RANILI GA U "OLUJI" PA ZVALI U VOJSKU: Srbin Aleksandar Vukičević (49) tužio hrvatske branitelje

V. Crnjanski Spasojević

12. 11. 2024. u 12:15

PRED Upravnim sudom u Zagrebu uskoro će se naći još jedna tužba protiv Ministarstva hrvatskih branitelja. Ovoga puta tužitelj je Aleksandar Vukičević (49) iz banijskog sela Strmen, kom je odbijen zahtev za invalidninom zbog ranjavanja u izbegličkoj koloni, u akciji "Oluja", u avgustu 1995.

РАНИЛИ ГА У ОЛУЈИ ПА ЗВАЛИ У ВОЈСКУ: Србин Александар Вукичевић (49) тужио хрватске бранитеље

Foto: Z. Jovanović

Kao i u svim ranijim slučajevima, Ministarstvo je, odlučujući kao upravni organ, odbilo Vukičevićev zahtev, tvrdeći da je ovaj, tada devetnaestogodišnji student, bio saradnik ili pomagač neprijateljske vojske. Da apsurd bude veći, taj "neprijatelj" ostao je da živi u Hrvatskoj i 1996. se odazvao pozivu na obaveznu regrutaciju, ali je odbijen kao nesposoban za vojsku. Dakle, već tada mu je priznato da je trajni invalid.

Uprkos tome što se protiv njega ne vodi krivični postupak i što nikada nije osuđivan za "saradnju s neprijateljskim vojnim i paravojnim formacijama", uprkos obimnoj medicinskoj dokumentaciji, ipak nije dobio ono što mu po Zakonu o civilnim žrtvama rata pripada.

Vukičević je bio u istoj onoj koloni koja se kretala ka Hrvatskoj Kostajnici, u kojoj je bila Nevenka Dobrić sa dvanaestogodišnjim sinom Sinišom i svekrom Petrom, o kojoj smo nedavno pisali. Njen zahtev za odštetu zbog ubistva nevinog dečaka na traktoru upravni organ takođe je odbio, a zatim Upravni sud slučaj vratio na ponovno odlučivanje. Bio je to prvi put da Upravni sud vrati takav predmet. Upravo na ovo se i Vukičević pozvao u svojoj tužbi.

Šta se desilo tog 4. avgusta 1995? Kod šume Zelenik, nedaleko od Crkvenog Boka, civile je u koloni zasula rafalna paljba. Vukičević je ranjen, kao i njegov komšija Zoran Danilović i komšijina tetka Radojka Kukavica. Teške povrede je zadobila i Nevenka Dobrić, dok su njen sin i svekar ubijeni. Na sve njih je, prema svedočanstvima preživelih, pucala hrvatska vojska. Vukičević je, kako je svedočio za hrvatski portal "Novosti", ostao bez prsta na levoj ruci i doživeo frakturu lobanje.

- Otpao mi je prst, krvarili su mi ruka i glava. Shvatio sam da ne mogu kolima da se vratim u rikverc, da trčim do šume nema smisla, još će me neko na čistini ubiti. Izvirio sam iz auta, javio se i predao. Kad sam izašao, video sam Nevenku, prikolicu preko nje, njenog mrtvog sina i svekra. Do tog momenta mislio sam da mi se dogodila najgora stvar, ali kad sam video taj prizor, shvatio sam da sam imao sreće. Došao sam do zapovednika 17. pukovnije Sunja i rekao im: "ko je pucao na mene neka me sad lepo sanira i zbrine" - ispričao je Vukičević za "Novosti".

Vojnici su mu oduzeli novčanik i dokumenta, zarobili ga i dali mu prvu pomoć, pa je odveden na Kliniku za traumatologiju u Zagrebu, posle čega je poslat u prihvatni centar u Ivanić-gradu.

Privatna arhiva

Ubijeni Siniša Dobrić
 

Zoran Danilović, ranjen u istom napadu, podneo je isti zahtev i prvo ga je odbilo Upravno odeljenje za zdravstvo, socijalnu brigu i hrvatske branitelje Sisačko-moslavačke županije. U obrazloženju je navedeno nepostojanje medicinske dokumentacije iz Hrvatske. Njegova žalba je prošle godine usvojena u Ministarstvu branitelja, jer je "na osnovu uvida u predmet utvrđeno da je prvostepeno rešenje doneto na temelju nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i nedostatka dokaza". Sredinom oktobra dobio je poziv za procenu invalidnosti. U vreme napada imao je 15 godina i ranjen je u glavu. Spasao se begom u šumu, a pomoć mu je na kraju ukazana u Banjaluci, odakle i ima medicinsku dokumentaciju.

- Hrvatska nastavlja sa praksom o kojoj je govorio dugogodišnji ministar branitelja Tomo Medved, da su u samom zakonu napravili takve prepreke da "nijedan četnik, ni njegov rođak" neće dobiti status civilne žrtve rata. Time je odgovorio na optužbe kad je zakon donošen, da će sada "Srbi navaliti da traže odštetu" - kaže Savo Štrbac iz DIC "Veritas".

RADOJKA

RADOJKI Kukavici metak je odsekao prst, a drugi su prošli kroz usta, nos i dojku. Pa ipak, njen zahtev da joj se prizna status civilne žrtve rata odbijen je kao i Aleksandrin i Nevenkin, jer su "saradnici neprijatelja".

On dodaje da to što je slučaj Nevenke Dobrić vraćen na ponovno odlučivanje ne znači da će njoj i biti priznat status, već samo da će ubuduće upravni organi morati da obrazlažu odbijenice, a ne da odbijaju zahteve bez ikakvih dokaza.

- Ali, oni će uvek moći da kažu da odbijaju zahtev jer je rođak podnosioca bio u Vojsci RSK, ili da mu je baba pekla hleb za srpske vojnike ili bilo šta slično - konstatuje Štrbac.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UMESTO ŠOPING GROZNICE CRNOG PETKA – HUMANOST NA DELU: Kompanija dm izdvojila preko 6 miliona dinara za Narodne kuhinje Crvenog krsta Srbije