NAGRADI IME "DESPOT STEFAN": Najznačajnije priznanje grada Beograda menja naziv
NEKADAŠNjA čuvena Oktobarska, sada Nagrada grada Beograda, ubuduće će se zvati Nagrada grada Beograda "Despot Stefan Lazarević", saznaju "Novosti".
Foto arhiva
Prema našim izvorima, ova odluka bi uskoro trebalo da bude doneta na sednici Skupštine glavnog grada. Ideja je da svaki laureat dobije i malu statuu srpskog despota, inače pokrovitelja umetnosti u kulture. U pitanju je replika statute čuvenog vajara Svetomira Arsića Basare, koja će biti postavljena na skveru između Bulevara despota Stefana, Palmotićeve, Carigradske, Drinčićeve ulice i Gundulićevog venca.
Dodeljivanje ove nagrade biće i jedan od kriterijuma pri donošenju odluke o sahranjivivanju u Beogradskoj aleji. Ona će se ubuduće nalaziti na Bežanijskom groblju i tu će počivati zaslužni Beograđani.
Inače, Nagrada grada Beograda dodeljuje se sredinom aprila za prethodnu godinu. Prvi put je dodeljena za 2002, kao naslednica jedne od nekada najznačajnijih nagrada, Oktobarske nagrade grada Beograda. Ona se pak dodeljivala svakog 20. oktobra, na dan kada jeglavni grad oslobođen od nemačke okupacije, 1944.
Foto arhiva
Preporučujemo
URUČENA PRIZNANjA ZASLUŽNIMA: Kraljevčani obeležili praznik Kraljevdan i dan svog grada
07. 10. 2020. u 20:46
JEDNOGLASNA ODLUKA: Nagrada za zaposlene u leskovačkom Istorijskom arhivu
15. 12. 2020. u 15:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)