INTERVJU Đorđe Dragićević, defektolog logoped: Kada šlog pogodi levu stranu mozga govor se teže oporavlja
KADA moždani udar većim delom pogodi levu hemisferu mozga oporavak govora je veoma dug i naporan.
U slučaju da manje ošteti levu stranu ili zahvati samo desni deo, prognoza oporavka jezičkih i komunikacijskih sposobnosti je bolja, naročito kada je reč o mlađim pacijentima.
U intervjuu, za "Novosti", Đorđe Dragićević, diplomirani defektolog-logoped iz Instituta za rehabilitaciju, kaže da je sa oporavkom govora posle moždanog udara potrebno započeti što ranije, čim pacijent bude dobrog opšteg stanja, a pristup mora da bude isključivo individualan:
- Od velikog značaja je da imamo i snimak skenera ili magnetne rezonance mozga, da se vidi moždano tkivo i druge lobanjske strukture mozga. Na osnovu ovih nalaza utvrđujemo prirodu i lokalizaciju moždane povrede. Nakon tog uvida, dijagnostikovanje govorno-jezičkih poremećaja izvodi se procenom komunikativnih i kognitivnih sposobnosti primenom standardizovanih testova. Tek kada se utvrdi tip govorno-jezičkog poremećaja započinju se tretman i rehabilitacija.
Kada je pravi trenutak da pacijent počne sa rehabilitacijom?
- Procena se započinje onog trenutka kada je pacijent stabilnog opšteg stanja i kada je sposoban da bude doveden na logopedsko testiranje. Pri tome, neophodno je da prikupimo što više informacija o njegovom obrazovanju, socio-ekonomskom položaju i istoriji bolesti. Kada započne, rehabilitacija govora zahteva konstantan rad sa pacijentom dok je hospitalizovan, kao i angažovanost porodice po odlasku kući. Kod lakših deficita jezičkih funkcija moguć je brži i potpuni oporavak.
Od čega još zavisi da li će i u kojoj meri pacijentu da se "vrati" govor?
- Veoma je bitno da se odredi pravi, individualan tretman i da se sa njim započne što ranije. Bitno je i da se uključi porodica, jer oni mogu moralno da utiču na obolelog i stimulišu rad i oporavak. Osim mesta i veličine promene na mozgu, do kojih je doveo moždani udar, oporavak govora zavisi i od opšteg stanja pacijenta, njegovog neurološkog statusa i životne dobi.
Usavršavanje
DA LI logoped mora da bude posebno edukovan da bi se bavio rehabilitacijom govora posle moždanog udara?
- Kako u svetu, tako i kod nas, učestalost moždanih udara se povećava. Iz tog razloga poželjno je i potrebno stalno usavršavanje i edukovanje, kao i praćenje novih studija i istraživanja u dijagnostikovanju i rehabilitaciji osoba sa poremećajem govora.
Kod kolikog broja pacijenata se govor obnovi u potpunosti?
- U većini slučajeva, kada se sa tretmanom počne na vreme i kada je prisutan lakši oblik poremećaja govora, pacijenti se oporave u potpunosti. Postoje smetnje u govoru, koje se zadrže određen period, ali se brzo povuku, naročito ukoliko pacijent nastavi da vežba posle hospitalizacije. Kod težih oštećenja određeni deficiti govora se zadrže i stalno su prisutni, ali pacijent bude razumljiv za širu socijalnu populaciju i može normalno svakodnevno da funkcioniše.
Kako se praktično sprovodi tretman oporavka govora?
- Postoje brojne metode. Kod težih oštećenja govorno-jezičkih funkcija koristimo sve raspoložive kanale - auditivne, vizuelne, gestovne, grafičke... Od značaja su i vežbe stimulacije, čijom primenom podstičemo oporavak jezičkih sposobnosti. Na primer, pacijentu kažemo konkretnu reč ili mu pokažemo neki znak, što ga podstiče da da odgovor. Koristi se i metod melodijske intonacije, kao i metod stimulacije sintakstičkih sposobnosti, tretman perseveracija i drugo. Kod lakših oblika primenjuju se metode čitanja i pisanja, vođenje svakodnevnog ličnog dnevnika, asocijacije, opis slike, imenovanje pojmova koji pripadaju određenoj semantičkoj kategoriji...
I posle traume
DA LI je oštećenje govora najčešća invalidnost do koje dovodi moždani udar?
- Cerebrovaskularna oboljenja ili moždani udari su jedna od glavnih etioloških faktora koji dovode do poremećaja govora kod odraslih. Pored njih, poremećaj govora uzrokuju i traumatska oštećenja mozga, zapaljenska oboljenja, intrakranijalni tumori, demencija, trovanja, metabolički i nutritivni poremećaji.
Da li je od značaja ako pacijent primenjuje metode oporavka i kod kuće?
- Jeste, naravno. Tokom tretmana pacijent se obučava da i u kućnim uslovima može samostalno da radi. Tu je, opet ponavljam, od velikog značaja porodica, koja pre svega treba da ga motiviše, da bude uz njega i da ga razume. U slučaju težih oštećenja govora, savetuje se dalji nastavak rada sa logopedom i posle izlaska iz bolnice.
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)