ISTRAŽIVANJE INSTITUTA DRUŠTVENIH NAUKA: Trećina Srba i dalje ne prihvata brak sa Albancima
SVEGA trećina Srba prihvatilo bi danas brak sa Albancem ili Albankom, dok su suprotno stavovi još rigidniji i samo 26,4 procenata pripadnika albanske nacionalne manjine bi sklopilo brak sa pripadnicima srpske nacionalnosti.
Ovo su rezultati istraživanja Instituta društvenih nauka i Centra za proučavanje etniciteta„Socijalni odnosi između etničkih grupa u Srbiji“, koje je pokazalo da je etnička distanca kada je reč o braku najveća između pripadnika srpske i albanske nacionalnosti, dok se ona smanjuje kada je reč o suživotu Srba i Albanaca.
Goran Bašić,direktor Instituta rekao je da bi na suživot sa Albancima pristalo skoro dve trećine ispitanika srpske nacionalnosti, dok sa druge strane Albanci nisu oduševljeni suživotom: sa Bošnjacima bi prema kriterijumu pretpostavljenih stavova sunarodnika u istoj zemlji živelo njih 60 odsto, sa Srbima, Hrvatima, Rumunima, Slovacima i Mađarima oko 40 procenata, a sa Romima samo trećina ispitanika.
- Istraživanje je pokazalo i da bi svega 24 odsto Srba pristalo da Albanac bude predsednik Srbije, dok bi veća podrška za tu ideju stigla od Mađara, Rumuna, Roma, Hrvata - naveo je Bašić.
Kada je o diskriminaicji reč srpsko društvo je njom opterećeno i sa tim problemom se suočavaju svi –pripadnici i srpskog naroda i nacionalnih manjina. Najčešća je u neformalnim kontaktima, u školi ili na poslu, dok se ti problemi ređe javljaju u organima javne vlasti gde građani ostvaruju prava.
Više od polovine ispitanih Albanaca (59,6 odsto) i Bošnjaka (56,4 procenata) više od deset puta suočilo se sa diskriminacijom na nacionalnoj osnovi u neformalnim kontaktima. Zanimljivo je i da je trećina ispitanika srpske nacionalnosti takođe doživela diskriminaciju na nacionalnoj osnovi u svakodnevnim kontaktima sa sugrađanima.
Istraživanje je pokazalo da nacionalne manjine, izuzev Mađara, nisu zadovoljne ostvarivanjem priznatih prava i radom nacionalnih saveta.
To potvrđuje podatak da je većina pripadnika nacionalnih manjina dvojezična i da su oni, osim Albanaca, jače vezani za Srbiju nego za zemlje porekla.
Ukoliko bi se na primer igrala utakmica koja sučeljava interese Srbije i matične države emotivni stavovi ispitanika ukazuju na to da bi ispitanici u svim slučajevima podršku dali timu koji je bolji, ali i to da bi određeni deo ispitanika slovačke i rumunske nacionalne manjine prednost dao srbijanskom timu, a svi ostali timu iz zemlje porekla.
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (1)