VEZE SRBIJE I KINE JOŠ OD 19. VEKA: Memoari srpskog diplomate Alimpija Vasiljevića otkrivaju malo poznate detalje
U KNjIZI "Moje uspomene" (SKZ, 1990), srpski diplomata Alimpije Vasiljević (1831-1911) navodi da je 1892. godine, prilikom dolaska na službu u Petrograd, tadašnju rusku carsku prestonicu, osim na protokolarni prijem kod cara, bio pozvan i na banket koji je u njegovu čast priredilo Slovensko dobrotvorno društvo, ali i da je bio pozvan na ručak od austrijskog, nemačkog, kineskog i rumunskog poslanika. Kineski poslanik u Petrogradu u to vreme bio je Su Đingčeng (1845-1900).
On ili neki drugi predstavnik kineskog poslanstva - nažalost još ne znamo detalje tog kontakta - Vasiljevića svakako nije pozvao iz dokolice, nego da bi doznao što više informacija o Srbiji, novopriznatoj evropskoj državi koja se nalazi na važnom strategijskom pravcu koji od Bliskog istoka vodi ka centralnoj Evropi. Iako je, izvesno, znao za važnost strategijskog moravskog pravca u našem delu sveta, Su verovatno nije ni sanjao da će Vasiljevićeva Srbija, oko 130 godina kasnije, postati "čelični prijatelj" njegove zemlje i njen po mnogo čemu najvažniji evropski partner.
Imajući u vidu upravo čelično prijateljstvo Srbije i Kine, njihovih naroda i lidera, naša zemlja bi trebalo snažnije da naglasi činjenicu da su srpsko-kineski diplomatski kontakti započeli u drugoj polovini 19. veka, jer je to izdvaja od novonastalih država na prostoru bivše Jugoslavije. Oni, dakle, nisu započeti ni sredinom prošlog stoleća ni u njegovim devedesetim godinama, nego znatno ranije - u 19. veku.
Srbija sledećeg januara treba da obeleži 70 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Jugoslavije sa NR Kinom, ali uvažavajući tu okolnost ne treba ni da krije, još manje da se stidi, činjenice da su njeni prvi diplomatski kontakti sa Kinom uspostavljeni mnogo ranije. Beleške koje je ostavio pedantni Vasiljević predstavljaju dragoceno svedočanstvo o ranim vezama dve države, iako su one bile bez zvanične razmene diplomatskih predstavnika.
Kontakti od 1878. godine
VRLO je izvesno da su diplomatski kontakti Kraljevine Srbije i Kine postojali i pre 1892. godine, odnosno da su se neki od njih dogodili nedugo nakon što je Srbija priznata za nezavisnu državu 1878. Detalj iz Vasiljevićevih memoara trebalo bi da bude podsticaj da se ti kontakti naučno istraže i predstave javnosti, ne remeteći odnos koji NR Kina gaji prema naslednicama i nasleđu SFRJ.
Vasiljević je bio lojalni obrenovićevac, rodom iz sela Veliševca kod Mionice. Bio je pripadnik prvih generacija srpskih studenata koji su se školovali u inostranstvu, u njegovom slučaju u Rusiji. Nakon bogate profesorske i diplomatske službe, Vasiljević je objavio nekoliko memoarskih zapisa ("Jedan pogled na našu prošlost i sadašnjost", "Svetoandrejska skupština" i "Uspomene na kralja Milana").
Bio je član Državnog saveta, ministar prosvete i crkvenih dela i dva puta izvanredni punomoćni ministar prve klase u Petrogradu (1892-1893 i 1894-1895). Smatra se tipičnim izdankom društva čija se omladina nakon školovanja u inostranstvu nije lako odricala nacionalnih interesa, vlastite kulture i identiteta. Štaviše, većina tadašnjih srpskih studenata se nakon školovanja u Rusiji, Francuskoj, Nemačkoj, Švajcarskoj i drugim zemljama, vraćala u otadžbinu i započinjala svoje poslove prožimajući ih rodoljubljem i patriotizmom.
Kineski diplomata i tadašnji kineski poslanik u carskoj Rusiji Su Đingčeng bio je kineski poslanik i u Francuskoj, Nemačkoj, Austriji, Holandiji, Belgiji. Predvodio je reformu i modernizaciju kineskih železnica i javnih radova. Podržao je reforme ("sto dana") kojima su kineski intelektualci pokušali da modernizuju kinesku državu i suzbiju način vladavine dinastije Ćing, ali je odlukom vlasti pogubljen 1900. godine.
Samo osam godina kasnije njegov saborac u sprovođenju reformi Kang Juvej (1858-1927) koji je izbegao sudbinu Su Đinčenga, posetio je Beograd i o srpskoj prestonici ostavio dragoceni zapis, o čemu je "Pečat" već pisao.
Reformator Kang bio je prva značajna kineska ličnost koja je (1908) posetila Beograd, premda je Kineza u našoj zemlji bilo i ranije, o čemu takođe svedoče neki memoarski zapisi.
(Tekst prenet iz nedeljnika "Pečat" od 18. oktobra)
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)