AGONIJA SRPSKO-HRVATSKIH ODNOSA U BiH : Vrhunac nesklada 1991.godine (VIDEO)
OD višestranačkih izbora i formiranja pluralističke vlade Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine u januaru 1991. godine politički predstavnici Muslimana (SDA) i Hrvata (HDZ) u BiH započeli su proces odvajanja SR Bosne i Hercegovine od SFRJ. - ocenjuje istoričar Ognjen Karanović
Od proglašenja nezavisnosti Slovenije i Hrvatske u junu 1991. godine,kaže Karanović, politički predstavnici Muslimana i Hrvata u BiH sistematski su počeli da izbegavaju Savjet za ravnopravnost naroda, a preglasavali su legitimne predstavnike srpskog naroda i poslanike SDS. Pošto su preglasani 14. oktobra 1991. godine, srpski predstavnici su se izdvojili u Skupštinu srpskog naroda u Bosni i Hercegovini 24. oktobra 1991. godine. Skupština je imala sedište u Sarajevu. Ubrzo je ova skupština pozvala srpski narod na plebiscit o ostanku srpskog naroda u dotadašnjoj jugoslovenskoj federaciji.
Plebiscit je održan 9. i 10. novembra 1991. godine, a na njemu je učestvovalo oko 1.350.000 birača, od kojih se 96,4 odsto izjasnilo u prilog samostalne srpske države koja može da bude u sastavu jugoslovenske države ili Srbije. Skupština srpskog naroda je 21. novembra 1991. proklamovala princip da bi sve opštine i mesne zajednice u kojima je apsolutna većina glasala za ostanak u SFR Jugoslaviji trebalo da postanu deo neke od srpskih autonomnih oblasti.
- Tako su stvorene Autonomna Regija Krajina, Srpska autonomna oblast Semberija, Srpska autonomna oblast Romanija i Srpska autonomna oblast Hercegovina. Kada je referendum, protivno Ustavu SR Bosne i Hercegovine, uz podršku Nemačke postao izvestan, Skupština srpskog naroda je 9. januara 1992. godine proglasila Republiku Srpskog Naroda u Bosni i Hercegovini sa Sarajevom kao njenim glavnim gradom.-podseća ovaj istoričar.
Predavanje istoričara Ognjena Karanovića „SRPSKO-HRVATSKI ODNOSI U BiH 1991. GODINE – VRHUNAC AGONIJE” može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
EVROPA RAZMATRA SLANjE 100.000 VOJNIKA U UKRAJINU: Tramp odbio predlog - poznato iz kojih zemalja bi ih bilo najviše
EVROPSKE nacije razmatraju slanje vojnih snaga u Ukrajinu u slučaju prekida vatre ili postizanja mirovnog sporazuma, potvrdili su Rojtersu zvaničnici i diplomate. Razlog je jednostavan - novoizabrani američki predsednik Donald Tramp jasno je stavio do znanja da neće slati američke vojnike u tu zemlju kako bi garantovali bezbednost, potvrdili su Rojtersu zvaničnici i diplomate.
18. 12. 2024. u 17:42
UTICAJ OREŠNIKA NA LONDON: Ruski ambasador – Naterani su da zauzmu uravnoteženiji stav
LANSIRANjE ruske balističke rakete srednjeg dometa „orešnik“ na teritoriju Ukrajine nateralo je London da zauzme uravnoteženiji stav po pitanju izvođenja napada oružjem dugog dometa u dubinu ruske teritorije, izjavio je ambasador Rusije u Velikoj Britaniji Andrej Kelin.
18. 12. 2024. u 17:25
"TRAGEDIJA, POČIVAJ U MIRU" Anđušića pogodila vest - našli ga mrtvog: "Nikad ne znate kroz šta ljudi prolaze"
"TRAGEDIJA, počivaj u miru..."
17. 12. 2024. u 18:26
Komentari (0)