SRBI POHRLILI NA KUPALIŠTA: Plaže na jezerima krcate, ipak postoji jedna velika opasnost

Новости онлине

04. 08. 2020. u 09:13

ZBOG prilika koje je uslovio korona virus – zatvorenih bazena i nemogućnosti da se letuje na moru – Srbija je spas od letnjih žega i rashlađenje potražila na rekama i jezerima.

СРБИ ПОХРЛИЛИ НА КУПАЛИШТА: Плаже на језерима крцате, ипак постоји једна велика опасност

Foto: N. Skenderija

Tako se poslednjih godina ne pamti da je na užičkoj Plaži, kupalištu na Đetinji u centru grada, bilo više kupača nego ovih vrelih dana. Uprkos tome što temperatura vode ne prelazi 17-18 stepeni, i što Đetinju ne bije glas da je savršeno čista reka u svom toku kroz Užice, na Plaži je poslednjih dana veoma živo. O bezbednosti kupača na „užičkom moru“ brine spasilački tim, a svakodnevno je tu, za svaki slučaj, i lekar iz Doma zdravlja.

Posećene su kao nikada do sada i mnoge druge reke i jezera u široj okolilni Užica, ne samo mesta predviđena za kupanje, nego i divlje plaže na kojima se svako kupa na svoju odgovornost. Neke od njih su na jezeru Vrutci 20-ak kilometara od Užica, a najposećenije su Đokića livade blizu brane i ušče Đetinje u jezero u selu Bioska, gde se pre nekoliko godina udavio jedan mladić.

Zlatibor je pun, pa mnogi turisti dane provode na Ribnici – jezeru koje jeste prelepo, ali na kome nema uređenih kupališta i spasilačkih ekipa. Zlatarsko jezero na Uvcu vrvi od kupača, kako uz samu branu gde postoji kupalište, tako i kilometrima uzvodno uz kanjon reke, gde zabava u vodi nije bezbedna.

Nije zabeleženo da je na obalama jezera Zaovine na Tari, na kome nema mesta predviđenih za kupanje, bilo ovoliko ljudi. Bajina Bašta je posle uvođenja vanredne situacije zbog korona virusa zatvorila kupalište na jezeru Perućac na Drini, ali mnogi ne poštuju ovu meru. Uprkos zabrani svakog dana se ovde sreće mnoštvo ljudi koji koriste pontonsku plažu. Kupača koji u Drinu uskaču sa splavova ima i uzvodno Perućcem kroz kanjon Drine.

U Subotici, na Paliću i okolini najviše kupača ima, ponovo od petka od kada je dozvoljeno kupanje na bazenima pod posebnim uslovima zbog virusa korona, na gradskom bazenu "Dudova šuma". Subotičani posećuju i lekovito jezero u Pačiru koje je atrakcija zbog boje vode, a mnogi su osveženje poslednjih dana pronašli i na bazenima u Moravici i selu Orom.

Međutim, i pored višegodišnjih upozorenja da voda u jezeru Palić nije za kupanje, kupača ima. U Palićkom jezeru se ovih dana kupaju oni koji godinama to čine, a ove sezone su im se pridružili i turisti iz drugih gradova. Najviše kupača ima u delu kod Vikend naselja koji ima peščanu plažu. Kvalitet vode se tokom poslednjih godina poboljšao zahvaljujući merama za sanaciju jezera, ali stručnjaci i dalje upozoravaju i kažu da svako ko uđe u vodu čini to na svoju odgovornost.

- Kupanje nije zabranjeno, proverili smo, samo se prpeoručuje da zbog kvaliteta vode koji nije najbolji ne bi trebalo da koristimo jezero za osveženje. Prijatelji iz Subotice nikada nisu imali problema i mi smo im se pridružili ove godine. Problem može nastati ako neko ima oštećenja na koži ili oslabljen imunitet. Plaža je uređena, uživamo – kažu kupači iz Sente.

Foto: Darko Dozet

Na veliku žalost Subotičana, jedno od njihovih omiljenih letnjih odmorišta i kupališta, Majdan, smešten daleko od gradske vreve i okružen šumom, presušuje. Voda se znatno povukla, gotovo da je sada i nema. I pored toga pojedinci kvase noge i odmaraju u prirodi.

Kupača u manjem broju tokom letnjih meseci ima i na jezeru Tresetište. Na dnu je tresetni mulj, a jezero je omiljeno mesto pecaroša.

U blizini Palića je jezero Ludaš i Krvavo jezero, a sve ove vodene površine nalaze se u zaštićenim pojasevima prirode i do sada nije bilo nesrećnih slučajeva zbog kupanja u njima.

U zelenoj oazi skrivenoj od prolaznika, U Tabanoviću nedaleko od Šapca, na površini od 24 hektara, prostiru se tri jezera. Netaknuta priroda, podvodni izvori čiste vode, mir i tišina ovde dovode kupače iz Šapca i Sremske Mitrovice.

Jezera čija se dubina procenjuje i do desetak metara nastala su nakon eksploatacije šljunka. Kada je iskopavanje napušteno, sedamdesetih godina prošlog veka, podzemne vode drinske žice, prodrle su i iskopane uvale napunile čistom i svežom vodom.

Kao što vidite, neka mesta su bezbedna za kupače, čak ima i spasilačkih timova, ali mnoga nisu. Zato apelujemo da pored toga što vodite računa o epidemiološkim merama, obratite posebnu pažnju i na to gde se kupate.

(Blic)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OBRADOVIĆ JE BIO NA KORAK OD NBA LIGE: Jedan čovek je sve stopirao, evo o kome je reč