vazduha u Srbiji i do 20 puta je veće nego u zemljama Evropske unije.
Povezane vesti
U VAZDUHU SADA LEBDI I POLITIKA: Građani brinu da li udišu otrove, nadležni upozoravaju da se protesti zloupotrebljavaju
KAKAV vazduh udišemo, pitaju se građani Srbije.
11. 01. 2021. u 08:44
OD UGLJEN-DIOKSIDA NAPRAVILI GORIVO: Pronalazak naučnika sa Oksforda, evo kako da se smanji zagađenje vazduha
NAUČNICI sa Univerziteta u Oksfordu su uspeli da pronađu način kako da smanje zagađenje koje izaziva vazdušni saobraćaj.
09. 01. 2021. u 20:50
UPOZORIO NA GREŠKE U MERENJU ZAGAĐENOG VAZDUHA, PA DOBIO - OTKAZ: Milenko Jovanović otpušten iz Agencije za zaštitu životne sredine
SADA već bivši načelnik Odeljenja za kontrolu kvaliteta vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine Milenko Jovanović, nakon što je upozoravao direktora na pogrešna postupanja kada je reč o merenju zagađenja vazduha - dobio je otkaz.
26. 12. 2020. u 11:02
RIZIK ZA SVE STANOVNIKE VALJEVA: Najveće zagađenje vazdha zabeleženo prošlog četvrtka
VIŠE od polovine dana protekle sedmice vazduh u Valjevu bio je zagađen, saopštila je organizacija “Lokalni odgovor” iz grada na Kolubari, u okviru akcije “Aero Alarm”.
21. 12. 2020. u 13:29
AKO TO NE REŠIMO BIĆEMO BOLESNI: Doktor Nestorović izneo dramatično upozorenje zbog zagađenja vazduha
U VEČERAŠNjOJ emisiji Hit tvit na TV Pink gosti su premijerka Srbije Ana Brnabić, pevačica Nataša Bekvalac i epidemiolog dr Branimir Nestorović, koji su između ostalog govorili i o ekologiji.
20. 12. 2020. u 22:10
Najnovije iz rubrike
NEMA VIŠE PEČATA U PASOŠU: Najnovije informacije o ulasku u Evropsku uniju
VEĆ nekoliko nedelja je aktuelna tema oko ulaska u zemlje Evropske unije, odnosno naplata ulaska, kao i da li će se i kada to realizovati.
14. 11. 2024. u 20:35
BEOGRAD ĆE BITI ZAVEJAN PRED OVU SLAVU: Poznato koliko će centimetara snega pasti
SLEDEĆE srede bi moglo konačno da dođe do formiranja snežnog prekrivača i u Beogradu - bar tako kaže Ivan Ristić.
14. 11. 2024. u 20:01
ČUVARI SRPSKOG NEBA: Obuka borbenih posluga raketnog sistema FK-3
U TOKU je realizacija redovne obuke borbenih posluga raketnog sistema FK-3 u divizionu 250. raketne brigade za protivvazduhoplovna dejstva, saopšteno je večeras iz Ministarstva odbrane.
14. 11. 2024. u 19:45
MASAKRIRAO SRBE: "Maro, volim te kao Boga, ali kad se setim da si Srpkinja - zadavio bih te"
POTPISAO je rasne zakone protiv Srba, Jevreja i Roma, a nadležan je bio i za više koncentracionih logora u kojima su zverski ubijana i mučena čak i deca.
14. 11. 2024. u 18:50
IGRA NERAVA I STRPLJENJA: Na graničnom prelazu Sremska rača teretnjaci čekaju i do 300 minuta
PREMA poslednjim informacijama Uprave granične policije na graničnim prelazima nema zadržavanja za putnička vozila, saopštilo je JP "Putevi Srbije".
14. 11. 2024. u 18:45
nikola
12.02.2021. 15:02
BRISEL - Elektrane na ugalj u Evropskoj uniji odgovorne su za najveći dio zagađenja kontinenta, pokazala je nova analiza Evropske agencije za životnu sredinu (EEA). Gledano po članicama, najveći industrijski zagađivač vazduha i vode u EU je Britanija, a slijedi Njemačka. Istovremeno blok dobro napreduje s ostvarivanjem ciljeva evropske energetske i klimatske politike za kraj ove i sljedeće decenije. Evropska agencija je za izvještaj "Ispuštanje zagađivača u prirodnu sredinu evropskog industrijskog sektora" obradila podatake o emisiji 35.000 industrijskih postrojenja iz 65 oblasti privrednih aktivnosti, uključujući elektrane, petrohemijske rafinerije i pogone za preradu metala iz 28 članica EU, Islanda, Lihtenštajna, Norveške, Švajcarske i Srbije. Analiza je zasnovana na posljednjim raspoloživim podacima za 2015. koji su nedavno dodati u Evropski registar ispuštanja i transfera zagađivača (EPRTR). Iako je ostvaren dobar napredak na putu ka ciljevima klimatske i energetske politike EU za 2020. i 2030, izvještaj je pokazao da su postrojenja na ugalj zaslužna za najveći dio emisije ugljendioksida (CO2), sumpordioksida (SO2) i azotnih oksida (NOx) u životnu sredinu. Elektrana "Belhatov" u Poljskoj u 2015. je ispustila najveću količinu sva tri zagađivača, dok su "Drax" u Britaniji, "Jänschwalde" u Njemačkoj i "Kozienice" u Poljskoj na vrhu po svakom od ta tri zagađivača. Kada je u pitanju ispuštanje CO2 u vazduh, od 10 najvećih industrijskih zagađivača, devet su elektrane, a deseta je prerada metala, šest su u Njemačkoj, dva u Poljskoj i po jedan u Britaniji i Francuskoj. Od 65 ekonomskih aktivnosti uključenih u registar, elektrane na ugalj odgovorne su za najveće u Evropi emisije SO2 i NOx. Ugalj je i dalje gorivo koje se najčešće koristi u velikim postrojenjima za sagorijevanje elektranama, rafinerijama ili velikim hemijskim fabrikama i čeličanama, iako posljednjih godina iskorištena količina opada. U posljednje vrijeme ta postrojenja su značajno unaprijedila ekološke performanse i u vazduh ispuštaju manju emisiju po potrošenoj jedinici energije. Istovremeno je potrošnja biomase u postrojenima za sagorijevanje, iako i dalje minorna, utrostručena između 2004. i 2015. Prema analizi, polovina postrojenja odgovornih za najveće ispuštanje zagađenja u vazduh i vodu nalazi se u Velikoj Britaniji (14), a slijede Njemačka (7) i Francuska i Poljska (5). Podaci su pokazali i da su postrojenja za tretiranje otpadnih voda odgovorna za najveći dio azota, fosfora i organskog ugljenika ispuštenog u vodu. Najviše takvih zagađivača locirano je u Britaniji, Francuskoj i Španiji. (EurActiv.rs)