VEKOVNI KONTINUITET PRIJATELJSTVA JE FENOMEN U NAŠEM SVETU: Održana je prva naučna konferencija o srpsko slovačkim kulturnim vezama

Boris Subašić

30. 11. 2024. u 21:33

SRPSKO-slovačke veze su duboke i sežu do ranog srednjovekovlja, a prijateljstvo i savezništvo u borbi za održanje slovenskog identiteta je procvetalo u 18. i 19. veku, u vreme nacionalnog buđenja.

ВЕКОВНИ КОНТИНУИТЕТ ПРИЈАТЕЉСТВА ЈЕ ФЕНОМЕН У НАШЕМ СВЕТУ:  Одржана је прва научна конференција о српско словачким културним везама

foto: B.Subašić

Srpska revolucija je tada bila ideal među neoslobođenim Slovenima i Slovaci su u njenu čast počeli deci da daju srpska imena. S druge strane, slovačke gimnazije i liceji školovali su hiljade Srba, među kojima su i velikani Dositej Obradović, Svetozar Miletić i Jovan Jovanović Zmaj.

Slovački pesnici su učestvovali kao dobrovoljci u oslobodilačkim srpsko-turskim ratovima, a polihistor Janko Šafarik je veliki deo proveo u Srbiji kojoj se potpuno posvetio i presudno je uticao na formiranje njenih važnih nacionalnih kulturnih institucija i ustanova. Vojvođanski Slovaci i Srbi su zajednički politički nastupali u Austrougarskoj braneći se od intenzivnog pritiska programa mađarizacije.

foto: B.Subašić

Učesnike skupa su pozdravili su prof. dr Dejan Antić, državni sekretar u Ministarstvu kulture Republike Srbije i dr Marija Đorić, pomoćnik direktora IPS

Ove važne a nepravedno zaboravljene činjenice mogle su se čuti prošlog petka na naučnoj održanoj u Institutu za političke studije (IPS) u Beogradu.Učesnike skupa, slovačke i srpske naučnike, pozdravili su prof. dr Dejan Antić, državni sekretar u Ministarstvu kulture Republike Srbije i dr Marija Đorić, pomoćnik direktora IPS za naučnoistraživački rad, rukovodilac Centra za proučavanje bezbednosti, glavni i odgovorni urednik naučnog časopisa "Politika nacionalne bezbednosti".

Naučna konferencija je korak dalje u razvijanju odnosa dva bratska slovenska naroda, naglasili su organizatori.

- Srpsko-slovački odnosi imaju dugu i bogatu istoriju, isprepletenu višedimenzionalnom političkom, diplomatskom, ekonomskom, privrednom, kulturno-umetničkom i naučno-obrazovnom saradnjom. Organizacija naučnog skupa i priređivanje tematskog zbornika predstavlja prvi korak u naučnoj saradnji tri renomirane ustanove: Instituta za političke studije u Beogradu, Arhiva Vojvodine iz Novog Sada i Filozofskog fakulteta Univerziteta Maćeja Bela iz Banske Bistrice. Kontinuitet dobrih odnosa Srba i Slovaka, bez prekida, koji beležimo poslednja dva veka predstavlja svojevrsni sociološki i društveni fenomen koji je u izvesnom smislu raritetan na prostoru Jugoistočne Evrope - saglasni su moderatori skupa i urednici zbornika dr Vanja Glišin iz IPS, Kristijan Obšust iz Arhiva Vojvodine i prof. dr Miroslav Kmeć iz Univerziteta Maćej Bel u Banskoj Bistrici.

foto: B.Subašić

POSETA ROBERTA FICA

NA skupu je naglašeno da je savremeno svedočanstvo o dubokim vezama i prijateljstvu Slovaka i Srba činjenica da i narod i rukovodstvo Slovačke daju bezrezervnu podršku očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije na Kosovu i Metohiji. To je tokom nedavne posete još jednom potvrdio premijer Robert Fico.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DANAS POČINJE ISPLATA UVEĆANIH DECEMBARSKIH PENZIJA Siniša Mali: Svi penzioneri će dobiti penzije uvećane za 10,9 odsto