TORTUROM UBIJAJU UTAMNIČENE SRBE, DA SEBI PRODUŽE VEK: Nehumani uslovi za zatočenike u kazamatima širom evrope

Lj. Begenišić

14. 12. 2024. u 07:00

KAO što nije ispunio funkciju koju su mu odredile Ujedinjene nacije kada je osnivan 1993. godine - da sudi za ratne zločine svim akterima rata na prostoru bivše Jugoslavije, nego je u njegovim sudnicama presuđivano samo Srbima - tako Haški sud, odnosno njegov mehnizam, opet ne obavlja svoju funkciju - da kontroliše uslove u kojima zatvorske kazne izdržavaju Srbi osuđeni na doživotne ili drakonske kazne od 20 do 40 godina.

ТОРТУРОМ УБИЈАЈУ УТАМНИЧЕНЕ СРБЕ, ДА СЕБИ ПРОДУЖЕ ВЕК: Нехумани услови за заточенике у казаматима широм европе

Foto Specijalizovanih veca Kosova

Tako generala Ratka Mladića u pritvorskoj jedinici u Hagu godinama drže bez adekvatne medicinske pomoći, pa njegov advokatski tim i porodica tvrde da ga ubijaju u pritvorskoj jedinici neadekvatnom terapijom.

Bivši predsednik RS Radovan Karadžić nalazi se u tamnici u zatvoru Vajt na engleskom ostrvu, gde nema ni svetlo, a zatvorenici u Estoniji čiste toalete da bi zaradili novac za telefoniranje. Svi oni su izloženi nezapamćenoj odmazdi, pa su osim haškom presudom, kažnjeni i slanjem u kazamte udaljene od naše zemlje hiljadama kilometara, a time uskrćeni i za češće posete porodice.

Advokat Branko Lukić, branilac Ratka Mladića, smatra da se, kroz progon osuđenih Srba i njihovih porodica, nastavlja progon srpskog naroda.

- Haški sud je bio i ostao antisrpska institucija, osudio je srpske osuđenike na više od 1.000 godina robije, a kada su u Hagu ostali samo Srbi, onda je ukinuta mogućnost uslovnog otpusta nakon izdržane jedne trećine kazne - ističe Lukić. - Doneli su odluku da onaj ko hoće da izađe na uslovni otpust mora da prizna zločin. Pa da je hteo da prizna, uradio bi to odmah.

Advokat Branko Lukić

Advokat Branko Lukić

Naš sagovornik naglašava da je sudski Mehanizam u Hagu završio svoju misiju, a njegov jedini zadatak je da kontroliše kako se sprovode kazne nad osuđenim Srbima.

- Pošto oni zatvorske kazne izdržavaju u neljudskim uslovima, to znači da je jedini zadatak Mehanizma da vodi računa da se poštuje nepravda i sprovodi antisrpska politika - ističe Lukić.

Da Mehanizam u Hagu nema sluha i ne želi da promeni lokaciju srpskim zatvorenicima i da su oni prepušteni na milost i nemilost ustanova gde izdržavaju kazne, upozorava i advokat Goran Petronijević koji je i član tima odbrane Radovana Karadžića.

- Već godinama Srbe tretiraju u zatvorima kao da su teroristi Al kaide. Prosto naši ljudi ne smeju ni da se žale jer kada se žale tortura se pojača - kaže Petronijević navodeći da podržava predlog ministarke pravde Maje Popović da Srbi osuđeni za ratne zločine, a koji se sad nalaze u zatvorima širom Evrope, budu prebačeni u Srbiju i da tu izdržavaju kazne, pod nadzorom Haga.

U hrvatskim zatvorima 27 Srba

PREMA podacima "Veritasa", na osnovu međunarodnih poternica, koje je raspisalo hrvatsko pravosuđe, širom sveta do sada su uhapšena najmanje 192 Srbina, od kojih je 79 izručeno Hrvatskoj. Trenutno se u tamošnjim zatvorima zbog ratnih zločina nalazi 27 osoba srpske nacionalnosti, od kojih je 14 pravosnažno osuđeno, dok su ostali pod istragom, optužbom ili čekaju pravosnažnost presude.

A ministarka Popović je u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija u utorak ukazala na činjenicu da se Ministarstvo pravde više puta obraćalo Tribunalu povodom uslova izdržavanja zatvorskih kazni u pojedinim državama, koji su nehumani, imajući u vidu zdravstveno stanje i godine života osuđenih, ali na ovakve zahteve adekvatni odgovori nisu stigli.

Osim toga, ministarka je navela i da je gonjenje za ratne zločine danas isključivo u nadležnosti nacionalnih pravosuđa, pa je izrazila spremnost Republike Srbije da preuzme suđenje u predmetu Jojić i Radeta, na isti način na koji je ustupljen predmet Šešelj i ostali.

Ona je istakla da vođenje ovakvih postupaka od strane pravosudnih organa Srbije daje pune garancije da će postupak biti vođen uz puno uvažavanje Mehanizma, kao i puno poštovanje prava svedoka i optuženih.

Foto: Novosti

Ministarka Maja Popović

Međutim, Mehanizam suda nije spreman da izađe u susret ovom zahtevu, a advokat Branko Lukić ovako to komentariše:

- Mehanizam mora da ima opravdanje zašto postoji i za šta oni tamo primaju plate. Oni moraju nešto da rade.

Takođe, jedan od preoblema na koji je pred Savetom bezbednosti ukazala Maja Popović je i praksa pravosudnih organa Hrvatske da kroz sprovođenje politike krivičnog gonjenja vrši dodatni pritisak na Srbe da se isele iz Hrvatske ili da se spreči njihov povratak. Naglasila je da je selekcija u sprovođenju istraga i podizanju optužnica isključivo prema nacionalnom kriterijumu neprihvatljiva. Istakla je da su u Hrvatskoj optuženi predominantno Srbi, da se sprovode suđenja u odsustvu i da politički koncept "domovinskog rata" negira zločine prema Srbima.

Hapšenja Srba po hrvatskim poternicima traju decenijama, a poslednji je uhapšen sedamdesetogodišnji Dragutin Ćelap iz Topuskog. On je uhapšen početkom oktobra zbog sumnje da je u julu 1991. počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MVP Mozzart sport: Neka ovo postane tradicija!