NA ŠKOLSKOM PANOU PROMOCIJA LGBT? Bura zbog crteža osnovaca u Inđiji uznemirila roditelje i SPC
CRTEŽ dve devojčice koje se drže za ruke, zastava duginih boja i poruka It is OK to be gay postali su povod za polemiku koja je počela na društvenim mrežama, a reakcija je stigla i iz Srpske pravoslavne crkve.
Sporni rad učenika OŠ "Petar Kočić" u Inđiji postavljen u holu povodom obeležavanja Međunarodnog dana tolerancije, uznemirio je roditelje čija deca pohađaju ovu ustanovu.
Roditelj, koji je prvi na društvenim mrežama objavio fotografiju, kako je rekao, "nakaradnog panoa" koji promoviše LGBT vrednosti najavio je da će njegova deca prestati da idu u tu školu dok se sporni crteži ne uklone.
- Nastavnica koja je okačila pano učila je našu decu da je Stefan Lazarević bio homoseksualac i da je sasvim normalno da se Srbin u to vreme zaljubio u Turčina - napisao je on.
Pano je u međuvremenu sklonjen, ali bura se nije stišala. Na meti osuda našli su se i škola, i nastavnici. U saopštenju SPC upućenim na adresu škole navodi se:
- Do nas je putem različitih internet izvora došla informacija o postavljanju na oglasnom prostoru škole učeničkog rada u kojem je pored ostalog vidljivo i promovisanje ideja poznatih u aktuelnom medijskom prostoru pod imenom "borba za LGBT prava". Smatramo da odgovornost za takvo izražavanje snosi prosvetni radnik, odnosno uprava škole. Ne ulazeći u raspravu o promociji pomenute ideologije, koja se bez sumnje mora voditi na državnom nivou, zahtevamo od rukovodstva da javno iznese stav da li je promocija pomenute ideologije zvanično sastavni deo obrazovanja u školi ili se provodi nezvanično, odnosno protivzakonito? Naš stav je da se u ovom slučaju radi o zloupotrebi dece i njihovog obrazovnog vremena i prostora.
NEGIRANjE PRAVA
O DOGAĐAJIMA u školi "Petar Kočić" u Inđiji oglasila se i Brankica Janković, poverenik za ravnopravnost. Ona je istakla da su promovisanje tolerancije i uvažavanje različitosti temeljne vrednosti demokratskog društva:
- Negiranje prava LGBT populacije znači da ona ne postoji. Tolerancija ne podrazumeva samo prihvatanje različitosti, već i stvaranje okruženja u kome se svako dete oseća sigurno i poštovano.
Kolektiv OŠ "Petar Kočić" odgovorio je takođe saopštenjem, naglašavajući da pano nije imao za cilj promociju bilo koje ideologije, već univerzalnih vrednosti poput međusobnog poštovanja, empatije, uvažavanja različitosti i borbe protiv predrasuda.
- Dana 16. novembra obeležava se "Međunarodni dan tolerancije" i tada, malo više nego drugim danima, promovišemo pomenute univerzalne vrednosti - piše u saopštenju. - Na času izbornog predmeta Vrline i vrednosti učenici 8. razreda dobili su domaći zadatak da kod kuće, u malim grupama, naprave panoe na temu tolerancije. Dakle, suprotno nekim navodima, roditelji su bili upoznati i saglasni sa zadatkom i nije bila reč o promociji određene grupacije, već promociji univerzalnih vrednosti. Sporni pano odražava kako su učenici shvatili pojam tolerancija i nije bilo ičega instruisanog i nametnutog. Pano poziva na prihvatanje svih vrsta različitosti - osoba sa hendikepom, različite boje kože, veroispovesti... Zastava duginih boja samo je jedan segment, i izvučena je iz konteksta.
U saopštenju se dodaje da su negativne reakcije uticale na decu, i da bes, ljutnja, netrpeljivosti usmerene ka autorima ovog panoa nisu emocije koje su u dečjoj prirodi, već projekcije odraslih na njih.
Predsednik Opštine Inđija Marko Gašić novinarima je rekao da on smatra da je najvažnije da deca ne crtaju scene nasilja i da se više ne ponovi "Ribnikar".
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)