PRILOZI ZA NEZABORAV - BLAGOJEV SAN O MANASTIRU: Putevima slave i stradanja legendarnog bataljona 1.300 kaplara 9.

Милена Марковић

25. 10. 2024. u 00:23

NAD svakim čovečjim životom, slika jedna lebdi. Slika najlepšeg života. I, najlepše njegove smrti.

ПРИЛОЗИ ЗА НЕЗАБОРАВ - БЛАГОЈЕВ САН О МАНАСТИРУ: Путевима славе и страдања легендарног батаљона 1.300 каплара 9.

Grob u Ćelijama, Foto V. Mitrić

U ove tri rečenice Isidore Sekulić, iznedrene u vreme odsudnih borbi za opstanak ili nestanak srpskog naroda i države u Velikom ratu, sažeta je sudbina svakog ratnika koji je položio život za slobodu otadžbine. Najlepši život je onaj koji pripada mladosti. Za slobodu otadžbine mladost Srbije u Velikom ratu je dala sebe. Svoje snove. Ljubavi. Uspomene.

Paradigma tog strašnog viševekovnog rata (koji će se Srbiji nametati u raznim oblicima uklanjanja "kuće nasred puta") jeste i sudbina Blagoja Popovića iz Vranja, jednog od 1.300 kaplara, koji će se u istoriju Srbije i Srpske pravoslavne crkve upisati kao Sveti Justin Popović.

- Mi nismo znali. Mi ne znamo. Sada tek čujemo. Odakle vam ti podaci. Uputite nas na izvore. Možemo li sutra da odgovorimo. Pišite eparhiji za dozvolu da se oglasimo - nizale su se poruke na molbu da oni koji baštine i (koriste) žrtvu i delo Justina Popovića, kažu koju reč (ako znaju, a ne znaju) u spomen na jednog iz slavnog bataljona srpske mladosti.
Evo odgovora:

Grob u Ćelijama, Foto V. Mitrić

Sin Anastasije i Spiridona Popovića iz Vranja, Blagoje, imao je samo jedan san. On u manastiru. Dalekom i nedostupnom bežboznicima. Uz sveću i molitvu. Uz kandilo i miris tamjana koji donose mir duši, nemirnom čoveku u vremenu zla.

O tome je sanjao ovaj mladi čovek, tek zamomčen. A već bogoslov sa srednjim obrazovanjem u tadašnjoj bogoslovskoj školi u Vranju. Dete iz porodice tradicionalno posvećene pravoslavnoj veri, koja je nedrila sve same bogoslove, poželeo je više od toga. Da bude monah.

- Nisu me dali. Majka je molila mitropolita. Deca su joj umirala, nas troje ostalo, kud ću u monahe. A ja sam to želeo - govorio je Blagoje.
Jesen,1914. godine, Vranje...

- Malo smo predahnuli. Malo se okrepili. Devojke zaručili. Svadbe će da budu... kad eto ti poziva za Kolubaru. Ja poručim mladi: vraćaj u sanduk spremu dok se ne vratim. Ako se ne vratim, sve ti prosto bilo - zabeležio je Milisav Stanojković.

Negde kod Prizrena, baš u mojoj četi - naočita generacija!

- Kaplar Popović - predstavlja se.

- Što se ne javljaš, a be, da imam s kim da podelim muku.

- Kakvu muku? Tvoju? Moju? Muka je našeg naroda i otadžbine. Ne žalosti mi se i, tuj, ne savijaj.

Blagoja Popovića potonjeg Svetog Justina rasporedili su u medicinsko odeljenje Bataljona. Preživeo je svu golgotu i patnju svog naroda od Koubare, preko Prokletija do Skadra. U Skadru je 1916. primio monaški postrig i monaško ime Justin. Mitropolit Dimitrije odavde ga je uputio u Peterburg da se doškoluje.

A, kada je Oktobarska revolucija "Staljinovu veru", opredelila kao način života, Justin je "prekomandovan" u Oksford. Iz agende nije brisao Dostojevskog, na čijim je porukama stasavao i filozofijom života krepio.

- Dostojevski je nedokučiv samo onima koji ne žele da pruže ruku prema nebu - govorio je.

Od ratnih rana, živih rana koje je nosio sa narodom i vojskom, nikada se nije oporavio.

Utehu je tražio i nalazio u molitvama. Nije ni slutio da će muke biti veće. Pred Drugi svetski rat i tokom nove FNRJ vlasti, zatočen je i on, i njegova profesura. Doktorske studije sa Oksforda. Prognan je 1945. sa Bogoslovskog fakulteta. Tada ostaje bez ikakvih prihoda i građanskih prava. Komunisti su ga stavili na spisak za streljanje. Spasao ga je Janko Veselinović, prvi posleratni rektor Beogradskog univerziteta.

- Život bez nauke i pravoslavlja u punoći vere za mene nije život - kazao je igumaniji manastira Ćelije Sari, kada su ga svi ostavili i zaboravili, a ona ga primila u manastirske konake u kojima je ušao i u večni život.

Suze su natapale odeždu

JUSTINA Popovića Srpska pravoslavna crkva je 2010. godine kanonizovala u sveca. Dr Dušan Đaković, sveštenik u manastiru Ćelije koji je doktorirao istražujući delo Sv. Justina, kaže:

- On je patnju svoga naroda u Velikom ratu nosio do kraja. Potom je, u Drugom, svu nepravdu koju je trpeo narod, veran Crkvi, svojim životom svedočio. Svedočio i preplakao. Njegove suze natapale su njegovu odeždu.

Utočište u manastiru Ćelije

Veliki Justin Popović, kaplar Blagoje iz bataljona slavnih, više od tri decenije je u utočištu manastira Ćelije stvarao za pokolenja. Njegovo delo, kao i trajanje njegovih đaka, bogoslova, živi i danas upornim i hrabrim zalaganjem igumanije manastira Ćelije Glikerije.

- Ona je mera i čuvar vrednosti koje su postavili Justin i njegovi đaci - zabeležio je sveštenik Đorđe Vidojević.

Logo

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BURA SE NASTAVLJA! Da li je moguće? Evo šta će biti sa ATP listom posle sramnog kažnjavanja Sinera koji je priznao doping