DANAS SLAVIMO SVETOG MUČENIKA STEFANA DEČANSKOG: Narodno verovanje kaže - "sveti Mrata sneg do vrata"

Novosti onlajn

24. 11. 2024. u 07:30

VERNICI u Srbiji danas obeležavaju Mratindan, praznik posvećen Svetom mučeniku Stefanu Dečanskom, koji je jedan od značajnijih svetitelja Srpske pravoslavne crkve.

ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ МУЧЕНИКА СТЕФАНА ДЕЧАНСКОГ: Народно веровање каже - свети Мрата снег до врата

Foto: Vikipedija

Ovaj praznik mnoge porodice slave kao svoju krsnu slavu, dok ga narod povezuje sa nizom običaja i verovanja, posebno zaštitom stoke i pripremama za zimu.

Sveti Stefan Dečanski i značaj Mratindana

Sveti Stefan Dečanski, sin kralja Milutina i otac cara Dušana, poznat je kao jedan od najpravednijih i najpoštovanijih vladara srednjovekovne Srbije. Tokom života, doživeo je velike patnje – oslepljen je po nalogu svog oca, a život je završio kao mučenik, ubijen po naređenju sina. Iako je bio prognan u Carigrad, gde je proveo pet godina zatočeništva, poznat je po svojoj snazi duha i veri u Boga. Prema predanju, Sveti Nikola mu je čudesno vratio vid, što ga je inspirisalo da sagradi veličanstveni manastir Visoki Dečani, koji danas predstavlja jedno od najvećih blaga srpske kulture i pravoslavne vere.

Vučji dani i verovanja o vukovima

Narodna tradicija posebno vezuje Mratindan za tzv. „vučje dane“, period od Đurđica do ovog praznika. Prema verovanju, Sveti Mrata je zaštitnik vukova i njihova vrhovna sila u zimskim mesecima. Narod priča kako na ovaj dan svetitelj saziva sve vukove, određuje im gde će loviti i koliko ovaca pojesti. Ovo verovanje odražava drevnu potrebu za objašnjenjem prirodnih pojava i opasnosti koje zima donosi stočarima.

U skladu s tim, običaj nalaže da se na Mratindan stoka, posebno ovce, ne izvodi iz tora, kako bi se zaštitila od vukova. Domaćini tog dana često prinose molitve za zaštitu stada i mole Svetog Mratu da im godina bude plodna i mirna.

Zimski običaji i značenje praznika

Narodne izreke, poput „Sveti Mrata, sneg do vrata“, povezuju ovaj dan sa dolaskom hladnijeg perioda godine. Smatra se da upravo Mratindan simbolično označava prelazak na zimu, kada domaćini spremaju ogrev, obezbeđuju hranu za stoku i privode kraju poljske radove.

Još jedno zanimljivo verovanje tiče se ponašanja domaćina. U nekim delovima Srbije smatra se da će, ako glava kuće na ovaj dan preuzme kućne poslove i pokaže odgovornost, cela porodica imati sreće u narednoj godini. Nasuprot tome, lenjost i negodovanje domaćina donose lošu sreću i neuspehe.

Sveti Mina – čudotvorac i zaštitnik u nevoljama

Iako nije direktno povezan s običajima Mratindana, na ovaj dan se slavi i Sveti velikomučenik Mina, koji je poznat kao zaštitnik u nevoljama. Bio je vojnik poreklom iz Egipta, ali je napustio vojsku zbog svoje vere u Hrista. Njegovo ime narod vezuje za čuda i pomoć u teškim situacijama, posebno za one koji traže pravdu.

Mratindan – spoj vere i tradicije

Mratindan je praznik koji povezuje pravoslavnu veru i bogatu narodnu tradiciju. Običaji i verovanja koja prate ovaj dan oslikavaju način na koji su ljudi kroz istoriju tražili zaštitu i oslonac u duhovnosti, suočavajući se s izazovima prirode i zime. I danas, ovaj praznik ostaje simbol zajedništva, odgovornosti i molitve za mir i blagostanje u domaćinstvu.

(Telegraf)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

SINER JE BOLJA VERZIJA NOVAKA ĐOKOVIĆA: Čuveni trener šokirao teniski svet