U SRBIJI GODIŠNJE POGINE DESETORO DECE: Obeležen Svetski dan sećanja na žrtve saobraćajnih nesreća

Zagorka Uskoković

17. 11. 2024. u 14:53

U SRBIJI, godišnje, u saobraćajnim nesrećama pogine oko 500 ljudi, dok ih je oko 3.000 teško povređeno.

У СРБИЈИ ГОДИШЊЕ ПОГИНЕ ДЕСЕТОРО ДЕЦЕ: Обележен Светски дан сећања на жртве саобраћајних несрећа

Foto: MUP

 Ono što je dodatno poražavajuće je podatak, da je među nastradalima čak desetoro dece.

Ovi podaci saopšteni su  povodom Svetskog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nesreća,koji se obeležava pod sloganom - "Seti se! Podrži! Uradi!" Ministar policije Ivica Dačić naveo je zbog ovih crnih brojki važno da žrtve saobraćajnih nezgoda ne zaboravimo, da podržimo njihove porodice i pokažemo svima da se neumorno radi kako bi se smanji broj saobraćajnih nezgoda i posledica tih udesa.

- Država će se maksimalno zalagati za jačanje bezbednosti saobraćaja - poručio je prvi policajac Srbije. - Pozivam sve građane na odgovorno ponašanje u saobraćaju kako bi svi zajedno doprineli smanjenju saobraćajnih nezgoda i izbegavanju tragičnih posledica.

Dačić je poručio da ovaj, globalno najvažniji, dan posvećen bezbednosti saobraćaja i žrtvama saobraćajnih nezgoda i njihovima porodicama - mora da bude i dan upozorenja da je za saobraćajnu nezgodu dovoljan samo jedan trenutak nepažnje. On je istakao da MUP sa svim relevantnim subjektima u oblasti bezbednosti u saobraćaju, redovnim kontrolama saobraćaja, edukacijom građana i dece, svakodnevno radi na prevenciji saobraćajnih nezgoda i očuvanju bezbednosti svih učesnika u saobraćaju.

SVETSKA STATISTIKA

PREMA podacima Ujedinjenih nacija (UN) u svetu godišnje u saobraćajnim nezgodama pogine oko 1.350.000 ljudi, a oko 50 miliona bude povređeno. Saobraćajne nezgode su vodeći uzrok smrti dece i osoba do 29 godina starosti. Ministar Ivica Dačić je upozorio da od ovakvog negativnog trenda nije izuzeta ni Srbija.

- Strategijom bezbednosti saobraćaja za period 2023-2030. godine kao jedan od posebnih ciljeva predviđeno je unapređeno delovanje hitnih službi nakon saobraćajne nezgode i uspostavljanje helikopterske službe prebolničke hitne medicinske pomoći, koja će imati ključnu ulogu u spasavanju života, posebno u situacijama kada je vreme od presudnog značaja - istakao je ministar.

Povodom Svetskog dana sećanja na žrtve saobraćajnih nesreća organizovana je i pokazna vežba u kojoj su, pored ostalih, učestvovali i pripadnici Helikopterske jedinice, Uprave saobraćajne policije, Sektora za vanredne situacije, kao i zaposleni u Zavodu za urgentnu medicinu Beograd i volonteri Crvenog krsta.

NOVI ZAKON

- USKORO će se na javnoj raspravi ali i u skupštinskoj proceduri naći Zakon o izmenama i dopunama zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima - najavio je ministar Ivica Dačić.- Novim propisima biće pooštrene sankcije ali i preciznije formulisane određene odredbe zakona, u cilju smanjenja broja saobraćajnih nezgoda.

- Helikopteri ,opremljeni najsavremenijom medicinskom opremom i posadama, koje su obučili stručnjaci, moći će brzo da reaguju na pozive za pomoć i transportuju povređene do medicinskih ustanova u najkraćem mogućem roku - rekao je Dačić i poručio da bezbednost u saobraćaju nije samo odgovornost države, već i svakog građanina.

Ministar Dačić je uputio apel svim građanima da budu odgovorni, da poštuju saobraćajne propise, jer je bezbedno ponašanje u saobraćaju obaveza svakog od nas.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TEŽAK ZADATAK: Evo kad Miomir Kecmanović igra meč protiv Runea