ŽIVE SRPSKI SAN NA ZEMLJI PREDAKA: Mladi uzgajivači ovaca od Kragujevca do Čačka odlučili da udruže snage i osnuju zadrugu

Bojana Caranović

18. 10. 2020. u 18:00

DEVETORICA mladih, vrednih, uglavnom veterinara, agroinženjera i inženjera stočarstva, domaćina iz devet mesta od Kragujevca, Despotovca, Jagodine, preko Kruševca i Smedereva do Čačka, pokrenuli su ozbiljne farme ovaca i ujedinili se u zajedničku zadrugu.

ЖИВЕ СРПСКИ САН НА ЗЕМЉИ ПРЕДАКА: Млади узгајивачи оваца од Крагујевца до Чачка одлучили да удруже снаге и оснују задругу

Foto D. Milovanović

Ovi domaćini odlučili su da svoje porodice i budućnost grade na selu i, uprkos očekivanjima, ne pobegnu u grad ili inostranstvo. Zahvaljujući njima i njihovom primeru i srpska sela sve više počinju da budu pod konac. Krase ih uređene farme, krcate hale, i hangari, automatske čistilice, hranilice, mašine, traktori, ali i nove ideje i nova energija.

Da sve više mladih, obrazovanih, odlučuje da se vrati u svoja rodna mesta i da žive od poljoprivrede, svedoči baš ova stočarska zadruga u zadružnom "Savezu Šumadije i Pomoravlja, Jagodina".

Mihailo Pantić (16) iz sela Brzan kod Batočine ne razmišlja da "beži" iz rodnog sela i porodične farme ovaca, koja broji 200 grla. Roditelji Nenad i Danijela su njemu i trinaestogodišnjoj sestri Marijani izgradili oslonac i sigurnost, a posao koji su započeli planira da nastavi.

- Farmu ovaca francuske rase il de frans smo osnovali 2012. godine, ali teško i odricanjem, malo-pomalo, jer nam ništa nije bilo servirano na tacni - priča glava porodice Nenad (42). - U šali kažem da je za uspeh na samom početku bila važna trojna vlada - zemlja se vodi na majku, gazdinstvo na suprugu, a ovce na mene, pa smo svi međusobno povezani i uslovljeni jedni drugima.

Foto D. Milovanović

Nenad ne zaboravlja kako je starim, poluraspalim "kecom" išao u Suboticu po ovna, čistokrvne rase. Sa setom i ponosom u isto vreme, seća se da je "otac" stada Gabrijel bio skuplji nego auto kojim ga je dovezao na farmu. I koliko su se odricali da bi tih 700 evra, tada ogromnih, platili za početak sna. Danas je ovaj ovan u zasluženoj penziji, ljubimac i maskota farme Pantić. A sve ovce "francuskinje" imaju uredne papire i potvrdu o pedigreu. Jagnje se tri puta u dve godine, a prosek im je 1,8 jaganjaca po ovci. Ova rasa se gaji pre svega zbog ukusnog mesa, ali se zarađuje i od prodaje rasnih grla.

- Žao mi je što moj otac nije dočekao da vidi kakvu smo farmu napravili, jer sve vreme dok sam išao napred, pratile su me očeve reči i bodrenja - s knedlom u grlu govori Nenad. - A isto to sada govorim svojoj deci. Da budu uporni, da se strpe, jer svaki rad i trud na kraju budu nagrađeni. Oni su i odlični đaci i imaju mnogo obaveza na farmi. Govorim im da zapnemo kada treba, a da će i za odmor i uživanje biti vremena. Volimo da putujemo, naši vikendi i letnji i zimski predasi su nam neprocenjivi.

Udruženje od 500 članova

PRE zadruge osnovao sam Udruženje mladih poljoprivrednika Srbije, koje sada broji oko 500 članova, gde sam stekao uvid ko je zainteresovan da se ozbiljno bavi ovim poslom - kaže Mladen Minić. - Pokrenuo sam ga zbog novih ideja, i da bih mladima olakšao da se upuste u ovaj posao, kao stub za doprinos i razvoj stočarstva u našoj zemlji. Uz našu pomoć mogu da registruju gazdinstvo, izrade biznis plana, povoljno nabave poljoprivredne mašine, repromaterijal, saznaju na šta sve imaju pravo kao pomoć države. Primer je da za svako umatičeno grlo država daje po 7.000 dinara godišnje.

Foto D. Milovanović

Pantići su samo jedna karika u lancu ujedinjenih domaćina Šumadije i Pomoravlja. Sedište Zadruge je kod Senića u Sečnju kod Čačka, porodice sa troje male dece. Ideja je potekla od Mladena Minića (36), mladog inženjera stočarstva koji je svoje roditelje nagovorio da se iz Jagodine gde su živeli presele na dedovinu, selo Sekurič i pokrenu farmu umatičenih ovaca austrijske rase virtemberg.

Vredni Mihailo i Marijana pomažu na farmi, Foto D. Milovanović

- Imamo zasada 200 grla na našem gazdinstvu, ali imam velike planove sa zadrugom - kaže ambiciozni Mladen. - Nameravamo da naša priča bude stub razvoja i doprinosa stočarstvu. Čistokrvne ovnove rase virtemberg ćemo nabaviti u Austriji, iako koštaju od 600 do 1.500 evra. U Sečnju će biti sedište, otkup, prodaja i farma sa kvalitetnom genetikom. Za početak ćemo imati 50 grla, ali ćemo vremenom proširivati stado.

LjUBAV PREKO "ZNANjA I IMANjA"

MLADEN ima i voćnjak od 75 ari pod kupinom, ali i devet hektara livada i oranica pod kukuruzom, ječmom, detelinom. Počeo je sa manje od 100 grla, ali je ulagao pametno i duplirao je stado. Dok je o tome pričao na poznatoj televizijskoj poljoprivrednoj emisiji "Znanje i imanje", Marina ga je spazila i zaljubila se na prvi pogled. Lako ga je, veli, pronašla preko društvene mreže. S druge strane, Mladen je presrećan što ga je pronašla "bolja polovina" sa istim interesovanjima i pogledom na svet.

Mladen i njegova devojka Marina (27) svoju i budućnost svoje dece vide baš ovde, okruženi pašnjacima, pšeničnim poljima, svojim stadom... Ovo dvoje mladih i vrednih uskoro će postati roditelji, a nisu ni stigli da se pozabave venčanjem. Mladen je odlučio da svoju buduću suprugu zvanično zaprosi pred objektivom našeg foto-reportera. Naravno da je odgovor bio - "Da"!

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (2)

BILO JE TUŽNO, FALILI SU ĐOKOVIĆ I FEDERER: Ferer progovorio o Nadalovom oproštaju