Prirodni priraštaj nam ne ide na ruku: Za 10 godina ostali smo bez dva Niša (TABELA)
U POSLEDNjOJ deceniji, od 2010. do 2019. godine, broj stanovnika u Srbiji smanjen je za dva grada veličine Niša! Samo na osnovu prirodnog priraštaja naša zemlja ima manje 364.607 žitelja, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZZS). Kako kažu, prosečno godišnje smanjenje od 36.461 stanovnika pokazuje da svake godine nestane opština veličine Velike Plane ili Savskog venca!
Foto: K. Mihajlović
Broj rođene dece prošle godine bio je 64.399, a umrlo je 101.458 lica. Ukupan procenjeni broj stanovnika u 2019. iznosi 6.945.235, od čega su 51,3 odsto žene.
- Navedene vrednosti rezultat su kumuliranih negativnih demografskih efekata tokom dužeg perioda - objašnjavaju u RZZS, i dodaju da je samo u sedam gradova i opština pozitivna stopa prirodnog priraštaja. Reč je o Zvezdari, Novom Sadu, Sjenici, Bujanovcu, Preševu, Novom Pazaru i Tutinu.
UBISTVA
ZANIMLjIVO je da je porast broja preminulih nasilnom smrću, odnosno ubijenih, lane veći u odnosu na godinu pre toga - sa 2.806 porastao je na 2.833. Ali je broj samoubistava manji za osam - 941.
U Tutinu, Pazaru, Preševu, Sjenici i Bujanovcu rođeno je ubedljivo najviše beba, a najmanje ih je bilo u Crnoj Travi, Topoli, Rekovcu, Ražnju, Negotinu, Gadžinom Hanu i Malom Crniću. Najviše ljudi umrlo je u Petrovaradinu, Bujanovcu, Novom Pazaru, Preševu i Tutinu, a najmanje u Rekovcu, Žabarima, Crnoj Travi... Prosečna starost umrlih u državi bila je 75,1 godinu.
Više od polovine muškaraca i žena umrlo je od bolesti sistema krvotoka - čak 52.330 njih, od čega su 54 odsto žene. Drugi uzrok smrti su tumori (21.976), a treći bolesti disajnog sistema (5.504).
U RZZS konstatuju da je nastavljen trend opadanja učešća mladih u ukupnom stanovništvu. Više od petine stanovnika Srbije starije je od 65 godina, dok je mlađih od 15 svega 14,3 odsto! Za poslednje dve decenije udeo starih povećan je za skoro četiri odsto, a udeo mladih smanjen skoro za dva. Najviše starih i najmanje dece ima u opštini Zaječar, dok je najveći udeo mladih u Raškoj, Južnobačkoj i Pčinjskoj oblasti.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
OGLASIO SE KONZULAT SRBIJE U SOLUNU: Evo u kakvom je stanju povređeni Srbin
10. 07. 2026. u 16:51
PATRIJARH PORFIRIJE OSUĐEN U LjUBLjANI: SPC presudu nazvala skandaloznom
10. 07. 2026. u 16:11
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
JEZIV SNIMAK! Kobra i piton u borbi na život i smrt - poznato koji reptil je izašao kao pobednik (VIDEO)
VOZAČI na Tajlandu naišli su na nesvakidašnji prizor pored puta. Snimili su borbu na život i smrt dva reptila, tačnije borbu pitona i kraljevske kobre.
08. 07. 2026. u 17:19
Komentari (0)